معاون وزیرخارجه ایران: شکست فضای ایران هراسی از دستاوردهای برجام است

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تحولات سیاسی در دوران پسابرجام و تحولات عمیق در روابط خارجی ایران، گفت: شکست فضای ایران هراسی از دستاوردهای برجام است.

«مهدی دانش یزدی» اظهار داشت: در دوران پسابرجام شاهد تحولات عمیق در روابط خارجی ایران با کشورهای دیگر با مفهوم گسترش روابط هستیم.
معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه کشورمان سفر اخیر دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به ایتالیا و فرانسه را نشانه گسترش روابط و همکاری ایران با کشورهای خارجی دانست و گفت: قراردادهایی که در طی این دو سفر انجام و منعقد شد در واقع قراردادهای مهمی هستند که با هدف پیشبرد وضعیت اقتصادی کشور و جذب سرمایه و تکنولوژی خارجی انجام شده است.
وی امضای این قراردادهای مهم با دو کشور بزرگ اتحادیه اروپا را عبور جمهوری اسلامی ایران از فضای تنگی که به ناحق و ظالمانه در گذشته برای ما ایجاد شده بود، توصیف کرد و با تاکید بر اینکه این عبور با سرافرازی و پیروزی بوده است، گفت: حتی دشمنان ایران هم معترف هستند که برنامه هسته ای ایران که بطور مسالمت آمیز حل و فصل شده دستاوردی بزرگ و شگرف بوده است.
دانش یزدی، برجام را اقدامی بسیار مهم و تاثیر گذار در سیاست خارجی کشورمان توصیف کرد و افزود: مهمترین دستاوردی را که اگر بخواهم در زمینه سیاسی نام ببریم، شکست فضای ایران هراسی بوده که در جامعه بین المللی توسط صهیونیست ها و دیگران که مخالف جمهوری اسلامی ایران بودند در طی سال های گذشته شکل گرفته بوده و این فضای ایران هراسی حتی در کشورهایی که اصلا با ایران مساله ای نداشته و ندارند، وجود داشته است.
وی افزود: امروز این فضا با عنایت خدای تبارک و تعالی، با همت مردم، هدایت مقام معظم رهبری و با تلاش رئیس جمهور محترم، وزیر امور خارجه محترم و هیات مذاکره کننده شکسته شده است.
معاون وزیر امور خارجه ایران با اشاره به داشتن سیاست روابط خوب با همه کشورها گفت: همانطور که دکتر روحانی رئیس جمهوری کشورمان بارها گفته اند؛ ایران دست دوستی به سوی همه کشورهای دنیا دراز کرده، این امر نشان می دهد که ایران به دنبال آرامش، صلح و امنیت است.
وی افزود: ایران نظر مساعد و نظر برادری با همسایگان خود داشته و دارد بخصوص همسایگانی که در بسیاری از موارد با ایران دارای مشترکاتی هستند. ما در منطقه ای زندگی می کنیم که بسیاری از مردم این کشورها مسلمان هستند، مایلیم با مسلمانان روابط بسیار حسنه ای بر پایه اخوت و برادری داشته باشیم.
دانش یزدی گفت: متاسفانه چند کشوری که امروز در دنیا علیه ایران سر و صدا ایجاد کرده اند و تلاش می کنند که همان فضای ایران هراسی را ترویج کنند، به اصطلاح خودمان آب در هاون می کوبند و کار بیهوده ای را دارند انجام می دهند.
وی افزود: دنیا به این مساله پی برده که برنامه هسته ای ایران انحرافی به سوی نظامی نداشته و آژانس بین المللی انرژی هسته ای بر این امر تاکید کرده است، برنامه هسته ای ایران همیشه صلح آمیز بوده و صلح آمیز خواهد بود.
دانش یزدی با اشاره به مسایل اقتصادی، گفت: شکی نیست تحریم هایی که علیه ایران وضع ، اعمال و اجرایی شد طیف گسترده ای هم در سطح بین المللی توسط تصویب قطعنامه های متعدد شورای امنیت سازمان ملل و هم تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران داشته است.
وی افزود: از طرفی برخی از کشورها به صورت دوجانبه بر علیه ایران اعمال تحریم کردند مانند؛ ژاپن و کره جنوبی و استرالیا که این تحریم ها بتدریج رفع و یا در حال رفع شدن هستند.
وی ادامه داد: با برداشتن تمامی تحریم ها انتظار می رود که رونق اقتصادی به کشور بازگردد البته رونق اقتصادی مساله ای نیست که یک شبه و یک ماهه اتفاق بیفتد و به زمان نیاز دارد.هدف ایران از رونق اقتصادی گسترش صادرات مخصوصا صادرات غیرنفتی است و همچنین جذب سرمایه گذاری و تکنولوژی خارجی و در همین حال بازارهای خارجی را برای کالاهای داخلی بدست بیاوریم.
وی همچنین به کاهش قیمت نفت در یکی دو سال اخیر که به پایین ترین سطح خود در چند سال گذشته رسیده و مشکلات ناشی از آن در اجرای پروژه های مختلف اقتصادی، اشاره کرد و گفت: تلاش دولت بر این است که به رغم کاهش قیمت نفت به وعده های داده شده جامه عمل بپوشاند.
معاون وزیر امور خارجه کشورمان به مساله سوریه اشاره کرد و گفت: مردم سوریه در 5 سال گذشته رنج و درد فراوانی را متحمل شده اند. بحرانی شدن اوضاع سوریه به خاطر دخالت خارجی و همچنین تحریکاتی است که برخی از کشورهای منطقه در سوریه انجام داده اند.
وی افزود: نظر و موضع ایران همیشه این بوده و است که نظام و دولت سوریه باید توسط مردم این کشور تعیین و انتخاب شود، درست مانند هر کشور دیگری و دیگران نمی توانند برای مردم سوریه نسخه بپیچند.
دانش یزدی در ادامه به مذاکرات برای رفع بحران سوریه اشاره کرد و گفت: مذاکراتی که اخیرا در ژنو صورت گرفته تا این لحظه موفقیت آمیز نبوده و این بخاطر این است که همان کشورهایی که این بحران را بوجود آورده اند هنوز به اراده سیاسی دست نیافتند که باور کنند در هیچ کشوری نمی شود اراده خارجی را تحمیل کرد.
وی افزود: امروزه در دنیا پذیرفته شده که شاید قدرت های بزرگ و یا قدرت هایی که از امکانات وسیع اقتصادی و نظامی برخوردارند بتوانند در کشوری بحرانی ایجاد بکنند، اما همان کشورها امکان این را ندارند که بتوانند آن بحران را به سادگی حل و فصل کنند و آرامش و امنیت را بوجود بیاورند و این واقعیتی است که متاسفانه در سوریه اتفاق افتاده است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.