سکوت غرب و سازمان ملل در برابر تسلیحات شیمیایی تروریست ها و خشم روسیه

روسیه اعلام کرد که کشورهای غربی در قبال کاربرد جنگ افزارهای شیمیایی توسط تروریست ها در سوریه سکوت می کنند و این رویکرد پذیرفتنی نیست.

وزارت امور خارجه روسیه امروز (شنبه) در بیانیه ای بر تداوم موضع صریح مسکو در مخالفت و تقابل با هر گونه کاربرد سلاح شیمیایی و محکومیت این گونه اقدامات تاکید کرد.
در این بیانیه آمده است: روسیه بارها اعلام کرده این اقدام ها غیرقابل قبول و عاملان چنین جنایت هایی باید مجازات شوند.
در بیانیه وزارت خارجه این کشور با انتقاد ازکشورهای غربی به ویژه آمریکا در باره بکارگیری مواد سمی در سوریه و نادیده گرفتن بارها استفاده از این مواد از سوی تروریست ها، افزوده شده است: روسیه نمی تواند این گونه رفتار کشورهای غربی و تحریف واقعیت ها در کاربرد جنگ افزارهای شیمیایی در سوریه را نادیده بگیرد.
وزارت خارجه روسیه یادآوری کرده است: آمریکا در دوره باراک اوباما رئیس جمهوری سابق این کشور بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه را خط قرمز خواند و تروریست ها از این موضوع استفاده کرده و چند بار از این نوع مواد در حملات خود استفاده کردند تا کشورهای غربی را برای حمله به سوریه ترغیب کنند.
در بخش دیگری از بیانیه به حمله شیمیایی تروریست های ضدسوری به شهر خان عسل در حومه شهر حلب اشاره شده که بر اثر آن ۲۸ نفر از جمله شماری از نظامیان سوری کشته و بیش از ۲۰۰ نفر مصدوم شدند.
روسیه افزوده است: با وجود پافشاری مسکو برای تحقیق در باره این جنایت شیمیایی در شورای امنیت، کشورهای غربی هیچ اقدامی نکرده و این موضع گیری باعث شد، تروریست ها در بکارگیری سلاح شیمیایی گستاخ تر شوند.
وزارت خارجه روسیه همچنین با انتقاد از تحریف حقایق کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه که آمریکا از آن به عنوان بهانه برای حمله های موشکی دیروز (جمعه) خود به سوریه استفاده کرد، از شورای امنیت سازمان ملل خواست به تهدید واقعی شیمیایی، دسترسی و استفاده تروریست ها از مواد سمی توجه کند.
مسکو در این باره خواستار تصویب پیش نویس قطعنامه ارائه شده از سوی روسیه و چین به شورای امنیت در باره منع کاربرد مواد شیمیایی در سوریه شد.
آمریکا بامداد جمعه با دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور، حمله موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه را انجام داد، در حالیکه این مقر نظامی یکی از اصلی ترین مراکز فرماندهی عملیات ضدتروریستی در منطقه به ویژه استان حمص است.
مقام های روسی بارها نسبت به تهدید و کاربرد مواد شیمیایی سمی توسط تروریست های ضدسوری در سوریه و عراق هشدار داده و سکوت غرب در قبال این مساله را تقبیح کرده اند.
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه آذر ماه سال گذشته با هشدار نسبت به ادامه روند حمایت از تروریسم ضدسوری در برابر اقدام های خطرناک اظهار کرد: مسکو می خواهد هر گونه اطلاعات در باره کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه مورد تحقیق قرار گیرد.
وزارت خارجه روسیه به نقل از سخنان وی نوشت: از سوی دیگر، ادعای برخی کشورها مبنی بر اینکه نیروهای ارتش سوریه از مواد شیمیایی استفاده کرده اند نیز باید با دقت بررسی شود، زیرا اثبات نشده است.
وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که کارشناسان سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی دقیق ثبت کرده اند که برخی گروههای مسلح معارض از این جنگ افزارها استفاده کرده اند.
