روحانی در مصاحبه با فرانس ۲۴: ریاض باید برای بازگشت مناسبات دیپلماتیک دو کشور ابتکارعمل نشان دهد

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در مصاحبه با تلویزیون فرانس۲۴ اعلام کرد: بازگشت مناسبات دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی یک اولویت است ولی این به عهده ریاض است که ابتکارعمل نشان دهد.

فرانس۲۴ گفته است روابط دیپلماتیک بین ایران و عربستان سعودی از زمان اعتراضاتی در تهران علیه اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه در عربستان و حمله به سفارت این کشور قطع شده است.
روحانی در جریان دیدار تاریخی اش از پاریس در مصاحبه با فرانس ۲۴، حمله به سفارت عربستان سعودی را محکوم کرد و افزود : 'ما این اقدام را محکوم و متخلفان را دستگیر کرده ایم. آنها در زندان هستند.
به گفته وی، ' اکنون این به عهده ریاض است تا ابتکار عمل نشان دهد.'
ایران گفته است که به دنبال حمله به سفارت عربستان حدود یکصد مظنون دستگیر شده اند.
افزایش تنش بین این دو قطب قدرت خاورمیانه ، تلاش های اخیر برای یافتن یک راه حل سیاسی درمورد بحران سوریه را در پرده ابهام قرار داده است.
رییس جمهوری اسلامی ایران گفت : 'سعودی ها مسلمانان همتای ما هستند. '
روحانی همچنین درباره روابط ایران و امریکا گفت: ما خواستار تنش با آمریکاییان نیستیم و دو کشور راه طولانی در پیش دارند ولی مشکلات کشورهایمان پایدار نخواهد ماند.'
روحانی افزود : آمریکا در جریان مذاکرات هسته ای وین پشت همان میزی قرار داشت که ایران بود و این تا چند سال پیش قابل تصور نبود.'
مصاحبه روحانی در پایان سفر تاریخی اش به فرانسه در آغاز لغو تحریم های هسته ای در ماه ژانویه انجام شده است.
این دیدار در راستای توافق های دوجانبه بین شرکت های مهم فرانسوی و ایرانی قرار داشت. از جمله امضای تفاهم نامه ای بین ایران ایر و ایرباس برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس به ارزش حدود ۲۳ میلیارد یورو بود.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.