​گزارش تلگرامی ابتکار از اولین دیدار رسمی در حاشیه سفر رییس جمهور به فرانسه

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست یادداشتی با عنوان ” اولین دیدار رسمی ام در پاریس در حاشیه سفر رییس ” را در کانال تلگرامش منتشر کرد.

معصومه ابتکار در کانال تلگرامی خود نوشت:
در اولین ساعات پیوستن به هیات جمهوری اسلامی ایران در پاریس با وزیر امور خارجه فرانسه دیدار و گفت و گو کردم.
در این دیدار رسمی ابتدا مروری بر توفیق های به دست آمده از توافق پاریس در دسامبر ۲۰۱۵ برای نیل به مقابله با پدیده گرمایش جهانی که ایران از آن آسیب های فراوانی دیده صورت گرفت و موضوع در ابعاد گسترده اقتصادی، اجتماعی، محیط زیستی، بهداشتی و همچنین انرژی بررسی شد.
فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه و رییس نشست متعاهدین کنوانسیون تغییرات آب و هوایی (COP۲۱) ضمن قدردانی مجدد از نقش موثر ایران در ارایه مشورت ها به ریاست نشست مذکور در فرآیند شکل گیری مذاکرات و اقداماتی که نمایندگان ایران برای به ثمر نشستن ابعاد گسترده توافق پاریس انجام داد، بر مبادله تجربه و سرمایه گذاری در بهینه سازی مصرف انرژی و استفاده از انرژی های جایگزین خورشیدی و بادی در ایران اعلام آمادگی کرد.
وی با اشاره به شرایط مساعد ایران برای بهره وری از نیروگاههای خورشیدی و بادی تاکید کرد زمینه های بسیار مساعدی برای همکاری های فنی و سرمایه گذاری شرکت های فرانسوی، چه برای تولید و چه احداث این نیروگاهها وجود دارد.
فابیوس همچنین همکاری در زمینه کاهش آلودگی هوا با ارتقاء استانداردهای گازهای خروجی به یورو ۵ و یورو ۶ را مورد تاکید قرار داد.
من هم در این دیدار رسمی با اشاره به پیروزی چند جانبه گرایی، چه در مسیر مذاکرات هسته ای و چه در توافق نامه پاریس به عنوان مدلی موفق و کارآمد با قابلیت تعمیم به معضلات تنش زا در ابعاد جهانی، بر ضرورت گفت و گو و بسط این روش و الگوی کاری در شرایط کنونی تاکید کردم.
همچنین با اشاره به تجربه گذشته همکاری بین ایران و فرانسه در زمینه آلودگی هوا که حدود یک دهه پیش برای شهر شیراز با طراحی شبکه سنجش و پایش کیفیت هوا و توسعه مدل ریاضی شبیه سازی پخش و پراکنش غلظت انواع آلاینده ها صورت گرفت، گفتم: ایجاد نوعی همکاری که بتواند علاوه بر مخاطب قرار دادن مباحث آلودگی هوا در مقیاس شهری و محلی، زمینه ساز اقدامات عملی در مقابله با گرمایش جهانی و اجرای توافق نامه پاریس باشد، ضروری به نظر می رسد.
توافق نامه پاریس در قالب برنامه مشارکت ملی داوطلبانه ایران به تصویب هیات وزیران رسیده و در پیش نویس سند برنامه ششم توسعه کشور نیز به نحوی گنجانده شده که متضمن گام های مهمی در این زمینه باشد. چرا که ایران براساس محتاطانه ترین برآوردها بین نه دهم تا یک و نیم درجه سلیسیون افزایش دما را نسبت به صد و پنجاه سال گذشته داشته و با توجه به تغییر الگوهای بارشی و تهدید منابع آب شرب می بایست اقدام نماید.
انتظار می رود با مبادله سند تفاهم نامه همکاری زیست محیطی میان دو کشور در این سفر، تلاش های عملیاتی و ملموس برای همکاری های دوجانبه در زمینه آلودگی هوا، مقابله با پدیده گرمایش جهانی و تقلیل انتشار گازهای گلخانه ای، همچنین آماده سازی بخش کشاورزی و جنگل برای سازگاری با افزایش میانگین دما، تالاب ها و حفاظت اکوسیستم های زنده و مدیریت بر پسماندهای الکترونیک در چارچوب کنوانسیون بازل که مرکز منطقه ای آن در ایران فعال است، صورت گیرد ومنافع این همکاری به تمام کشورهای هم مرز ایران به ویژه کشورهای عضو اکو تعمیم یابد.
امروز بعد از ظهر تفاهم نامه زیست محیطی میان دو کشور ایران و فرانسه در حضور روسای جمهور دو کشور به امضاء خواهد رسید که خبر آن را منتشر خواهم کرد."

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.