دیده‌بان حقوق بشر: عربستان باید سیستم قضایی خود را اصلاح کند

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از تداوم سرکوب گسترده مخالفان و فعالان حقوق بشری و مدنی در داخل عربستان و نقض آشکار قوانین جنگی در حمله این کشور به یمن خبر داد.

به گزارش شبکه تلویزیونی المنار لبنان، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش سالانه خود به تداوم نقض حقوق بشر و سرکوب مخالفان پرداخت و اعلام کرد که مسئولان سعودی در سایه حکومت سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی ده‌ها فعال و مخالف مسالمت‌جو را که مجازات زندانهای طولانی‌مدت را سپری می‌کنند، آزاد نکرده است.
براساس این گزارش، مسئولان سعودی مجازات‌های سنگینی را در سال ۲۰۱۵ اجرا کردند که از جمله مجازات رائف بدوی وبلاگ نویس عربستانی بود و دادگاه‌های سعودی همچنین یک شاعر فلسطینی به‌نام اشرف فیاض را اعدام کردند.
حکومت سعودی  آیت الله شیخ نمر باقر النمر روحانی بارز شیعه عربستان را نیز اخیراً اعدام کرد و برای علی نمر برادرزاده وی نیز به‌اتهام شرکت در اعتراضات مسالمت آمیز سال ۲۰۱۰ میلادی در شهر قطیف برای درخواست جهت اصلاحات در عربستان، حکم اعدام صادر کرده‌ است.
ساره لیا ویتسن مدیر اجرایی بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت عربستان برخی تغییرات مثبت برای زنان و کارگران خارجی در سال ۲۰۱۵ انجام داد اما این کار را در سایه تداوم مجازات‌های سنگین و شدید مثل  گردن زدن صورت داد و عربستان باید سیستم قضایی خود را اصلاح و این‌گونه مجازات‌های هولناک را متوقف کند.
در گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر آمده است: "عربستان فعالانِ خواهان اصلاحات و مخالفان مسالمت‌جو را سرکوب می‌کند. در سال ۲۰۱۵ میلادی، بیش از ۱۲ فعال بارز به‌اتهاماتی به‌خاطر فعالیت مسالمت آمیز آنها به احکام زندان طولانی‌مدت محکوم شدند".
این گزارش افزود: عربستان استفاده از مجازات اعدام در سال ۲۰۱۵ را افزایش داد؛ به‌گونه‌ای که ۱۵۲ نفر را بین ماه ژانویه سال ۲۰۱۵ تا اوایل ماه دسامبر این سال اعدام کرد.
این گزارش به جنگ عربستان علیه یمن اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۱۵ میلادی، ائتلاف تحت رهبری سعودی ــ با حمایت آمریکا ــ حمله هوایی و محاصره علیه یمن به راه انداخت که باعث نقض آشکار بسیاری از قوانین جنگ شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.