ایران رتبه پنجم ذخیره‌سازی گاز دنیا را در اختیار دارد

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق گفت: ایران رتبه پنجم ذخیره سازی گاز دنیا و رتبه نخست غرب آسیا را در اختیار دارد.

محمدرضا مهدی پور صبح امروز در جلسه پیش بینی بهره دهی چاه‌های این شرکت در نیمه اول سال ۱۳۹۵ در جمع مدیران، روسا و کارشناسان ستادی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق اظهار داشت: در چهار دهه اخیر بدون هیچگونه حادثه خبرساز فوتی یا گاز گرفتگی با توجه به رعایت استاندارهای بین المللی در این شرکت ترش‌ترین گاز تولید شده است.
وی افزود: گاز تولیدی در شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق دارای درجه ترشی ٣۵ هزار پی پی ام گاز سولفید هیدروژن که قابلیت کشندگی بسیار بالایی دارد، است اما به مدد الهی و با رعایت تمامی اصول ایمنی و استانداردهای لازم هیچگونه حادثه ای در منطقه عملیاتی خانگیران نداشته ایم.
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق از ساخت سالانه ٣١ قطعه در کارگاه مرکزی منطقه خانگیران خبر داد و گفت: سالانه ٣١ قطعه در کارگاه مرکزی منطقه خانگیران تولید می‌شود که براساس قیمت‌های قطعات وارداتی به کشور این کارگاه سالانه با بومی سازی این کالاها در حدود ۲ میلیارد  و ۵۰۰ میلیون تومان برای کشور صرفه جویی صورت می‌گیرد.
مهدی پور بیان کرد: اجرای ۴٣ مورد نقشه برداری، اصلاح طراحی و برنامه نویسی در سال به وسیله دستگاه سی ان سی از دیگر دستاوردهای این کارگاه است.
وی با اشاره به طرح ذخیره سازی گاز در مخزن شوریجه D به عنوان پشتوانه تامین گاز استان‌های شمالی کشور تصریح کرد: طرح ذخیره سازی گاز طبیعی شوریجه D پس از تکمیل مطالعات اولیه امکان سنجی ذخیره سازی گاز در مخزن گازی شوریجه D در سال ۱۳۸۹ آغاز شد.
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق افزود: این طرح در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سرخس در استان خراسان رضوی و در مجاورت پالایشگاه شهید هاشمی نژاد واقع است و به عنوان پشتوانه تامین گاز استان‌های شمالی کشور عملیات ذخیره سازی گاز در هشت ماه گرم سال صورت می‌گیرد و در ماه‌های سرد از آن برداشت می‌شود که با بهره برداری از مخزن ذخیره سازی شوریجه، ایران از نظر توان ذخیره سازی گاز در رتبه اول خاورمیانه و رتبه پنجم جهان قرار می‌گیرد.
مهدی پور عنوان کرد: در این منطقه همچنین طرح ضربتی احداث مرکز تفکیک مایعات و گاز به منظور افزایش برداشت گاز از ذخیره سازی گاز طبیعی در سازند شوریجه D، تا سقف روزانه ۱۲ میلیون متر مکعب محقق شد.
وی افزود: شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق یکی از سه شرکت تابعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که مسئولیت بهره برداری از چهار مخزن گاز شیرین و ترش خانگیران و گنبدلی را برای تامین خوراک پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس جهت مصارف استان‌های خراسان شمالی، جنوبی، رضوی، مازندران، گلستان، سمنان و نیز واحد پتروشیمی خراسان و سوخت نیروگاه نکا در شمال کشور را عهده دار است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.