چرا پوتین به فساد متهم می‌شود؟ این تصاویر یکی از آن دلایل است!

ولادیمیر پوتین ثروت شخصی عظیمی دارد که یک کشتی تفریحی لوکس ۵۷ متری که رومن آبراموویچ، مالک باشگاه چلسی، به او هدیه داده از جمله این دارایی‌هاست؛ این ادعایی است که در یک مستند جدید درباره او مطرح شده.

به نقل از تلگراف، رومن آبراموویچ قایقی ۳۵ میلیون دلاری به او هدیه داده و این یکی از چندین انتقال مالکیت‌هایی است که پوتین را در جمع‌آوری پنهانی ثروتش کمک کرده است.
این اتهامات سنگین در حالی مطرح می‌شود که یک مسئول ارشد آمریکایی به تازگی آشکارا پوتین را به فساد، پارتی‌بازی و دست‌اندازی به منابع دولتی متهم کرد.
در حالی که سال‌هاست، ادعاهای فراوانی پیرامون ثروت شخصی پوتین و فساد او مطرح می‌شود، اما مدارک کمی برای حمایت از این اتهامات ارایه شده است.

پوتین در پاسخ به این ادعاها دربارi ثروتش، آن‌ها را «چرند محض» خوانده است.
اما یک قسمت تازه از برنامه مستند پانوراما که بناست امشب در بی‌بی‌سی پخش شود، جزییاتی از سیستم پیچیده «آموزش و اقدام در جهت پنهان کردن شخصی» که پوتین به کار بسته را افشا خواهد کرد.
از جمله این جزییات، چگونگی تصاحب المپیا، یک قایق تفریحی ۵۷ متری، توسط پوتین است.
دیمیتری اسکارگا، رییس سابق شرکت حمل و نقل دولتی روسیه به نام «سووکومفلوت» گفته که این قایق هدیه‌ای از سوی آقای آبراموویچ بوده که توسط یک واسطه به رییس جمهور منتقل شده است.

آقای اسکارگا به پانوراما گفته: «این حقیقت دارد که آقای آبراموویچ از طریق یکی از کارکنانش مالکیت قایق تفریحی را به آقای پوتین منتقل کرده است.» آقای اسکارگا همچنین گفته که این قایق با وجود اینکه در مالکیت آقای پوتین قرار دارد، به هزینه دولت روی آب است و نگهداری می‌شود.
آدام سزوبین، مسئول نظارت بر تحریم‌ها در خزانه‌داری آمریکا، آشکارا در گفتگو با این برنامه گفته است که باور دارد آقای پوتین «فاسد» است و ایالات متحده «سال‌های سال» است که از اختلاس‌های او خبر دارد.
سزوبین در گفته‌هایی که امشب از برنامه پانوراما پخش خواهد شد، گفته است: «ما شاهد بودیم که دوستانش و متحدان نزدیکش را ثروتمند کرده و کسانی را که در زمره دوستانش نمی‌بیند از استفاده از دارایی‌های دولتی محروم کرده است. چه پای ثروث انرژی روسیه در میان باشد و چه پای قراردادهای دولتی وسط باشد، او این‌ها را به سمت کسانی سوق می‌دهد که باور دارد در خدمتش هستند و دیگران را عملاً از رقابت محروم می‌کند. این موضوع برای من عین فساد است.»

پوتین و دخترانش
اگرچه آقای سزوبین رقمی را در مورد میزان ثروت آقای پوتین اعلام نکرده، اما گفته است که میزان دریافتی سالانه رییس جمهور روسیه که به طور رسمی منتشر می‌شود، «به صورت درست میزان ثروت او را نشان نمی‌دهد.»
در سال ۲۰۰۷، استانیسلاو بلکووسکی، یک تحلیلگر سیاسی روس، مدعی شد که پوتین از طریق سهام‌هایی که در سه شرکت انرژی روسیه در اختیار دارد، ثروتی ۴۰ میلیارد دلاری جمع آوری کرده است.
سال گذشته، بیل برودر، یک مدیر صندوق سرمایه‌گذاری و از منتقدان پرسروصدای پوتین، مدعی شد که ثروت رییس جهمور روسیه ۲۰۰ میلیارد دلار است. رقمی که اگر حقیقت داشته باشد، او را با فاصله بسیار زیاد در صدر میلیاردرهای جهان قرار می‌دهد.
نمایی از داخل کشتی المپیا
در سال ۲۰۱۴، دولت ایالات متحده اعلام کرد که پوتین در بخش انرژی به صورت پنهانی سرمایه‌گذاری کرده است، اما ارزش آن‌ها را تعیین نکرد و علناً او را به فساد متهم نکرد.
مدارک بسیار اندکی تاکنون در تایید این ادعاها ارایه شده و سخنگوی آقای پوتین آن‌ها را «چرند محض» خوانده است.
کرملین به بی‌بی‌سی گفته که این اتهامات نیازی به پاسخگویی ندارند، «چرا که داستان‌سرایی محض هستند.»
وکلای آقای آبراموویچ ادعاها در رابطه با قایق اهدایی را «غیرمستدل» خوانده‌اند.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.