گزارش تجارت خارجی ایران در ده ماهه امسال/تراز تجاری کشور همچنان مثبت

گمرک ایران گزارش عملکرد تجارت خارجی کشور در 10 ماهه امسال را منتشر کرد که براساس آن، تراز تجاری کشورمان همچنان مثبت است.

 واردات کشورمان در مدت یاد شده به ۳۳ میلیارد و۸۴۳ میلیون دلار رسید که این میزان واردات ۲۲.۳۲ درصد کمتر از مدت مشابه پارسال بوده است.همچنین میزان صادرات غیر نفتی کشورمان به ۳۵ میلیارد و ۶۱۳ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۱۵.۸۷ درصد کاهش داشت.
اقلام عمده صادرات غیرنفتی در مدت یاد شده شامل گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل، پروپان مایع شده و قیر نفت بوده وعمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان نیز به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی و افغانستان بوده اند.
عمده واردات کشورمان نیز به ترتیب به ذرت دامی با سهم ۳.۴۰ درصدی از کل ارزش واردات، گندم خوراکی با ۲.۹ درصد، لوبیای سویا با ۱.۴۸ درصد، برنج با ۱.۷۱ درصد و قطعات منفصله برای تولید اتومبیل سواری با ۱.۶۱ درصد بوده است. 
به گزارش ایرنا، سازمان توسعه تجارت اوایل ماه گذشته اعلام کرد که تراز تجاری کشور برای نخستین بار مثبت شده و به ۱.۸ میلیارد دلار رسید. در ۹ ماه امسال، میزان صادرات کشورمان ۳۲ میلیارد دلار و میزان واردات نیز ۳۰.۲ میلیارد دلار بود.
به گفته کارشناسان، تراز تجاری مثبت تنها دلیل توسعه نیست و باید مولفه های دیگری از جمله صادرات با ارزش افزوده زیاد و جلوگیری از خام فروشی در این بخش مورد توجه باشد.
با نگاهی به تراز تجاری کشورهای مختلف دیده می شود که کشورهایی نظیر آمریکا، فرانسه، ژاپن و ترکیه دارای تراز منفی هستند اما اقتصاد آنها به رشد کافی رسیده و جزو کشورهای توسعه یافته به شمار می روند.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.