صالحی: ایران ۲ نیروگاه هسته‌ای دیگر در بوشهر می‌سازد

رئیس سازمان انرژی اتمی، می‌گوید ایران قصد دارد دو نیروگاه هسته‌ای دیگر در بوشهر تاسیس کند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، می‌گوید ایران قصد دارد دو نیروگاه هسته‌ای دیگر در بوشهر تاسیس کند.
صالحی  گفت امیدوار است تا چند ماه آینده ساخت راکتورهای جدید آغاز شود.وی تاکید کرد فعالیت‌های هسته‌ای ایران همچنان ادامه دارد و در برخی از حوزه‌ها گسترش خواهد یافت.
صالحی افزود ایران و روسیه توافقنامه‌هایی را برای ساخت «دو راکتور بزرگ در بوشهر» امضا کرده‌اند.وی سال گذشته در سفر به مسکو برای ساخت دو نیروگاه اتمی جدید در بوشهر با روسیه قرارداد امضا کرد.
تاکنون روسیه یک نیروگاه اتمی برق در بوشهر ساخته است. قرارداد ساخت این نیروگاه در سال ۱۳۷۴ نهایی شد، اما اجرای این طرح به دلیل مشکلات فنی و مالی چند بار به تاخیر افتاد.
این نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی که با نظارت کامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت می‌کند، در تابستان ۱۳۹۱ به حداکثر توان خود در تولید برق رسید.
ایران نیمه سال ۹۲ رسما نخستین واحد اولین نیروگاه اتمی برق ۱۰۰۰ مگاواتی خود را از روسیه تحویل گرفت.
صالحی در ادامه به پرس تی‌وی گفت این که جامعه جهانی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل فعالیت غنی‌سازی ایران را به رسمیت شناخته «دستاورد بسیار خوبی» است که در توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ به دست آمده است.
وی گفت: «ما جز معدود کشورها یا شاید کشورهای بسیار استثنایی هستیم که نهادهای بین‌المللی مانند شورای امنیت سازمان ملل فعالیت غنی‌سازی آن را به رسمیت شناخته است.»
به گفته او «یکی از دستاوردها در چارچوب توافق هسته‌ای این واقعیت است که ما این فرصت را به دست آورده‌ایم که بتوانیم اورانیوم غنی‌شده خود را بفروشیم و در ازای آن اورانیوم طبیعی یا کیک زرد دریافت کنیم.»
صالحی همچنین برجام را «توافق خوبی» دانست که به ایران اجازه می‌دهد وارد باشگاه کشورهایی شود که می‌توانند اورانیوم غنی کنند و آن را در بازارهای جهانی بفروشند.
ایران و گروه ۱+۵ پس از ماه‌ها مذاکرات فشرده، ۲۳ تیر به توافق هسته‌ای دست یافتند و این توافق از ۲۶ دی رسما اجرا شده است.
پس از اجرای برجام، اتحادیه اروپا، شورای امنیت سازمان ملل و آمریکا تمام تحریم‌های هسته‌ای ایران را لغو کردند. ایران نیز در ازای لغو تحریم‌ها، برخی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کرده است.
صالحی گفت ایران و آژانس بین‌المللی وارد مرحله جدیدی از همکاری شده‌اند و از آژانس خواست همچنان بی‌طرف باشد.
وی تاکید کرد: «آژانس تنها نهاد تائیدکننده است و باید صداقت و بی‌طرفی خود را حفظ کند. در غیر این صورت، اعتبار آن زیر سوال می‌رود.»

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.