​ماموریت مهندسین مزدا برای احیای تکنولوژی موتورهای ونکل

موتورهای ونکل یا دورانی قدمتی نزدیک به ۷۰ سال دارند اما پس از عدم موفقیت مخترع آلمانی در تولید انبوه این پیشرانه ها در آلمان و شکست پروژه های مرسدس بنز با این موتورها، این مزدا بود که یک تنه این تکنولوژی را تا اوایل قرن بیست و یکم زنده نگه داشت.

RX-۸ آخرین مدل تولید انبوه مزدا با موتورهای دورانی یا ونکل تلقی می شود. مصرف نسبتا زیاد سوخت، دوام نسبتا پایین و مخلوط شدن روغن و سوخت که منجر به افزایش آلایندگی خودرو می شود.
توضیح نحوه عملکرد یک موتور ونکل بدون دیدن ویدیو از این تکنولوژی چندان ساده نیست اما به طور کلی کافیست بدانید که در این نوع پیشرانه قطعاتی چون پیستون و شاتون و سرسیلندر حذف شده اند و پروسه مکش، تراکم و انفجار و تخلیه توسط گردش یک روتور مرکزی درون یک پوسته غیر متقارن انجام می شود.
کمبود گشتاور تولیدی و سختی تعمیر و نگهداری از جمله مشکلاتی هستند که سد راه این تکنولوژی جالب و ساده شده اند.
 طبیعتا حذف این قطعات مزیت بسیاری از نظر هزینه تولید و نگهداری به همراه دارد اما مشکلات خاص پیشرانه های ونکل که پیشتر گفته شد مانع از فراگیر شدن این تکنولوژی بوده اند.
این روزها موتورهای دورانی بیشتر در مسابقات شتاب (درگ) و دریفت مورد استفاده قرار می گیرند و نیرو بخشی شماری از سریعترین جنگنده های مزدا هستند.
حالا مزدا پس از وقفه توسعه این تکنولوژی در اثر بحران مالی سال های اخیر، تصمیم گرفته تا با تخصیص بودجه ای تازه، این پروژه را احیا کند.
در این راستا ۱۰۰ مهندس مزدا مسئولیت دارند تا بر روی ارائه راهکارهایی برای رفع مشکلات این تکنولوژی کار کنند. چرا که موتور های ونکل یکی از شاخصه های برند مزدا به شمار می روند و این کمپانی سال هاست برای حفظ این شاخص تکنولوژیک خود تلاش می کند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.