جف بزوس بار دیگر یک موشک به پرواز درآورد/رویای توریسم فضایی را به واقعیت تبدیل می‌‌شود؟

شرکتی که جف بزوس،رئیس شرکت آمازون تاسیس کرده بار دیگر مانند نوامبر سال گذشته موشک نیوشپارد خود را به صورت زیر مداری پرتاب کرد و با موفقیت آن را فرود آورد.

شرکت فضایی بلو اوریجین آمریکا اعلام کرده که به عملیات پرتاب نیوشپارد بار دیگر با موفقیت همراه بوده است. فضاپیمای بدون سرنشین New Shepard روز جمعه به ارتفاع ۱۰۱ هزار و هفت کیلومتری رسید و کپسول خدمه و تقویت کننده آن برای بازیابی و استفاده مجدد به محل راه اندازی آن در غرب تگزاس در جنوب آمریکا بازگشتند.
این موشک، اولین موشکی بود که توانست بر فراز خط کارمن(خطی فرضی در آسمان در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از سطح دریاهای آزاد) پرواز کند و پس از آن به صورت عمودی بر روی زمین فرود بیاید.
جف بزوس،رئیس شرکت آمازون مدتی است که مقداری از ثروت خود را صرف تأسیس شرکتی به نام Blue Origin کرده است. اما در اتفاقی تاریخی این شرکت توانست موشک عمودپرواز خود را با موفقیت تا ارتفاع ۱۰۱ کیلومتری از سطح زمین به پرواز درآورد و در اقدام مهمی دیگری فرود موفقیت‌آمیزی هم داشته باشد.
در گذشته راکت‌ها پس از پرتاب شدن به فضا بی‌استفاده می‌شدند و تقریبا از بین می‌رفتند. از این رو دراختیار داشتن راکت‌های قابل استفاده مجدد می‌تواند از هزینه‌های ماموریت‌های فضایی تاحدی قابل توجه بکاهد.جف بزوس بنیانگذار شرکت آمازون شرکت فضایی‌اش،‌را با این امید تاسیس کرد که روزی بتواند از راکت نیو شپارد این شرکت برای حمل توریست‌های فضایی و رونق بخشیدن به توریسم فضایی استفاده کند.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.