آماری تکان دهنده از رشد جرایم اینترنتی در کشور

رییس پلیس فتای نیروی انتظامی از رشد 13 درصدی جرایم فضای مجازی و سایبری در هشت ماهه امسال خبر داد و گفت: 11 درصد از این جرایم اخلاقی است.

سردار کمال هادیان فر روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: بیشترین جرم در کشور ما در طول چند سال اخیر برداشت های غیرمجاز از حساب های بانکی با 52 درصد کل جرایم بوده است. وی ادامه داد: سال گذشته این میزان 52 درصد بود که امسال با اقدامات آموزشی، اطلاع رسانی و پیشگیرانه 13 درصد کاهش یافته و به 39 درصد رسید. 

وی ادامه داد: بیش از 85 درصد جرایم مربوط به برداشت های غیرمجاز در کشور کشف شده است.  وی افزود: سوء استفاده از اعتماد مال باختگان، برداشت به روش مهندسی اجتماعی (فیشینگ)، تزریق بدافزارها، استفاده از افزارهای APM بیشترین روش در برداشت های غیرمجاز است. 

هادیان فر دومین جرم کشور را هتک حیثیت و نشر اکاذیب با 12.6 درصد عنوان کرد و گفت: این جرم نسبت به جرایم سال 90، 49 درصد اتفاق افتاده است. وی بیشتری جرایم کشور را علاوه بر برداشت غیرمجاز، هتک حیثیت و نشر اکاذیب، کلاهبرداری های رایانه ای، مزاحمت های اینترنتی و اتشار فیلم و عکس های خصوصی و خانوادگی اعلام کرد. 

وی بیشترین وقوع براساس جغرافیا را استان های تهران بزرگ با 29.5 درصد، فارس، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و اصفهان عنوان کرد. هادیان فر استان های ایلام، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، شرق تهران و منطقه ویژه کیش را به ترتیب از استان هایی دانست که کمترین جرایم سایبری را به خود اختصاص داده اند. 

رییس پلیس فتای نیروی انتظامی با اشاره به آمار جرایم در هشت ماهه امسال گفت: 10 هزار و 176 وقوع داشته ایم که نسبت به سال 93 که هشت هزار و 952 وقوع افتاده رشد 13.7 درصدی را نشان می دهد. 

هادیان فر گفت: از 10 هزار و 178 وقوع، 9 هزار و 140 فقره کشف شده است یعنی به صورت متوسط 45 درصد از وقوعات در کمتر از 20 روز توسط پلیس فتا کشف شده. وی درصد کشف وقوعات امسال را 89.82 درصد عنوان کرد و گفت: در سال 94، 84 درصد متهمان مرد و 16 درصد آن زنان بوده اند که میزان متهمان زن امسال رشد یک درصدی داشته است. 

وی ارزش ریالی پرونده های متشکله در هشت ماه امسال را معادل 474 میلیارد و 530 میلیون و 650 هزار و 808 ریال دانست که از این میزان 60 درصد پول ها به عنوان مال های مکشوفه جمع آوری شده و به مال باختگان عودت داده شده است. 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.