چین در دریای جنوبی رزمایش نظامی برگزار کرد

چین طی هفته جاری یک رزمایش نظامی آمادگی رزمی در دریای جنوبی این کشور برگزار کرده است.

نشریه تخصصی ارتش آزادی بخش خلق چین روزشنبه به نقل «لی ژیائویان» معاون ستاد مشترک ارتش در ناوگان ارتش جنوب چین وفرمانده «تیم سرخ» اعلام کرد که پکن طی هفته جاری (میلادی) یک رزمایش آمادگی رزمی در دریای جنوبی برگزار کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پکن، وی از آرایش نظامی کشتی‌های جنگی، زیردریایی‌ها و جنگنده‌های رزمی و هشداردهنده در این رزمایش خبر داد و افزود: از آنجایی که چین حاکمیت بر دریای جنوبی را حق مسلم خود می‌داند، این رزمایش را در هفته جاری در این دریا انجام داده تا هم از سرحدات خود در آب‌های بین المللی محافظت کند و هم آمادگی خود را برای هرگونه تهدید احتمالی به نمایش بگذارد.
این فرمانده ارشد نظامی چین با اعلام اینکه تنها با تجربه شرایط خوفناک مختلف می‌توان از پس هرگونه حمله احتمالی برآمد و به پیروزی رسید، افزود: نیروهای رزم دریایی چین در این رزمایش ابتدا به دو تیم قرمز و آبی تقسیم شدند تا تیم قرمز بتواند هرگونه حملات موشکی را منحرف سازد و تیم آبی نیز بتواند سناریوها را که شامل انجام حمله تهاجمی به کشتی‌های تجاری کشور ثالث باشد اجرا کند.
براساس این گزارش، رزمایش دریایی چین در حالی انجام گرفت که کشورهای منطقه ازجمله تایوان، ویتنام، مالزی، اندونزی، فیلیپین و برونئی به سیاست‌های چین در دریای جنوبی معترض هستند.
درعین حال دولت آمریکا نیز هفته گذشته برای نخستین بار هواپیماهای جاسوسی پی-۸ «پوسیدون (خدای دریا)» را در سنگاپور مستقر کرد چرا که واشنگتن هم‌نوا با کشورهای منطقه به سیاست‌های چین در جنوب شرق آسیا به ویژه در این دریا مخالف است.
واشنگتن حتی در اکتبر (مهرماه) گذشته با اعزام یک ناو هواپیمابر به منطقه و به پرواز در آوردن دو بمب افکن در اطراف جزایر اسپارتلی مورد مناقشه چین با کشورهای منطقه، خشم پکن را برانگیخت.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.