ظریف: عربستان هر چه که می‌توانست برای برهم زدن برجام انجام داد

وزیر امور خارجه گفت: عربستان هر چه که می‌توانست برای برهم زدن برجام انجام داد و ده‌ها میلیون دلار علیه آن هزینه کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با هفته نامه "صدا" با بیان اینکه مجوز مذاکره با آمریکایی‌ها در مورد تبادل زندانیان یک سال و نیم پیش داده شد، اظهارداشت: مذاکره در مورد تبادل زندانیان مسیر جداگانه‌ای از وزارت خارجه داشت.
وی با بیان اینکه ۲۰ دقیقه قبل از مذاکرات تلفنی من و جان کری خبر بازداشت ملوانان را دادند، افزود: قرار نبود موضوع تبادل زندانیان را قبل از انجام آن علنی کنیم.
ظریف تصریح کرد: گفت‌وگوها در مورد تبادل زندانیان توسط وزارت خارجه انجام نشد و شورای امنیت ملی مسئول مذاکره با آمریکا در مورد تبادل زندانیان بود.
وزیر امور خارجه همچنین با بیان اینکه در دور دوم مذاکرات لوزان با آمریکایی‌ها در مورد جنگ یمن صحبت کردیم، گفت: صحبت با آمریکا در مورد جنگ یمن با کارشکنی عربستان به نتیجه نرسید.
ظریف اضافه کرد: شاهد برخی تلاش‌ها از سوی آمریکایی‌ها برای کاهش بی‌اعتمادی هستیم و برخی تعدیل یا تغییر دیدگاه‌ها در طرف آمریکایی انجام شده است.
وی همچنین گفت که آمریکا پیش‌شرط‌ های خود را در سوریه تعدیل کرده‌ است.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: تلاش برای حل‌وفصل دعوی صندوق خریدهای تسلیحاتی حرکت رو به جلوی آمریکا است.
ظریف با بیان اینکه عربستان هر چه که می‌توانست برای برهم زدن برجام انجام داد، خاطرنشان کرد: سعودیها وزیر خارجه‌شان را به محل مذاکرات فرستادند تا برجام را برهم بزند.
به گفته وزیر امور خارجه، عربستان قول‌هایی به آمریکا برای پایین آوردن قیمت نفت داده بود، همچنین یکی از اعضای برجسته خاندان سلطنتی عربستان برای برهم زدن برجام به واشنگتن سفر کرد و ده‌ها میلیون دلار علیه توافق هسته‌ای هزینه کردند.
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه در مورد همسر جیسون رضاییان بین دوستان ما و طرف آمریکایی توافق شد، اضافه کرد: توافق در مورد همسر رضاییان به تهران منتقل نشده بود ولی مشکل ظرف یکی، دو ساعت حل شد.
ظریف در پایان با بیان اینکه ممکن است مقامات آمریکایی بخواهند مشکل دیرینه‌شان را با ایران حل کنند، خاطرنشان کرد: مردم ایران، انتظار عهدشکنی آمریکا را دارند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.