قیمت نفت خام سنگین ایران به مرز بشکه ای ۵۰ دلار نزدیک شد

بهای نفت خام سنگین ایران در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۳۱ مارس (۱۱ فروردین) با ۵۴ سنت رشد، بشکه ای ۴۹ دلار و ۱۷ سنت داد و ستد شد.

 قیمت نفت در هفته های گذشته، تحت تاثیر افزایش ذخایر نفتی آمریکا و سایر مصرف کنندگان و همچنین بروز برخی تردیدها در ادامه اجرای طرح فریز نفتی (تثبیت تولید نفت) روندی کاهشی داشته است، به گونه ای که از محدوده کانال ۵۰ تا ۵۵ دلاری به زیر ۵۰ دلار بازگشته است.
البته ماندگاری قیمت ها در زیر مرز بشکه ای ۵۰ دلار پایدار نبوده و به تدریج قیمت ها در حال بازگشت به کانال قیمتی ۵۰ تا ۵۵ دلاری هستند.
به نظر کارشناسان باتوجه به حمایت تولیدکنندگان و ایجاد اجماع نسبی در مدیریت بازار، قیمت نفت در هفته های آتی نوسان شدیدی را تجربه نکرده و همچنان در محدوده مرز بشکه ای ۵۰ دلار باقی می ماند.
بر اساس گزارش امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، نرخ نفت خام سنگین ایران در هفته منتهی به ۳۱ مارس (۱۱فروردین) رشد ۵۴ سنتی را نشان می دهد، بر این اساس نرخ فروش نفت سنگین ایران، بشکه ای ۴۹ دلار و ۱۷ سنت ثبت شده است.
میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی (دوازدهم دی ماه) تاکنون ۵۱ دلار و ۷۱ سنت بوده است.
قیمت نفت سبک ایران نیز در دوره یاده شده، با رشد یک دلار و ۲۱ سنتی، بشکه ای ۴۸ دلار و ۷۸ سنت بوده است.
همچنین در هفته مورد بررسی قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، با ۷۹ سنت رشد به بشکه ای ۴۹ دلار و ۴۵ سنت برای هر بشکه رسید.
نفت خام دبلیو.تی.آی آمریکا نیز در هفته منتهی به ۱۱ فروردین ماه با یک دلار و ۸۷ سنت رشد، ۴۹ دلار و ۳۱ سنت برای هر بشکه داد وستد شد و قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال با یک دلار و ۲۱ سنت افزایش، ۵۱ دلار و ۲۷ سنت برای هر بشکه بود.
علاوه براین هر بشکه نفت خام شاخص دوبی و عمان نیز با ۴۲ و ۵۷ سنت افزایش به ترتیب به قیمت ۴۹ دلار و ۹۵ سنت و ۵۰ دلار و ۷۰ سنت خرید و فروش شد.

 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.