حمایت احمد توکلی و لاله افتخاری از سیاست‌های حمایتی وزارت ارشاد در قبال خبرنگاران

دو نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی از سیاست‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای خبرنگاران حمایت کردند.

احمد توکلی گفت: هر اقدام حمایتی که موجب کاهش اثر گذاری صاحبان ثروت بر اصحاب قلم شود، مثبت است و از معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برای حمایت واقعی از بیمه خبرنگاران تشکر می کنم و امیدوارم منابع این اقدام پایدار باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ، در رابطه با دو برابر شدن یارانه بیمه خبرنگاران اظهار کرد: به طور کلی معاونت مطبوعاتی فعلی وزارت ارشاد ضمن سوابق طولانی که در عرصه مطبوعاتی دارد واقع بینانه تر به مسائل حرفه ای خبرنگاران نگاه می کند.

وی ادامه داد: حمایت هایی که موجب کاهش اثر گذاری صاحبان ثروت از صاحب قلمان شود مثبت است و من به نوبه خود از این اقدام معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد تشکر می کنم و امیدوارم منابع پایداری داشه باشد و در این صورت اقدام مثبتی است.

نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون برنامه و بودجه در رابطه باکمک و حمایت های احتمالی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به پایداری اقدام حمایتی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در مقوله بیمه خبرنگاران به موضوع کمی بودجه و تخصیص های آن اشاره کرد.

وی خاطر نشان کرد: هنوز موفق به رویت ردیف های بودجه در رابطه با مسائل و حوزه وزارت ارشاد و معاونت مطبوعاتی نشدم اما مجلس نمی تواند ارقام بودجه را چندان کم و زیاد کند به دلیل کمبودهایی که وجود دارد.

معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد به تازگی یارانه بیمه فصل تابستان رسانه ها را که رقمی بالغ بر ۵ میلیارد تومان بود به حساب مدیران مسئول رسانه ها واریز کرد اقدامی که با هدف تامین امنیت شغلی و استقلال حرفه ای خبرنگاران انجام شده است. همچنین معاونت مطبوعاتی اعلام کرده از سال آینده یارانه بیمه خبرنگاران برای رسانه هایی که خبرنگاران خود را با عناوینی چون «روزنامه نگار، خبرنگار، سردبیر، عکاس، مترجم  و سایر عناوین مشابه» بیمه کنند، دوبرابر پرداخت می کند.

خبرنگارانی که به قداست حرفه ای معتقدند مورد حمایت باشند

نماینده مردم تهران در مجلس معتقد است بیمه خبرنگاران می‌تواند از دغدغه‌های آنها در انجام رسالت خبرنگاری بکاهد و لازم است خبرنگارانی تحت حمایت بیمه‌ای باشند که به انجام رسالت کاری و قداست آن اعتقاد دارند.

 لاله افتخاری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس ضمن مهم برشمردن پرداخت یارانه بیمه خبرنگاران به رسانه‌ها گفت: در هر حال مقوله فرهنگ موضوعی است که در سطح کلان آن رسانه، کتاب و همه مجموعه‌هایی که در قالب فرهنگ می‌گنجد باید مورد حمایت باشد.

وی ادامه داد: این موضوع که از حیث بیمه، رسانه‌ها و خبرنگاران تحت حمایت قرار بگیرند بسیار کار خوبی است چرا که خبرنگاران در انجام وظایف خود زحمات بسیاری متحمل می‌شوند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در مورد حمایت وزارت ارشاد از بیمه خبرنگاران لازم است دقت کافی شود تا افراد خبرنگاری که به طور واقعی به رسالت خود ایمان دارند و به انجام آن پایند هستند و انجام آن را یک رسالت مقدس می‌دانند تحت حمایت قرار گیرند.

وی همچنین عنوان کرد: خود خبرنگاران و وزارت ارشاد لازم است کسانی را که حرف دشمن را در قالب رسانه خود مطرح کنند، شناسایی کنند تا به آنها کمک نشود.

افتخاری در رابطه با دیگر اقدامات حمایتی که می تواند از خبرنگاران برای صیانت از حرفه خبرنگاری صورت گیرد، یادآور شد: بیمه خبرنگاران و اصحاب رسانه و هنر همچنین فعالان قرآنی باید مورد توجه باشد و در این راستا به مقوله فرهنگ و فرهنگ‌سازی از باب حمایت فعالان این حوزه اطمینان‌هایی داده شود تا در این مسیر موثر و با کمترین دغدغه فعالیت کنند.

وی خاطر نشان کرد: تمام گروه‌هایی که در فرهنگ‌سازی فعالیت دارند باید حمایت شوند و زنان خانه‌دار نیز در این زمینه بسیار اثرگذار و موثر هستند و خوب است بیشتر مورد توجه باشند و حمایت‌های لازم از آنها صورت گیرد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی پالایش صورت گرفته در حوزه فرهنگ و هنر و حمایت از خبرنگاران و دیگر گروه‌ها را از مهمترین اقدامات دولت در جهت صیانت فرهنگ دانست و بیان کرد: حمایت از خبرنگاران و تأمین نیاز آنها به نوعی حمایت از فرهنگ هم هست و عدم برخورد سلبی به افرادی که بدون غرض ورزی انتقاد می کنند مفید خواهد بود.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.