افزایش بهای نفت به دلیل خبر حمله موشکی آمریکا به سوریه

پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا در تحلیلی به قلم «تام کول» تحلیلگر و معاون سردبیر اقتصادی این پایگاه خبری نوشت، پس از حمله موشکی آمریکا به سوریه در حالی که خطر مستقیمی عرضه نفت را تهدید نمی کند، اما معامله گران بسیار تحریک پذیر و نگران هستند.

به نقل از اویل پرایس، بهای نفت های خام برنت دریای شمال و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا به دلیل خبر حمله موشکی آمریکا به سوریه دیروز (جمعه) به بالاترین سطح در یک ماه اخیر رسید.
آمریکا در پاسخ به ادعای استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی، اواخر وقت پنج شنبه گذشته اقدام به حمله موشکی به پایگاه هوایی سوریه کرد.
این حملات به رغم اظهارنظرهای هفته گذشته دولت «دونالد ترامپ» در این باره که حذف «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه یک اولویت نیست، انجام شد.
با وجود بدتر شدن رابطه آمریکا و روسیه، «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا برای ملاقات با همتای روسی خود در هفته آینده میلادی برنامه ریزی کرده است.
سوریه نفت کمی تولید می کند که بخشی از آن نیز در کنترل داعش است. با این حال به دلیل نزدیکی این کشور به عراق، افزایش تنش های نظامی می تواند با افزایش ریسک ژئوپلیتیکی ، موجب افزایش قیمت های نفت شود.
اگر حملات هوایی آمریکا محدود باشد، قیمت های نفت چندان تحت تاثیر قرار نمی گیرند اما در غیر این صورت تغییرات محسوس خواهند بود.
به گزارش ایرنا، منابع خبری غربی و عربی صبح دیروز (جمعه) گزارش کردند که ناوهای آمریکا، مستقر در دریای مدیترانه با دهها فروند موشک به پایگاه هوایی «الشعیرات» نزدیک استان حمص سوریه حمله کردند.
قیمت نفت خام برنت دریای شمال در معاملات آتی بازار لندن در پایان معاملات دیروز (جمعه) ۳۵ سنت نسبت به روز پیش از آن بالا رفت و به ۵۵ دلار و ۲۴ سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت برنت دیروز در این بازار به ۵۶ دلار و هشت سنت رسید که بیشترین قیمت از هفتم مارس (۱۷ اسفند) بود. قیمت نفت برنت در هفته جاری میلادی ۴.۴ درصد بالا رفت.
بهای نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز بازار نایمکس این کشور ۵۴ سنت نسبت به روز پیش از آن افزایش یافت و به ۵۲ دلار و ۲۴ سنت رسید. نفت دیروز در این بازار، قیمت ۵۲ دلار و ۹۴ سنت در هر بشکه را نیز تجربه کرد که بیشترین قیمت در یک ماه گذشته بود. قیمت هفتگی نفت خام آمریکا نیز این هفته بیش از سه درصد بالا رفت.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.