آغاز همکاری های ایران و چین در حوزه فناوری های نوین

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:ایران آماده همکاری با چین در زمینه فناوری های نوین اعم از زیست فناوری، نانو و علوم شناختی است.

دکتر سورنا ستاری در دیدار با چون لی بای رییس آکادمی علوم چین، با بیان این که سفر رییس جمهوری خلق چین به ایران و انعقاد تفاهم نامه همکاری، فصل تازه ای از تعاملات علمی و فناورانه میان دو کشور را رقم خواهد زد، گفت: دراین دیدار نسبت به ملاقات پیشین اتفاقات و تحولات مثبتی رخ داده است و در فضای کنونی، هیچ گونه مانعی برای گسترش همکاری های دو طرف در حوزه های مورد توافق وجود ندارد. 
وی زیست فناوری، فناوری های نانو و علوم شناختی را از مهم ترین زمینه های جدی دو کشور همکاری برشمرد و اظهارکرد: این حوزه ها در تعامل میان دو کشور کم تر مورد توجه قرار گرفته و اکنون فرصت بسیار خوبی است که همکاری ایران و چین در حوزه های یادشده گسترش پیدا کند. 
ستاری، با بیان این که زیست فناوری بخش قابل توجهی از روابط علمی و فناورانه دو طرف را شکل خواهد داد، بیان کرد: بخش قابل توجهی از شرکت های دانش بنیان ایران در حوزه زیست فناوری به طور جدی فعال هستند و ایران در حوزه، حتی در زمان تحریم ها نیز صادرات دارویی گسترده ای به سایر کشورها داشته است و خوشبختانه در شرایط فعلی، تعداد زیادی از محصولات دانش بنیان حوزه زیست فناوری تولید ایران، آماده ورود به بازارهای جهانی هستند.
ستاری، حوزه فضایی را یکی دیگر از زمینه های همکاری بین دو کشور دانست وافزود: حوزه علوم و فناوری های فضایی، جزء زمینه های مورد علاقه ایران برای همکاری مشترک است که تعامل شرکت های دانش بنیان این حوزه، می تواند موجب پیشرفت هردو طرف شود.
وی با تاکید بر اینکه زیرساخت مناسبی که برای پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی مشترک فراهم شده ، باید برای همکاری شرکت های دانش بنیان نیز فراهم شود، بیان کرد: ایران بازاری بزرگ برای شرکت های جمهوری چین، دارای ظرفیت های بسیار خوبی برای دیگرکشورها به خصوص شرکت های چین است و اگر شرکت های چینی با فناوری، دانش فنی و سرمایه و به خصوص راه اندازی مراکز تحقیق و توسعه خود در ایران حضور پیدا کنند، آمادگی داریم این همکاری را گسترش داده و ظرفیت بزرگ بازار ایران در در اختیار آنان قرار دهیم.
ستاری با اشاره به همکاری شرکت های دو کشور به عنوان یکی دیگر از زمینه های همکاری مشترک، افزود: این همکاری می تواند به صورت پایلوت با همکاری با ۲ یا ۳ شرکت انجام شودو با توجه به ظرفیت راهبردی و اقتصادی ایران، این کشور می تواند پایه صادراتی باشد برای شرکت هایی که می خواهند در منطقه حضور صادراتی داشته باشند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، سفر رییس جمهوری چین را اتفاقی تاریخی و مهم در گسترش تعاملات فناورانه دو کشور ارزیابی کرد و ابراز امیدواری کرد این ارتباطات به شکل جدی تر ادامه پیدا کند.

 فرصت تازه همکاری ایران و چین در حوزه علمی و فناوری
چون لی بای، رییس آکادمی علوم چین، با بیان این که حضور رییس جمهوری چین و امضای تفاهم نامه همکاری مشترک، فرصت های تازه ای برای همکاری آغاز شده است، نشست با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: حوزه های فناوری راهبردی به خصوص نانو و زیست فناوری زمینه خوبی است تا بتوانیم جایگاه جدیدی را در همکاری طرفین رقم بزنیم.
وی ادامه داد: زمینه کنونی برای همکاری تبادل اساتید و دانشجو است که به طور جدیدی ادامه پیدا خواهد کرد؛ بیش از ۷۰۰ انستیتو آکادمی علوم چین یکی دیگر از زمینه هایی است که می توانیم در آینده تبادل و همکاری جدید را آغاز کنیم و امیدواریم این همکاری در آینده افزایش داشته باشد.
در پایان دو طرف ضمن گفت و گو در حوزه های همکاری مشترک، بر ایجاد کمیته پیگیری همکاری مشترک تاکید کردند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.