برخورد قانونی با اهانت کنندگان به فاطمه معتمد آریا

حاشیه های پیش آمده در جلسه نقد و بررسی فیلم «یحیی سکوت نکرد» در شهر کاشان واکنش انجمن بازیگران سینمای ایران و مدیر خانه سینما را در پی داشته است.

اگر حضور فاطمه معتمدآریا در نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «یحیی سکوت نکرد» در شهر کاشان را از زاویه کسانی بررسی کنیم که در این شهر نبودند و اخبار را صرفا از طریق خبرهای منتشره دنبال کنیم، پرسش های زیادی پیرامون این جلسه نقد و بررسی فیلم و مواردی که توسط عده ای در طول این نشست صورت گرفت وجود دارد.
این جلسه که بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته توسط گروه هنر و تجربه در شهر کاشان برپا شد بر خلاف نشست های دیگری که در سایر شهرهای کشور برگزار می شود با تنش برگزار و با واکنش عده ای که به حضور فاطمه معتمدآریا معترض بودند روبرو شد.
در پی رسانه ای شدن این خبر، دیروز انجمن بازیگران خانه سینما در اطلاعیه ای نسبت به برخوردهایی که با فاطمه معتمدآریا در شهر کاشان شد واکنش نشان داد و خواستار برخورد قانونی مقامات مسئول با اهانت کنندگان به این هنرمند شد.
در متن اطلاعیه این تشکل صنفی آمده است:
به نام خدا
بسیار تاسف انگیز است زمانی که سینمای ملی و شریف ما با قدرت تمام در جشنواره های بین المللی بالاترین افتخارات را به خود اختصاص داده و درست هنگامی که کشورمان در عرصه های جهانی گام های بزرگ و نوینی برداشته و دنیا به نگرشی واقع بینانه از فرهنگ اصیل و عمیق ایرانی اشراف یافته است . عده ای خودسر در حرکتی کاملا غیر قانونی و در کمال وقاحت و بی فرهنگی در مراسمی کاملا قانونی و رسمی در شهر کاشان به سرکار خانم فاطمه معتمدآریا حمله ور شده و ایشان را با بی شرمانه ترین الفاظ مورد اهانت قرار داده اند .
انجمن بازیگران سینمای ایران ، فارغ از هر گرایش سیاسی و جناحی ، این واقعه بسیار زشت و غیر اخلاقی را تلاش در راه تخریب چهره واقعی فرهنگ والای این مرز و بوم دانسته ، آن را به شدت محکوم نموده و از تمامی دستگاه های ذیربط استدعا دارد ضمن برخورد جدی و قانونی با عاملین این حرکت ناپسند ، شرایطی فراهم ساخته تا دیگر شاهد چنین بی حرمتی هایی به ساحت ارزشمند فرهنگ و هنر کشورمان نباشیم .
انجمن بازیگران سینمای ایران
دیروز همچنین برخی از رسانه ها در فضای مجازی سخنان امام جمعه این شهر را به نقل از خبرگزاری فارس انعکاس دادند.
در گزارش خبرگزاری فارس آمده است:  آیت‌الله عبدالنبی نمازی، امام جمعه کاشان در جلسه تفسیر قرآن کریم با ابراز تأسف شدید اظهار کرد: من همواره در طول سال‌های حضور در کاشان از مسئولان شهر و نظام حمایت کرده و می‌کنم و اگر جایی گلایه وجود داشته تذکر می‌دادم اما از طرح آن در اجتماعات، سخنرانی‌ها و خطبه‌های در قالب تذکرهای عمومی پرهیز می‌کردم ولی در روز گذشته واقعه تلخی در کاشان اتفاق افتاد که ذائقه حزب‌اللهی‌ها را تلخ کرد و غصه خوردم که مگر در این شهر حساب و کتاب وجود ندارد.
وی با اشاره به دعوت از یک هنرپیشه زن بیان کرد: چگونه یک نفر که سمتی هم ندارد در گوشه نهادی از ارشاد تهران درخواست اعزام هنرپیشه‌ای که – دارای وضعیت مناسبی نیست – به کاشان بدهد.
امام جمعه کاشان با تأکید براینکه پس از تذکر به ما اعلام شد که این حضور کنسل شده است، گفت: شنبه‌شب در شورای فرهنگ عمومی شهرستان کاشان با حضور مسئولان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای این شهرستان عنوان شد که این حضور منتفی است.
نمازی تصریح کرد: پس از این جریان دیروز عصر مطلع شدم که این خانم بازیگر به همراه گروه محافظ وارد کاشان شده است.
