آغاز نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات مجلس/ روند نام‌نویسی و بررسی صلاحیت داوطلبان چگونه است؟

نام نویسی از داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت امروز (شنبه) در ستاد انتخابات کشور، فرمانداری‌های حوزه‌های انتخابیه اصلی و فرعی آغاز شد.

نام‌نویسی داوطلبان نمایندگی دوره دهم مجلس شورای اسلامی تا پایان روز جمعه چهارم دی ماه به مدت هفت روز ادامه خواهد داشت.  روند تشکیل هیات‌های اجرایی نیز از امروز در فرمانداری‌های حوزه‌های انتخابیه اصلی و فرعی سراسر کشور آغاز می‌شود.

 

صلاحیت داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز از پنجم تا ۱۴ دی ماه توسط هیات‌های اجرایی بررسی می‌شود و پس از آن، افراد رد صلاحیت شده فرصت دارند از ۱۶ تا ۱۹ دی اعتراض‌شان را ارائه دهند تا هیات‌های نظارت بر انتخابات آن‌ها را بررسی کنند و نتیجه را تا ۲۶ دی به شورای نگهبان دهند.

شورای نگهبان نظر نهایی خود را نسبت به اعتراضات تا ۱۶ بهمن اعلام خواهد کرد و در مرحله بعدی، اعتراض داوطلبان به این نظر شورا صورت می‌گیرد. اسامی نهایی در ۲۰ بهمن از طرف شورای نگهبان به وزارت کشور اعلام می‌شود و این وزارتخانه اسامی نامزدهای دارای صلاحیت را در ۲۷ بهمن به حوزه‌های انتخابیه می‌دهد تا فردای این روز، فرمانداران اسامی را منتشر کنند. 

زمان تبلیغات نامزدهای انتخابات از ۲۹ بهمن تا پنجم اسفند به مدت یک هفته خواهد بود تا با یک تنفس یک روزه در آن، مردم شریف ایران در ۷ اسفند با آرای ریخته شده در صندوق‌های رای، نظر خود را درباره آن‌ها اعلام کنند. 

داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی می‌توانند به منظور اعلام داوطلبی خود با همراه داشتن مدارک ذیل به ستاد انتخابات کشور، فرمانداری‌های مراکز حوزه‌های انتخابیه، سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌های ایران در خارج از کشور مراجعه و نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اقدام کنند. 

مدارک مورد نیاز 
۱- اصل کارت ملی و ۳ نسخه تصویر آن
۲- اصل شناسنامه عکس‌دار و ۳ نسخه تصویر کلیه صفحات آن
۳- ۱۰ قطعه عکس جدید ۴×۳ (ترجیحا با زمینه روشن)
۴- اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی و یا مدرک معادل که معتبر باشد
۵- اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی
۶- اصل و تصویر برگ پایان خدمت وظیفه عمومی و یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولیت خدمت وظیفه عمومی

شرایط انتخاب‌شوندگان 
به استناد ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخاب‌شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:
۱- اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران
۲- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران
۳- ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه
۴- داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن
۵- نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه
۶- سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی
۷- حداقل سن ۳۰ سال تمام و حداکثر ۷۵ سال تمام

تبصره ۱- داوطلبان نمایندگی اقلیت‌های دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مذکور در بند (۱) مستثنی بوده و باید در دین خود ثابت العقیده باشند.
تبصره ۳- هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی فقط برای شرکت در انتخابات محسوب می‌شود.
بر اساس قانون تفسیر ماده (۲۸) که در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۰ به تایید شورای نگهبان رسیده، مدرک معادل تحصیلی در هر مقطع تحصیلی مدرکی است که واجد ارزش استخدامی باشد.
در ضمن به استناد تبصره ۲ ماده ۹ قانون یاد شده هیچ یک از داوطلبان نمایندگی نمی‌توانند در بیش از یک حوزه انتخابیه خود را نامزد نمایند در غیر این صورت نامزدی آنان کلاً باطل و از شرکت در انتخابات آن دوره مجلس محروم می‌شوند. 
همچنین به استناد ماده ۴۶ قانون مزبور هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس می‌توانند شخصا و به صورت کتبی انصراف خود را به فرمانداری یا بخشداری مرکز حوزه انتخابیه و یا وزارت کشور اعلام کنند و عدول از انصراف نیز پذیرفته نمی‌شود. 

سومین روز نام‌نویسی داوطلبان مجلس خبرگان رهبری نیز در ستاد انتخابات کشور و فرمانداری‌های مراکز استان‌ها از ساعت هشت صبح امروز آغاز شده و نام‌نویسی از داوطلبان این انتخابات تا دوم دی ماه ادامه خواهد داشت.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری هفتم اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.