لوموند تیتر زد: آقای روحانی، به اروپا خوش آمدی

روزنامه فرانسوی «لوموند» روز چهارشنبه به مناسبت سفر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به فرانسه، تیتر نخست صفحه بین المللی خود نوشت: «آقای روحانی، به اروپا خوش آمدی».

ین روزنامه پرتیراژ و معتبر فرانسوی زبان در گزارشی نوشت: فرانسه در انتظار گسترش روابط اقتصادی خود با جمهوری اسلامی ایران است. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه و پنجشنبه میهمان فرانسه است. در این دیدار تاریخی دو روزه، فرانسه و ایران قرار است قراردادهای اقتصادی و تجاری زیادی امضا کنند. 
لوموند نوشت: «فرانسه حق دارد؛ زمانی که مقامات این کشور، ایران را کشوری آینده دار در منطقه بحرانی خاورمیانه می خوانند.»
به گزارش ایرنا، این روزنامه فرانسوی افزود: سفر رئیس جمهوری ایران به اروپا در حالی اتفاق می افتد، که به دنبال توافق هسته ای وین و اجرای آن، تحریم های بین المللی از جمله تحریم بانکی و بیمه برداشته شده است.
بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی و اقتصادی، سفر رئیس جمهوری ایران به ایتالیا و فرانسه را سفری تاریخی می دانند.
به گزارش ایرنا، «لوران فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه گفت که سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به فرانسه به دلایل سیاسی و اقتصادی از اهمیت برخوردار است.
فابیوس در این بیانیه که پیش از وورد روحانی به پاریس منتشر شد، افزود: «این دیدار که امیدواریم با موفقیت همراه باشد، به ما امکان پرداختن به اوضاع بین المللی و بحران های منطقه را خواهد داد که امید داریم ایران بتواند نقش مثبتی برای حل آنها به ویژه در سوریه و لبنان ایفا کند و همچنین روابط دوجانبه به ویژه از جنبه اقتصادی بررسی خواهد شد.»
خبرگزاری آسوشیتدپرس از پاریس نوشت که فابیوس در این بیانیه افزود: توافق هسته ای که فرانسه نیز به دستیابی به آن کمک کرد، راه را برای تقویت روابط دو کشور باز کرده است.
حسن روحانی رییس جمهوری ایران لحظاتی پیش (عصر چهارشنبه) با بدرقه خانم «روبرتا پینوتی» وزیر دفاع ایتالیا به نمایندگی از دولت این کشور، از فرودگاه چمپینو شهر رم را به مقصد پاریس ترک کرد.
سفر سه روزه روحانی به ایتالیا نخستین سفر یک رئیس جمهوری ایران به یک کشور عضو اتحادیه اروپا در ۱۱ سال گذشته به شمار می رود که به دعوت مقام های رسمی این کشور در راس یک هیات بلندپایه صورت گرفت.
رئیس جمهوری ایران صبح امروز (چهارشنبه) در یک کنفرانس مطبوعاتی به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.
روحانی در این سفر با سرجو ماتارلا رئیس جمهوری ومتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا ، و پاپ فرانسیس رهبرمذهبی کاتولیک ها دیدار و گفت و گو کرد.
در مذاکرات انجام شده اعضای هیات ایرانی با همتایان ایتالیایی نیز ۱۴ سند همکاری دوجانبه در زمینه های اقتصادی و تجاری به ارزش حدود ۱۷ میلیارد دلار امضا شد.
روحانی قرار است در سفر به فرانسه با «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری و دیگر مقام های بلندپایه این کشور دیدار کند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.