رادیو ملی آمریکا: دیدار روحانی با پاپ تازه ترین نشانه بهبود روابط ایران با غرب است

تارنمای آمریکایی «رادیو عمومی ملی» آمریکا (ان پی آر)، با «نادر» خواندن دیدار بین پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان با «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران نوشت: این دیدار تازه ترین نشانه بهبود روابط ایران و غرب در دوران پساتحریم است.

این رسانه آمریکایی افزود: دو طرف در این دیدار درباره مسائل منطقه با اولویت جنگ عراق و سوریه، گفت و گو کردند.
این نخستین دیدار پاپ و رئیس جمهوری ایران از سال ۱۹۹۹ تاکنون بود که یک مقام ارشد ایرانی برای آخرین بار به اروپا سفر کرد.
نشست روحانی و پاپ ۴۰ دقیقه طول کشید که بر اساس استانداردهای واتیکان طولانی بود و در بیانیه واتیکان این نشست گرم وصمیمانه توصیف شد.
در این بیانیه آمده است: پاپ و روحانی درباره ارزش های مشترک معنوی و روابط خوب بین ایران و واتیکان، توافق هسته ای بین تهران و قدرت های جهان درباره توقف برنامه هسته ای ایران به ازای لغو تحریم ها گفت و گو کردند.
رادیو عمومی ملی آمریکا گزارش داد: روحانی هنگام ترک پاپ از وی خواست برایش دعا کند. پاپ فرانسیس نیز از رئیس جمهوری ایران به خاطر این دیدار قدردانی و درباره دستیابی به صلح ابراز امیدواری کرد.
این رسانه آمریکایی تصریح کرد: واتیکان حتی قبل از انقلاب اسلامی سال ۵۷ با ایران روابط دیپلماتیک داشته است. این روابط در دوران پاپ فرانسیس که علاقه مند به میانجی گری و حل اختلافات بوده، قوی تر شده است.
به گزارش ایرنا، ان.پی .آر نوشت: سفر روحانی به اروپا همچنین شامل دیدار از فرانسه و امضای قراردادهای تجاری فراوان در شرایطی است که ایران به دهه ها میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده اش تحت تحریم ها دسترسی یافته است.
این رسانه آمریکایی ادامه داد: در صفحه کاربری روحانی در توئیتر اعلام شد که ایران، ۱۴ توافق اقتصادی و همکاری مشترک را با ایتالیا امضا کرده و «فصل جدیدی از روابط اقتصادی و تبادل فرهنگی و علمی آغاز شده است.»
رئیس جمهوری ایران صبح روز گذشته دوشنبه (۵ بهمن) در صدر هیاتی ۱۲۰ نفره متشکل از از وزرای کابینه و فعالان اقتصادی، در نخستین سفر خود پس از اجرایی شدن برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) راهی رم، پایتخت ایتالیا شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.