نصب ردیاب ماهواره‌ای بر روی پلنگ ایرانی

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از تجهیز پنجمین پلنگ پارک ملی تندوره به ردیاب ماهواره‌ای خبرداد.

حمید صالحی با اعلام این خبر گفت: عملیات قلاده‌گذاری بر روی پنجمین پلنگ موجود در تنها پارک ملی استان به منظور مطالعات علمی و بررسی عادات زیستگاهی و تغذیه‌ای با موفقیت انجام و پس از ۴۵ دقیقه بیومتری و ثبت مشخصات، گردنبند ردیاب ماهواره‌ای بر روی گردن پلنگ نصب و فعال شد و پلنگ در سلامت کامل به دامن طبیعت بازگشت.

وی با اشاره به اهمیت فوق‌العاده این موفقیت که از سال گذشته در پارک تندوره آغاز و به قلاده‌گذاری چهار قلاده پلنگ نر دیگر انجامیده است، گفت: این بار یک پلنگ ماده مجهز به ردیاب ماهواره‌ای شد و نام آن به افتخار این موفقیت ملی، ایران گذاشته شد.

صالحی گفت: این عملیات از ۱۵ ماه پیش در منطقه آغاز و از ابتدای سال جاری سه پلنگ نر دیگر نیز به نام‌های برزو، بردیا و برنا مجهز به ردیاب ماهواره‌ای شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه محمدصادق فرهادی‌نیا دانشجوی دکترای جانورشناسی درگرایش گربه‌سانان راهبری این پروژه ارزشمند را با همراهی محیط‌بانان و کارشناسان استانی برعهده دارد، گفت: نرم‌افزار مربوط به دریافت و کنترل نقاط حضور این پلنگ نیز همچون چهار مورد گذشته بر روی رایانه مستقر در حفاظت محیط زیست درگز نصب شد تا مسئولان منطقه بتوانند از این اطلاعات برای اهداف حفاظتی و پایشی بهره‌برداری کنند.

این مسئول در توضیح بیشتر پروژه گفت: ردیابی حیات وحش با استفاده از سامانه موقعیت‌یاب جهانی (GPS) روشی است که زیست‌شناسان و محققان موسسات معتبر فعال در عرصه حفاظت از محیط زیست برای ارزیابی و پایش علمی الگوهای مهاجرتی و جابه‌جایی‌های حیات وحش از آن استفاده می‌کنند.

به طور مشخص در مورد پلنگ‌ها، ردیاب‌گذاری از دهه ۷۰ میلادی (۱۳۴۹ تا ۱۳۵۹ ه.ش) آغاز شد و اکنون حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ پلنگ در سراسر جهان به ردیاب‌های مختلف مجهزند.
وی بیان کرد: این در حالی است که در کشور ما با وجود میزبانی دو سوم جمعیت پلنگ غرب آسیا، در سال ۸۵، نخستین پلنگ نر ایرانی در بافق یزد به گردنبند رادیویی توسط پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی مجهز شد و پس از آن شمال شرق کشور سکان‌دار تکمیل این پروژه ارزشمند علمی بوده و تا کنون پنج پلنگ در پارک ملی تندوره در شهرستان درگز به گردنبندهای ماهواره‌ای مجهز شده و تحت کنترل از راه دور ویژگی‌های زیستی و رفتاری طبیعی قرار گرفتند. 

طبق آخرین اعلام اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) به عنوان معتبرترین مرجع اعلام نظر درباره وضعیت حفاظتی گونه‌های جانوری و گیاهی ۲۹ گونه متعلق به خراسان رضوی در فهرست قرمز حفاظتی قرار دارند. در این میان پلنگ در کنار سه گونه اردک سرسفید، بالابان و کرکس مصری در حال انقراض هستند.

حیات وحش خراسان رضوی دارای ۲۸۱ گونه پرنده، ۶۹ گونه خزنده، ۸۰ گونه پستاندار، دو گونه دوزیست و ۲۴ گونه ماهی است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.