رایزنی ایران و ترکیه پیرامون تحولات منطقه و روابط دو جانبه

ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه در آنکارا با فریدون سینرلی اوغلو قائم مقام وزارت امور خارجه ترکیه دیدار و گفت وگو کرد.

سینرلی اوغلو با ابراز خرسندی از رایزنی مقامات دو کشور اظهار داشت: ایران مهمترین همسایه ترکیه است و ما همواره به دیدار و مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی ایران اهمیت می دهیم. 
وی با اشاره به توافق میان ایران و گروه 1+5 افزود: ترکیه از موفقیت های اخیر ایران در مذاکرات هسته ای و رفع تحریم ها خرسند می باشد و این موفقیت را تبریک می گوئیم.
سینرلی اوغلو تصریح کرد: زمان آن فرا رسیده که با اتکا به مناسبات دوستانه در صحنه سیاسی و اقتصادی روابط و همکاری فی مابین را گسترش دهیم. 
وی با اشاره به تماس های منظم مقامات عالیرتبه دو کشور افزود: علاوه بر برنامه منظم دیدار و سفر وزرای امور خارجه، برنامه دیدار و سفر آقای داوود اوغلو به جمهوری اسلامی ایران و تشکیل سومین اجلاس شورای عالی روابط میان دو کشور با حضور آقای حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران را در ترکیه در سال 2016پیگیری و مجموعه همکاری های دو جانبه مورد علاقه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را گسترش خواهیم داد. 
قائم مقام وزارت خارجه ترکیه گفت: در شرایط کنونی منطقه از دوران سختی عبور می کند و صلح و ثبات سوریه نیز برای همه کشورهای منطقه حائز اهمیت است .
وی تاکید کرد: با توجه به جایگاه مهم ایران و ترکیه باید با تعامل با یکدیگر نسبت به تسریع در روند برقراری صلح، امنیت و ثبات در سوریه همکاری نماییم .
سینرلی اوغلو با اشاره به همکاری های منطقه و بین المللی میان دو کشور ابراز امیدواری کرد تعامل و همکاری میان دو کشور ایران و ترکیه در چارچوب اجلاس های منطقه ای و بین المللی نیز توسعه و ادامه یابد.
در ادامه این دیدار رحیم پورمعاون وزیر خارجه ایران با اشاره به جایگاه و اهمیت روابط فی مابین دو کشور و ضرورت توسعه رایزنی های منظم میان مقامات دو کشور، پیرامون تحولات منطقه و صحنه های بین المللی اظهار داشت: در خلال این سفر روند تحولات و روابط سال2015 را مرور و برنامه گسترش روابط و همکاری ها میان دو کشور در سال 2016 را مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار خواهیم داد. 
معاون آسیا و اقیانوسیه و مشتر ک المنافع وزارت امور خارجه ایران افزود : جمهوری اسلامی ایران به گسترش روابط دوستانه با همسایه خود ترکیه اولویت قائل است. 
وی تصریح کرد: جمهوری ترکیه در جریان مذاکرات هسته ای نقش سازنده ای را ایفا کرده و ما از این بابت همواره قدردان ملت و دولت ترکیه می باشیم.
رحیم پور تاکید کرد: اکنون در دوره جدیدی که با اجرای برجام، لغو تحریم ها آغاز شده باید تلاش های خود را برای گسترش همه جانبه روابط فی مابین دو کشور در کلیه سطوح به کار ببندیم.
در این دیدار طرفین همچنین پیرامون مهمترین تحولات منطقه ای و بین المللی گفت وگو و نسبت به توسعه رایزنی و همکاری های میان دو کشور برای حل و فصل مسالمت آمیز مساله سوریه تاکید کردند. 
رحیم پور در چارچوب برنامه دیدارهای دو جانبه معاونان وزرای خارجه ایران و ترکیه و مذاکره با همتای خود امروز سه شنبه وارد آنکارا شده است.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.