وی عنوان کرد: آنچنان وضعیت ظاهری وی بد بوده که گویا هنگام ورود وی به خیابان تمهیداتی فراهم می‌کنند تا کسی وی را با آن وضعیت نبیند.
عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی مسئولان نهادهای مسئول این توجیه را داشتند که چون ایشان مجوز دارد کسی مزاحم او نشود.
نمازی با اشاره به حضور برخی خانم‌های چادری که از قبل به مکان مراسم رفته بودند، یادآور شد: برخی مأموران کسانی که ظاهر اسلامی داشتند را از آنجا بیرون می‌کنند و حتی برخورد ناشایست با برخی بانوان محجبه صورت می‌گیرد حتی یکی از بانوان که مجبور به ترک سالن شده، آسیب دیده است.
وی در خصوص عدم شرکت در شورای اداری امروز شهرستان اضافه کرد: من در این شورا شرکت نکردم تا آنکه استاندار اصفهان بعد از جلسه به دفترم آمد من از ایشان گلایه کردم و گفتم که این سرزمین با خون هزاران شهید استوار است و اما این چه کاری است که آقایان انجام داده‌اند.
امام جمعه کاشان با اشاره به مطالبه جدی از استاندار در مورد این حادثه تلخ تأکید کرد: حتماً این حادثه باید مورد رسیدگی قرار گیرد و مأموران دولتی که در این قضیه و در آسیب رساندن و ضرب و شتم دخالت داشتند باید تحویل دستگاه قضایی شده و بر طبق قانون با آنها برخورد شود.
وی تصریح کرد: اگر کسانی دیگر این رفتار را انجام می‌دادند زیاد توقعی نبود اما به هیچ عنوان دخالت کارمندان و مسئولان؛ اینهایی که به برکت خون شهدا بر این میز و صندلی‌ها تکیه زده‌اند در این قضیه پذیرفته نیست که استاندار اصفهان در این خصوص به من قول داد.
نمازی به اشاره تصمیمش مبنی بر اعلام عزای عمومی در روز جمعه در کاشان عنوان کرد: مصیبت بزرگی است در این شهر مذهبی کهنسال، با این همه سوابق روشن صلحا و متقین و برخوردار از مردم متدین و بهره‌مند از خانواده‌های شهدا چه جوابی خواهیم داشت.
امام جمعه کاشان تأکید کرد:‌ به مسئولان شهرستان اعلام شد با جدیت و قوت وارد عمل شده و تمام افرادی که در ضرب و شتم متدینین و خانم‌های محجبه نقش داشتند باید مجازات شوند.
وی تصریح کرد: همگان چه آنهایی که در تهران، اصفهان و چه در شهرستان (کاشان) هستند بدانند کاشان به دلیل جایگاهی که در تشیع در طول تاریخ داشته تحمل برگزاری مجالس لهو و لعب را ندارد.
 امیرحسین علم الهدی رییس شورای سیاستگذاری گروه هنر و تجربه که فیلم «یحیی سکوت نکرد» در این گروه اکران شده و جلسه نمایش و نقد و بررسی این فیلم با هماهنگی گروه هنر و تجربه در شهر کاشان برپا شد در یادداشتی نسبت به سخنان امام جمعه توضیحاتی را عنوان کرد.
علم الهدی در یادداشت خود آورده است:
به نام خدا
حضرت آیت الله نمازی بزرگوار
عرض ادب و احترام
این میزان اطلاعات غیر موثقی که به شما داده‌اند برای حضور یک بانوی هنرمند در کاشان و اتفاقات بوجود آمده را کمی با تامل و تدقیق بررسی فرمایید که حفظ آبروی مومن از حفظ کعبه واجبتر است…
ما بچه‌های انقلاب در پای منبرهای امثال شما بزرگواران بزرگ شده‌ایم و بجز سعه صدر و ضرورت معرفی اسلام رحمانی با گفت و گو بین مسلمانان و حتی دگر اندیشان مطلب دیگری یاد نگرفته‌ایم…
کمی فقط کمی تامل و تدقیق بیشتری بفرمایید بزرگوار که آنچه ما دیدیم و شنیدیم بر خلاف اطلاعاتی است که به شما داده‌اند برای نوع فعالیت خانم معتمد آریا در سینمای ایران و سفر این هنرمند به کاشان هنرپرور…»
در حرف های معتمد آریا در مورد این جلسه که در گفت و گوی کوتاه این بازیگر با یکی از روزنامه صبح درج شده بود بدون پرداختن به چگونگی و ماهیت برخوردهایی که در شهر کاشان اتفاق افتاده، به برخی واکنش هایی که توسط عده ای از حاضران در نشست به وجود امد، اشاره و  اعلام تاسف شده است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.