شمخانی : حضور احتمالی نیروهای کشورهای منطقه در سوریه تبعات خطرناکی دارد

دبیر شورای عالی امنیت ملی، گفت: حضور احتمالی نیروهای زمینی کشورهای منطقه در سوریه بدون رضایت و خواست دولت قانونی آن کشور، تصمیمی مداخله گرایانه و بسیار خطرناک است. 
 آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان عصر امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون همکاری های دو جانبه در بخشهای مختلف سیاسی و اقتصادی گفتگو کرد.
شمخانی در این دیدار با اشاره به زمینه های مساعد گسترش همکاری های دو کشور در زمینه های اقتصادی، انرژی، گردشگری و کشتیرانی در دوره پسابرجام تاکید کرد: یونان به عنوان عضو اتحادیه اروپا می تواند نقش مهمی در پایبندی طرف های غربی نسبت به اجرای تعهداتشان در برجام داشته باشد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران سقفی در همکاری ها و تلاش ها برای ارتقاء روابط دوجانبه با یونان قائل نیست.
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: یونان در خط مقدم مواجهه با پدیده آوارگان سوری و عراقی بوده و مشکلات امنیتی و اقتصادی متعدد ناشی از آن را که به دلیل سیاست های حمایتی اشتباه  برخی کشورهای منطقه ای و متحدان غربی آنها  در پشتیبانی از تروریسم تکفیری رخ داده به وضوح لمس می کند.
وی با اشاره به اظهارات غیرمعقول از سوی برخی کشورهای منطقه در خصوص اعزام نیروی زمینی به سوریه  افزود: اگر چه هیچ تناسبی میان توانمندی های نظامی این کشورها با ادعاهای مطرح شده وجود ندارد لیکن حضور احتمالی پیاده نظام کشورهای منطقه بدون رضایت و خواست دولت قانونی سوریه، تصمیمی مداخله گرایانه و بسیار خطرناک است که تبعات امنیتی آن برای تمام کشورهای منطقه و از جمله اروپا قابل محاسبه نخواهد بود.
دریابان شمخانی خاطر نشان ساخت؛ پس از چندین دور گفتگو و تجربه ۴ سال جنگ خانمان سوز، صحبت مجدد از اعزام نیروی نظامی برای حمایت از تروریست های شناسنامه دار به معنی بازگشت به عقب و نادیده گرفتن تمام تلاش های انجام شده برای پایان بحران است.
نماینده مقام معظم رهبری با تقبیح بکارگیری استاندارد دو گانه در مقابله با تروریسم تصریح کرد: بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و برقراری آرامش و ثبات در این کشور تنها با مذاکره سوری- سوری برای تحقق اراده و خواست مردم این کشور فراهم خواهد شد.
آلکسیس چیپراس نخست وزیر یونان نیز با اشاره به سوابق دیرینه و تمدنی همکاری میان دو کشور گفت: به دنبال افزایش سطح روابط اقتصادی میان دو کشور و استفاده از ظرفیت های متعدد پیش رو هستیم.
وی افزود: یونان با قطعنامه های مربوط به حقوق بشر در سوریه مخالفت کرد و این مسئله نشان دهنده سیاست مستقل یونان و شناخت بیشتر نسبت به تحولات و شرایط این بحرانی در این کشور است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.