۴۶۹ تن موبایل وارد شد/خروج ۱۸۸ میلیون دلار ارز

ظرف ۱۰ ماه گذشته برای واردات ۴۶۹ تن گوشی تلفن همراه حدود ۱۸۸ میلیون دلار ارز از کشور خارج شد و نرخ واردات ۱۲۹ هزار دستگاه گوشی موبایل ظرف این مدت حکایت از قاچاق گسترده در این حوزه دارد.

پرونده سه فصل و یک ماه از واردات گوشی تلفن همراه با واردات ۴۶۹,۳۸۷ کیلوگرم بسته شد تا طی ۱۰ ماه حدود ۱۸۸ میلیون دلار ارز از کشور خارج شود.
این آمار منتشر شده توسط گمرک، نسبت به واردات شش ماهه حاکی از رشدی ۵۶ درصدی است و ارزش دلاری آن نیز ۴۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.
مجموع ارزش واردات گوشی تلفن همراه طی این ۱۰ ماه حدود ۵۵۱ میلیارد تومان بوده است.
واردات گوشی تلفن همراه طی هشت سال اخیر دستخوش تغییر و تحولات بسیاری شده و بازی بر سر تعرفه‌های گمرکی منجر به این شده که ثبات طولانی مدتی را در این بخش شاهد نباشیم.
زمانی تعرفه‌های گمرکی واردات موبایل چهار درصد بود که یکباره به ۶۰ درصد ارتقا یافت و صدای بسیاری از کارشناسان و مسئولان امر را بلند کرد.
همین اعتراضات و رشد قاچاق این حوزه منجر به بازگشت تعرفه‌ها به رنج سابق شد و بعد از مدتی مجددا شاهد افزایش تا شش درصدی آن بودیم.
اوایل سال جاری نیز براساس مصوبه گمرک، چهار درصد دیگر بر تعرفه واردات موبایل افزوده و نتیجتا به ۱۰ درصد رسید.
اگر مالیات برارزش افزوده و هزینه‌های در نظر گرفته شده برای واردات از مبادی قانونی را در نظر بگیریم، تعرفه موثر واردات حدودا ۲۰ درصد می‌شود.
این تعرفه که زمینه قاچاق را به گفته عده‌ای از فعالان این بازار فراهم کرده، گفته می‌شود تنها توانسته بر ۱۵ تا ۲۰ درصد واردات گوشی تلفن همراه نظارت داشته باشد و سایر اقلام از مبادی غیرقانونی تأمین می‌شوند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.