اعتراض رئیس پارلمان کویت به اظهارات «علی لاریجانی»

«مرزوق الغانم» رئیس مجلس امت (پارلمان) کویت، در کنفرانس امروز پارلمانهای کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی به سخنان «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران، اعتراض کرد.

به نوشته خبرگزاری «المعلومه» عراق، رئیس پارلمان کویت، در اعتراض به انتقاد علی لاریجانی به اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی شیعی در عربستان سعودی، گفت که نماینده عربستان در این کنفرانس است.
فعالیت‌های کنفرانس پارلمانهای کشورهای اسلامی از چهارشنبه (۲۰ ژانویه) با مشارکت ۲۸ کشور آغاز شده است و قرار است تا ۲۵ ماه جاری ادامه یابد. امروز (یکشنبه) این کنفرانس با حضور روسای پارلمانهای کشورهای اسلامی آغاز به کار کرد. در این کنفرانس نمایندگان پارلمانهای ۴۰ کشور حضور دارند و بیش از ۱۱ رئیس پارلمان نیز در این دور از کنفرانس شرکت کردند. اما عربستان، قطر و بحرین این کنفرانس را به دلیل مشارکت ایران و سوریه، تحریم کرده‌اند. روسای پارلمانهای ایران و سوریه، شب گذشته وارد عراق شدند و با «سلیم الجبوری» دیدار و گفت‌وگو کردند.
مرزوق الغانم در ادامه سخنانش در کنفرانس امروز گفت: ما به بغداد آمده‌ایم و در این کنفرانس برای اتحاد شرکت کرده‌ایم لذا به سخنان رئیس پارلمان ایران اعتراض می‌کنم و آن را دخالت در امور عربستان می‌دانم. اگر عربستان در این کنفرانس حضور ندارد، من به شخصه و هیأت همراهم نماینده ریاض در این نشستیم.
لاریجانی در سخنرانی امروزش در کنفرانس پارلمانهای اسلامی، به اعدام شیخ نمر تنها به جرم بیان عقایدش، انتقاد و در عین حال تاکید کرد که باب‌های دیپلماتیک برای آشتی همچنان مقابل عربستان باز است زیرا گفت‌وگو بهترین راهکار برای حل مشکلات منطقه است.

 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.