فرمانده مرزبانی ناجا: کشف بیش از ۶۰ تن مواد مخدر در ۱۰ ماه گذشته/تهدیدی در مرزها احساس نمی کنیم

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی با بیان اینکه تهدیدی در مرزهای کشور احساس نمی کنیم، گفت: در ۱۰ ماهه گذشته سال جاری، بیش از ۶۰ تن انواع مواد مخدر از قاچاقچیان مسلح کشف شده است.

سردار قاسم رضایی روز دوشنبه در حاشیه همایش فرماندهان مرزبانی ناجا در جمع خبرنگاران، از افزایش کشفیات در مرزهای شرقی کشور در حوزه مواد مخدر خبر داد.
وی همچنین با اشاره به افزایش درگیری و دستگیری ها در مرزها طی سال جاری نسبت به سال گذشته افزود: تلفات کاهش یافته بگونه ای که یک نفر در حادثه فروردین در اثر انفجار تله انفجاری و نفر دیگر در جنوب سیستان وبلوچستان به شهادت رسید. 
رضایی با اشاره به افزایش ۴۴ درصدی دستگیری ها در ۱۰ ماهه گذشته گفت: یکی از اهداف ما مقابله با قاچاق کالا بویژه کالاهای تاثیرگذار در اقتصاد مقاومتی از جمله دارو، کالای لوکس، برنج و شکر است که امسال بصورت میانگین در این حوزه بیش از ۶۰ درصد افزایش کشفیات داشته ایم. 
فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به شرایط جغرافیایی سخت مرزها گفت: مرزبانان در زمستان در برف دو یا سه متری و در تابستان و دمای بالای پنج درجه انجام وظیفه می کنند زیرا اختلاف ۸۰ درجه ای در مرزها داریم، براین اساس باید قدردان سربازان و درجه داران در کسوت مرزبانی باشیم. 

تجهیز مرزبانی به ۱۲۰ فروند شناور سازمانی و ۵۰ فروند شناور مردمی 
رضایی همچنین از تجهیز مرزبانی به ۱۲۰ فروند شناور مرزبانی و ۵۰ فروند شناور مردمی خبر داد و گفت: این شناورها امروز بهره برداری شدند اما در آینده نیازمند ۳۰ هزار شناور مردمی در راستای کمک به امنیت دریایی و ساحلی هستیم. 
فرمانده مرزبانی ناجا افزود: همچنین فاز اول ستاد فرماندهی مرزبانی کشور امروز(دوشنبه) بصورت رسمی افتتاح شد و این ستاد مجهز به سیستم هایی شده تا بتواند مرزها را اعم از دریایی و خشکی کنترل کند. 
وی ادامه داد: شناورهای مجهز صیادی و دریانوردی زیر ۵۰۰ تن امروز مجهز شدند که قابلیت آن را دارند که از این ستاد امدادرسانی کنند. 
به گفته رضایی، شناورهای سازمانی و مردمی در استان های جنوبی نیز از چابهار تا ماهشهر و همچنین در استان های شمالی افتتاح شده اند. 
وی با بیان اینکه در مرزهای خشکی با ۱۵ کشور همسایه هستیم، افزود: در تهران بخش اعظمی از مرزها کنترل شده و در استان ها اشرافیت کامل داریم، بگونه ای که اکنون در بهترین دوران اشرافیت در مرزها به سر می بریم. 

احساس تهدید از سوی مرزها نمی کنیم 
فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در یک سال گذشته گفته شده که داعش به ۴۰ کیلومتری مرزهای ایران نزدیک شده و اکنون داعش در چند کیلومتری مرزهای ایران قرار دارد، گفت: فاصله آنها با ما زیاد است، از سوی دیگر پیش بینی های لازم برای جلوگیری از تهدیدات آنها از سمت مرزهای عراق و افغانستان را کرده ایم، به همین علت احساس تهدید نمی کنیم و از سوی دیگر آنها جرات نمی کنند تا به مرزهای ایران نزدیک شوند. 

تردد غیرمجاز در مرز جرم است
فرمانده مرزبانی ناجا با تاکید بر اینکه تردد غیرمجاز در مرز جرم است، گفت: بخشی از ترددهای غیرمجاز در مرزهای جنوب شرقی انجام می شود که از این مرز، اتباع بیگانه جویای کار که قصد رفتن به سمت غرب دارند، وارد می شوند.
رضایی افزود: بخشی دیگر از جنوب سیستان و بلوچستان وارد کشور می شوند که اگر در این مرزها انسداد انجام شود، مشکلات در این زمینه حل می شود.
وی ادامه داد: در مرزهای شرقی با افزایش ۲.۵ برابری مواجه بودیم.
فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی گفت: کوچکترین تغییر در مرزها باید با تصویب چهار پنجم نمایندگان مجلس شورای اسلامی انجام می شود.
رضایی ادامه داد: در یک دهه گذشته از سوی دولتمردان به مرزبانی توجه شده و مرزبانی هویت یافته است. مرزبانی نیروی انتظامی نیز بدنبال این هدف است تا تمام توان خود را در راستای ارتقای تعاملات با کشورهای همسایه به کار گیرد که البته در این زمینه توفیقات خوبی داشته است.
وی با بیان اینکه با عراق یکهزار و ۶۰۰ کیلومتر مرز داریم، تصریح کرد: به دلیل فتنه ای که در این کشور اتفاق افتاده بود، دچار مشکل بودیم اما اکنون مرز ایران و عراق بصورت مشترک اداره می شود.
رضایی با بیان اینکه در یک سال و نیم گذشته پنج نشست مشترک با مرزبانی افغانستان برگزار شده، گفت: اکنون با اداره مشترک مرز ایران و افغانستان ورود اتباع افغانی و مواد مخدر از افغانستان به ایران کاهش یافته است.
وی به تاثیر مدیریت مشترک مرز ایران و افغانستان در قیمت مواد مخدر اشاره کرد و افزود: قیمت مواد مخدر به دلیل عملیات مشترک و فنی مرزبانی، در شهرهای مرزی ایران گران تر از شهرهای عمقی است.
رضایی تصریح کرد: البته در برخی مرزها مثل پاکستان دچار مشکل هستیم و از دولتمردان این کشور انتظار داریم به مرز مشترک توجه کنند زیرا مرزها نباید یک طرفه کنترل شود، نباید اشرار و گروه های معاند آن سوی مرزها استراحت کنند و بعد به راحتی وارد کشور شوند، بر این اساس دولتمردان و مسئولان سیاسی باید این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند.
فرمانده مرزبانی ناجا افزود: در هفته آینده هیات عراقی وارد ایران می شود تا توافقات قبلی را مورد بررسی قرار دهیم، هر چند بسیاری از توافقات گذشته در مرز کرمانشاه و کردستان عملیاتی شده است.
رضایی در مورد مرز اروند نیز گفت: با مرزبانی و گارد ساحلی عراق در مورد این مرز مشکلی نداریم.
وی با اشاره به بهره مندی از ظرفیت مرزنشینان در پاسداری از مرزها افزود: بر این اساس در برنامه ششم توسعه بخشی از توان نیروی انسانی خود را به سمت مرزنشینان در قالب مرزیاری سوق می دهیم.
همایش فرماندهان مرزبانی ناجا با حضور سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی در ستاد فرماندهی مرزبانی ناجا برگزار شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.