حضور دو دانشگاه ایرانی در فهرست ۲۰۰ دانشگاه‌ جوان برتر دنیا

ششمین فهرست دانشگاه‌های تازه تاسیس برتر دنیا با قدمتی کمتر از ۵۰ سال از سوی پایگاه رتبه‌بندی تایمز منتشر شد.

دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام این خبر گفت: رتبه‌­بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که هر ساله دانشگاه‌های برتر دنیا را بر اساس ۱۳ شاخص عملکردی در قالب ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین‌المللی جهت انجام مقایسه‌های جامع و متوازن مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد.
دهقانی اظهار کرد: رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان نیز از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون به صورت سالانه صورت پذیرفته و از شاخص‌هایی مشابه رتبه‌بندی جهانی بهره برده شده است. ۱۳ شاخص رتبه‌بندی تایمز شامل «میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده (در معیار استنادها)»،  «بررسی شهرت پژوهشی»، «تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی» و «درآمد پژوهش (در معیار پژوهش)»، «بررسی شهرت آموزشی»، «نسبت مدرک دکتری ارائه شده توسط مؤسسه به تعداد اعضای هیأت علمی»، «نسبت تعداد کل دانشجویان به اعضای هیأت علمی»، «نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه»، «درآمد مؤسسه نسبت به تعـداد اعضای هیأت ­علمی (در معیار آموزش)»، «نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی به بومی»، «نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی»، «سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی (در معیار وجهه بین‌المللی)»، «درآمد پژوهشی حاصل از صنعت به ازای اعضای هیأت علمی (در معیار  درآمد صنعتی) می‌شوند. در ارزیابی دانشگاه‌های جوان، جهت انجام بررسی‌های مطلوبتر، به شاخص‌های نظرسنجی شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است.
وی افزود: تایمز در سال ۲۰۱۷ میلادی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان، تعداد دانشگاه‌های مورد بررسی خود را از ۱۵۰ دانشگاه در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۲۰۰ دانشگاه افزایش داده است و بدین ترتیب دانشگاه‌های بیشتری توانستند در فهرست دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گیرند. از جمهوری اسلامی ایران نیز دو دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه یزد به ترتیب با کسب رتبه در بازه ‌های ۱۵۰-۱۰۱ و ۲۰۰-۱۵۱ توانستند در جمع دانشگاه‌های برتر دنیا حاضر شوند. دانشگاه یزد اولین حضور خود را در جمع دانشگاه‌های جوان در رتبه‌بندی تایمز تجربه می‌کند. همچنین دانشگاه یزد در سال ۲۰۱۷ با رتبه ۲۵۰-۲۰۱ برای اولین بار توانسته بود در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار گیرد.
سرپرست ISC  تصریح کرد: لازم به ذکر است که دانشگاه‌های برتر کشور همچون دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، علم و صنعت، شیراز و دیگر دانشگاه‌هایی که در دیگر رتبه‌بندی‌های تایمز حضور داشته‌اند، دارای قدمتی بیش از ۵۰ سال هستند و لذا نمی‌توانند در رتبه‌ بندی دانشگاه‌های جوان حضور یابند.
دهقانی گفت: تایمز جهت رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، بخشی از اطلاعات مورد نیاز خود را از پایگاه استنادی اسکوپوس و بخشی دیگر را از دانشگاه‌ها و به صورت خوداظهاری گردآوری می‌کند. همچنین اطلاعات حاصل از نظرسنجی شهرت از متخصصان آموزش عالی که در سطح جهانی صورت می‌گیرد نیز بخش مهمی از اطلاعات این پایگاه جهت رتبه‌بندی به شمار می‌آید.
سرپرست ISC ادامه داد: در سال ۲۰۱۷ میلادی مؤسسه پلی­‌تکنیک فدرال لوزان سوئیس برای سومین سال متوالی رتبه نخست دانشگاه‌های تازه تاسیس دنیا را از آن خود کرد. دانشگاه‌های آسیایی نیز همچنان در حال رشد و ارتقای جایگاه خویش در سطح دنیا هستند و توانسته‌اند برترین جایگاه‌های فهرست دانشگاه‌های برتر جوان را از آن خود کنند. دانشگاه‌های علم و صنعت هنگ کنگ، دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور، دانشگاه علم و صنعت پوهانگ کره جنوبی و موسسه علم و فناوری پیشرفته کره جنوبی به ترتیب رتبه‌های دوم تا پنجم جدول را از آن خود کرده‌اند.
وی افزود: دانشگاه‌های حوزه خاورمیانه و نیز کشورهای اسلامی توانسته‌اند در سال ۲۰۱۷ میلادی هم به لحاظ تعداد و هم به لحاظ جایگاه، عملکرد خویش را در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان ارتقاء بخشند. در سال ۲۰۱۶ میلادی تنها ۱۲ دانشگاه از این کشورها توانسته بودند در جمع دانشگاه‌های برتر جوان در سطح دنیا قرار گیرند و در سال ۲۰۱۷ این تعداد به ۲۸ دانشگاه افزایش یافت و همچنین هیج کدام از این دانشگاه‌ها افت جایگاه نداشته‌اند.
دهقانی گفت: در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان سال ۲۰۱۷ میلادی تایمز، انگلستان با داشتن ۲۷ دانشگاه به لحاظ تعداد دانشگاه برتر، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. برترین دانشگاه جوان این کشور دانشگاه داندی است که رتبه ۱۶ جدول را کسب کرده است. بعد از انگلستان، استرالیا با ۲۳ دانشگاه رتبه دوم را به لحاظ تعداد دانشگاه به دست آورده است. آمریکا تنها ۳ درصد از جایگاه‌های جدول را در دست خود دارد.
بر اساس اعلام روابط عمومی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، وی تصریح کرد: در مجموع در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان،  ۴۸ کشور در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷ میلادی تایمز توانسته‌اند دارای دانشگاه برتر در فهرست منتشرشده باشند که این کشورها متعلق به ۵ منطقه آسیا، استرالیا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آسیا هستند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.