ظریف: برجام برنامه هسته‌ای ما را نه تنها قانونی کرد بلکه کشورها را موظف به همکاری با ایران کرد

وزیر خارجه کشورمان در هایش فرصت‌های پسابرجام، تأکید می‌کند که رژیم صهیونیستی و متاسفانه برخی کشورهای منطقه به دلیل از دست دادن اهرم فشار تحریم‌ها علیه ایران با برجام مخالف بودند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در همایش فرصت‌های پسابرجام، تبیین مشارکت احزاب، تشکل‌های صنفی و اقلیت‌های دینی، نخبگان علمی و اصحاب رسانه حضور یافت و سخنرانی کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان طی این سخنرانی می‌گوید: «چهره‌ای به غلط از ایران به عنوان تهدید برای صلح و امنیت بین المللی ترسیم شده بود که بر اساس این تصویر ناهنجار هرگونه افدام علیه ایران را توجیه می‌کردند. هر سال نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به امریکا و اروپا سفر کرده و با دست پری از تحریم‌ها باز می‌گشت. بر اساس قانونی که در کنگره مطرح بود، فروش نفت ایران صفر شده و دست رئیس جمهوری در لغو تحریم‌ها بسته می‌شد. اینها شرایطی بودند که در پیش از دستیابی به برجام با آن مواجه بودیم».
ظریف در ادامه می‌افزاید:«رژیم صهیونیستی و متاسفانه برخی کشورهای منطقه به دلیل از دست دادن این شرایط با برجام مخالف بودند. توانستیم یک مرحله جدیدی شروع کنیم. که در ابتدا با کاهش تحریم‌ها و سپس لغو آن تحریم‌ها شکل گرفت. اما می‌توان از نگاه فرصت‌هایی که برجام ایجاد کرده نیز به موضوع نگاه کرد. برجام برنامه هسته‌ای ایران را نه تنها قانونی کرد بلکه کشورها را موظف به همکاری با ایران کرد. در بستر سیاسی قبل از برجام گزارش اژانس مبنی بر اینکه مواد هسته‌ای ایران به سمت سلاح هسته‌ی منحرف شده است ناممکن بود. دستاورد بزرگتر برجام این بود که فضای هزینه‌مند بودن ارتباط با ایران را شکست».
وی در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که «در فضای عدم اعتماد متقابل که بین ما و طرف مقابل بود حتی اجرای برجام را نامحتمل بود. اما فضای پسابرجام نگرانی همکاری با ایران را بسیار کاهش داد».
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.