وی ادامه داد: در شرایطی که این اطلاعات ثبت و تائید شده (استفاده تروریست ها از سلاح شیمیایی) وجود دارد، بر ضرورت محکوم کردن حکومت سوریه تاکید می شود، ولی هیچ اشاره ای به کاربرد این تسلیحات از سوی گروههای معارض نمی شود و این پیامی صریح به مخالفان دمشق است که استفاده از هر وسیله ای مجاز است.
از حدود شش سال پیش و همزمان با اقدام های گروه کشورهای غربی-عربی ضدسوری به پیشگامی آمریکا برای براندازی حکومت سوریه با استفاده ابزاری از تروریسم، بسیاری از کارشناسان و برخی کشورها به ویژه روسیه هشدار دادند که حمایت های گسترده تسلیحاتی، مالی و اطلاعاتی از تروریست ها و آزادی عمل آنها سبب می شود، برای پیشبرد اهداف خود از جنگ افزارهای شیمیایی نیز استفاده کنند.
با وجود بارها اثبات استفاده تروریست ها از جنگ افزارهای ممنوعه از جمله شیمیایی در سوریه و عراق، آمریکا و گروه کشورهای ضدسوری مانع بررسی این موضوع در شورای امنیت سازمان ملل می شوند و حتی با اینکه سوریه زیر نظر سازمان ملل تمامی تسلیحات شیمیایی خود را نابود کرده است، برای انحراف افکار عمومی جهان، این کشور را متهم به کاربرد این تسلیحات می کنند.
سخنگوی وزارت دفاع روسیه نیز در این رابطه اعلام کرد: سکوت کشورهای غربی و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در برابر موارد استفاده تروریست ها از جنگ افزار شیمیایی علیه غیرنظامیان در موصل عراق قابل قبول نیست.
ژنرال ایگور کوناشنکوف ۲۱ اسفند ماه سال گذشته در جمع خبرنگاران گفت: هفته گذشته چند مورد استفاده تروریست های داعشی از مواد نظامی شیمیایی علیه غیرنظامیان در شهر موصل عراق ثبت شد که کشورهای غربی بطور حیرت انگیزی در مورد این وقایع سکوت کرده و هیچ واکنشی نشان ندادند.
خبرگزاری اینترفاکس به نقل از سخنان سخنگوی وزارت دفاع روسیه نوشت: اما واکنش سرد سازمان منع تسلیحات شیمیایی در مورد این حوادث حیرت انگیزتر است، زیرا حتی بازرسان خود را به محل حادثه نفرستاد و شگفت انگیز تر از همه اینکه بیانیه ای در محکومیت این اقدامات تروریست ها صادر نکرد.
سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: با توجه به رفتار انفعالی سازمان منع تسلیحات شیمیایی آیا باید در مورد تعلل غیرقابل قبول این سازمان در قبال مطالعه آثار و نمونه های کاربرد این جنگ افزارها از سوی جنگجویان در حلب که روسیه تحویل داده است، تعجب کرد.
وی افزود: حدود شش ماه پیش مسکو نمونه ها را به سازمان منع تسلیحات شیمیایی تحویل داد، اما جز چند پرسش مقام های این سازمان از متخصصان مرکز علمی محافظت رادیواکتیو، شیمیایی و بیولوژیکی ارتش روسیه، هیچ اقدام دیگری تاکنون صورت نگرفته است.
وی افزود: وزارت دفاع روسیه به تمامی پرسش های سازمان منع تسلیحات شیمیایی به دقت پاسخ می دهد و اطلاعات لازم در باره مواد شیمیایی مسموم کننده بازمانده از جنگجویان را نیز در اختیار این سازمان قرار می دهد.
کوناشنکوف گفت: اما سازمان منع تسلیحات شیمیایی این گونه با دقت مساله را بررسی نکرد که تعجب آور است.
وی ادامه داد: اما این سازمان ادعاهای فعالان سیاسی را در شبکه های اجتماعی که بدون ارائه مدرک دولت سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم می کنند، زود باور کرده و مورد توجه قرار می دهد.
کوناشنکوف گفت: آیا زمان آن نرسیده تا سازمان منع تسلیحات شیمیایی در شیوه کار خود تجدیدنظر کند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.