معاون شهردار تهران: تاکسی های فرسوده در پایتخت روزانه ۲۴۰ تن آلاینده هوا تولید می کنند

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به یکی از موثرترین عوامل آلودگی هوای پایتخت گفت: تاکسی های فرسوده در شهر تهران، روزانه ۲۴۰ تن آلاینده و انواع گازهای سمی تولید می کنند.

سید جعفر تشکری هاشمی روز دوشنبه در آئین رونمایی از ناوگان مدرن و پاک شرکت حمل و نقل کالا آمار تاکسی های فرسوده در شهر تهران را ۲۰ هزار دستگاه عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه هر تاکسی در شهر تهران تقریبا ۱۰ برابر میانگین یک ماشین شخصی در شهر تردد می کند افزود: بطور مثال اگر یک ماشین شخصی روزانه ۳۰ کیلومتر در شهر تردد کند، یک تاکسی ۳۰۰ کیلومتر پیمایش می کند. 
تشکری گفت: اگر یک تاکسی فرسوده طبق اندازه گیری ها بطور متوسط ۴۰ گرم در کیلومتر تولید آلاینده کند، روزانه ۱۲ کیلوگرم تولید آلودکی می کند که این آلودگی را به ریه شهروندان تهرانی گسیل می شود. 
معاون شهردار تهران با بیان اینکه خودروهایی با استاندارد یورو ۵ به ازای هر کیلومتر ۱۶/۱ گرم تولید آلودگی می کنند تصریح کرد: تقریبا ۳۵ الی ۴۰ خودروی نسل جدید مساوی است با یک تاکسی فرسوده که در سطح شهر تهران در حال تردد است. 
وی با اشاره به آمار خودروهای فرسوده شهر تهران گفت: شهر تهران حدود ۱۰۰ هزار خودوری فرسوده دارد که ۲۰ هزار خودرو مربوط به حوزه تاکسیرانی است. 
معاون شهردار تهران خاطر نشان کرد: اگر خودروهای کاربراتوری نیز به این تعداد اضافه شود، حدود ۴۰۰ هزار خودرو آلاینده درسطح شهر تهران به شدت سلامت شهروندان را به خطر انداخته اند. 
تشکری هاشمی با بیان اینکه آرزوی من همیشه این بوده که فردی در حسرت سوار شدن به خودروی با کیفیت و مدرن نباشد افزود: در جامعه ای که سطح درآمد اغلب افراد پایین است و میزان بیکاری افزایش یافته با ورود خودروهای لوکس مدرن به ناوگان تاکسیرانی تهران دیگر هیچ فردی در حسرت استفاده از یک وسیله نقلیه مدرن به سر نخواهد برد. 
میثم مظفر مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران نیز در این مراسم گفت: مشکل آلودگی هوا مشکل بزرگ شهر تهران و همه کلان شهر های دنیا است. 
وی استفاده از خودروهای سوخت پاک (هیبریدی) که استاندارد آلایندگی یوروو۵ دارند را تحول بزرگی در شهر دانست و افزود: ورود ۱۰ هزار خودرو هیبریدی و مدرن در سه سال آینده برای شهر تهران پیش بینی شده است. 
مظفر گفت: معتقدیم اگر فضای کالبدی خودرو تغییر پیدا کند؛ فرهنگ رفتاری تاکسیران نیز در کنار ارائه آموزش تغییر پیدا خواهد کرد.
مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با اعلام این خبر که بزوردی مرکز 'کال سنتر' تاکسیرانی تاسیس خواهد شد عنوان کرد: با تولید و نصب برنامه نرم افزاری موبایلی در خودروهای مدرن و ویژه ای که در ناوگان تاکسیرانی وارد شده، دسترسی شهروندان به این خودروها را آسان می کند. 
وی گفت: با نصب این برنامه نظام ارزشیابی و نظارت بر عملکرد رانندگان و مدیریت تقاضای سفر نیز به درستی انجام می شود. 
مظفر تاکید کرد: بی شک ورود خوردوهای هیبریدی، کاهش مصرف سوخت، کاهش آلودگی هوا و افزایش راندمان افتصادی برای تاکسیران را به دنبال دارد. 
ابوالفضل قناعتی عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران نیز در این مراسم آلودگی هوا را یکی از دغدغه های شهر تهران عنوان و گفت: باید برای خروج از این بحران ائتلافی بوجود آوریم. 
وی افزود: باید از تردد خودرو های پراید و پیکان که دارای آلودگی بوده و در شان مردم پایتخت نیست، جلوگیری کرد. 
قناعتی با اشاره به روزهایی که آلودگی هوای تهران تشدید شده گفت: تعداد مرگ و میر بر حسب آماری ک بهشت زهرا (س) در این ایام داده بود ۲۰ الی ۳۰ نفر نسبت به روزهای عادی بیشتر شده بود. 
سید تیمور حسینی رئیس پلیس راهور تهران بزرگ نیز که در این مراسم یادآور شد: شرایط اقتصادی و معیشتی بسیاری از مسائل و شرایط را به شهر تحمیل کرده است. 
وی با اشاره به مسائل حوزه حمل و نقل و تعداد زیاد خودروهای فرسوده و موتور سیکلت ها افزود: برغم سایر شهرهای دنیا، موتورسیکلت ها در شهر تهران وسیله ای برای امرار معاش افراد و جا به جایی مسافر و کالا شده است. 
سردار حسینی با بیان اینکه شهر تهران، ورود خودروهای هیبریدی و مدرن به ناوگان حمل نقل عمومی تهران را سرآغازی برای نگاه منطقی و درست در مسائل مدیریت شهری در پایتخت عنوان کرد. 
بر اساس این گزارش در این مراسم از ۵۰ دستگاه خودروی تویوتاکمری و رنو فلوئنس دارای سیستم سوخت هیبریدی و پاک برای ورود به حوزه حمل و نقل عمومی رونمایی شد. 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.