ائتلاف خودساخته عربستان فراتر از کاغذ نیست/ مواضع اندونزی و مالزی

مخالفت اولیه برخی کشورهای مسلمان برای شرکت در ائتلاف خودساخته عربستان به منظور مبارزه با تروریسم و همچنین تردید برخی کشورها در همکاری با ریاض، شکل‌گیری و عملیاتی شدن این ائتلاف خودساخته را با علامت سئوال بزرگ مواجه کرده است.

در ائتلاف خودساخته‌ای که سه شنبه هفته گذشته توسط عربستان اعلام شد نام ۳۴ کشور مسلمان از جمله دو کشور مالزی و اندونزی از حوزه جنوب شرقی آسیا وجود داشت.
مقام‌های بلندپایه اندونزی و مالزی پس از مطلع شدن از تشکیل این ائتلاف اعلام کردند تنها از طریق تماس تلفنی مقام‌های سعودی و یک شب قبل از اعلام این خبر، پیشنهاد تشکیل و حضور در این ائتلاف خودساخته را دریافت کرده‌اند.
مالزی به رغم استقبال اولیه، اعلام کرد هرگز در اقدام نظامی این ائتلاف شرکت نخواهند کرد، هر چند به مرور بحث‌های دیگری را نیز مطرح کرد و قرار است مذاکراتی در آینده بین مقام‌های بلندپایه کوالالامپور و ریاض انجام شود.
«هشام‌الدین حسین» وزیر دفاع مالزی اگرچه قرار است در ماه‌های آینده برای رایزنی به ریاض سفر کند، اما هفته گذشته در سخنانی گفت که مالزی همچون سایر کشورهای حوزه جنوب شرقی آسیا در اقدام نظامی شرکت نخواهد کرد. 
وی در سخنان اولیه با تاکید براینکه مالزی قصد مشارکت نظامی در ائتلاف خودساخته عربستان را ندارد، به نوعی تلاش کرد به عربستان بفهماند که روی قدرت این منطقه از جمله مالزی و اندونزی حساب نکند.
اندونزی نیز ضمن تکذیب حضور در این ائتلاف نظامی و اینکه سیاست جاکارتا شرکت در اتحادها و ائتلاف‌های نظامی نیست، تاکید کرد این کشور هرگز در اقدام نظامی مشارکت نمی‌کند.
مقام‌های سیاسی و نظامی اندونزی اعلام کردند که جزئیات این ائتلاف را بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهند و بعد تصمیم می‌گیرند.
اگرچه مالزی همراهی با عربستان را در سابقه خود دارد و رفت و آمدهای سیاسی و نظامی بین دو کشور به طور فراوان برقرار است، از سوی دیگر بعید به نظر می‌رسد مالزی نیز به طور آشکار راضی به اقدام نظامی در خاورمیانه باشد، هر چند پیش از این آمادگی خود را برای اعزام نیرو به بحرین اعلام کرده بود و همزمان با تجاوز عربستان به یمن چند فروند هواپیما و نیروی نظامی به ریاض منتقل و تاکید کرد این نیرو برای انتقال شهروندان مالزیایی از یمن به کشورشان به عریستان اعزام شده است.
مالزی از شهریور ماه امسال نیز به طور رسمی وارد ائتلاف علیه داعش به رهبری آمریکا شد، اما از اقدام نظامی خودداری کرده و وارد عرصه اطلاعاتی شده و میزبانی مرکز مقابله با پیام‌های تروریستی را بر عهده گرفت.
البته مالزی تنها کشوری نیست که در ائتلاف آمریکایی ضد داعش حضور دارد و اقدام نظامی انجام نداده است. تقریبا ۸۰ درصد از حملات هوایی علیه مواضع داعش در این ائتلاف توسط آمریکا انجام شده است، در حالی که برخی عملیات را فرانسه، انگلستان، کانادا و استرالیا نیز مورد حمایت قرار داده‌اند و کشورهایی مانند دانمارک، بلژیک و برخی کشورهای عربی تاکنون اقدام خاصی انجام نداده‌اند.
از این رو نه تنها می‌توان ادعا کرد ائتلاف آمریکایی علیه داعش موفقیتی به دست نیاورده، بلکه می‌توان گفت که با این حضور ضعیف، خود به بخشی از منازعات خاورمیانه تبدیل شده است.
در حالی که ۳۴ کشور مسلمان از جمله اردن، امارات متحده عربی، قطر، بحرین، پاکستان، بنگلادش، فلسطین، لیبی، اندونزی، مالزی و یمن در ائتلاف خودساخته ریاض علیه تروریسم گنجانده شده‌اند و برخی از جمله لبنان و اندونزی حضور خود را مورد سئوال قرار داده‌اند، این سئوال مطرح می‌شود عربستان سعودی چگونه نسبت به اعلام موجودیت این ائتلاف اقدام کرده است، در حالی که برخی از اعضای ائتلاف از آن آگاهی کامل نداشته‌اند.
نبود توافق بین برخی اعضای این ائتلاف این شک را به وجود آورده است که این ائتلاف یا تنها در سطح نوشتاری روی کاغذ باقی می‌ماند و یا اینکه دچار تفرقه می‌شود و نه تنها به تروریسم در خاورمیانه پایان نمی‌دهد، بلکه خود نیز به مشکلات موجود در این منطقه که حل آن نیازمند درایت و تفکر منطقی و عقلانی است، دامن می‌زند.
با این شرایط باید منتظر ماند و مشاهده کرد که این ائتلاف خودساخته عربستان که از ابتدا هماهنگی بین اعضاء آن وجود نداشته است، چگونه می‌خواهد شکل گیرد و با گروه‌های تروریستی منطقه از جمله داعش مقابله کند.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.