جهانگیری: ایران قادر به حرکت آوردن بخشی از اقتصاد دنیاست

معاون اول رئیس جمهوری گفت: اقتصاد دنیا با مشکل مواجه است و رکود دارد ولی ایران کشوری است که نه به حد چین می باشد ولی استعداد امروز جمهوری اسلامی قادر است اقتصاد بخشی از دنیا را به حرکت درآورد.

 اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در جلسه شورای اداری استان قم در تالار مرکزی شهر قم بیان داشت: برخی تردید دارند که چرا خارجی ها به سمت ایران می آیند اما قطعا آن ها نیز در این داد و ستد سودی خواهند داشت و هر طرف با در نظر گرفتن منافع خود به سمت ما می آید.
وی ابراز داشت: نسل جوان باید نسبت به آینده کشور امیدوار باشد و بداند در کشوری زندگی می کند که می تواند برای آینده آن ها اوضاع خوبی را رقم بزند و بتواند به کشور خود افتخار کند.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: زمانی که دولت را در دست گرفتیم، توانستیم بخش زیادی از مشکلات را رفع کنیم و یکی از موضوع های کلیدی ما مساله هسته ای بود که پیچیده ترین مذاکره در دنیا در موقع کنونی انجام گرفته است چرا که مذاکره ایران نه تنها با شش قدرت دنیا بود بلکه اتحادیه اروپا هم چنین سازمان ملل نیز از قدرت های روبروی ما بودند و حتی عده ای اخلال گر چون سعودی ها و اسرائیل که فکر می کردند حل مشکلات به نفع ایران تمام می شود با تمام وجود به صحنه آمدند تا ما شکست بخوریم. 
وی افزود: ایران در پایان مذاکره از دستاوردهای هسته ای خود دفاع کرد و با سرافرازی به تمام اهداف خود رسیدیم ، دنیا به عظمت جمهوری اسلامی و تیم مذاکره کننده ایران اقرار کرده و سر تعظیم فرود آورده است و یک نفر در دنیا پیدا نشد در مذاکرات بگوید شما در فلان جا این ضرر را نیز کردید.
وی ادامه داد: تمام مذاکرات به صورت لحظه ای به سمع رهبر معظم انقلاب می رسید و ایشان در خیلی جاها نظرهای کارساز دادند و تیم مذاکره کننده نیز حساسیت های معظم له را مدنظر قرار داد تا به دستاوردهای بزرگ دست یافتیم و مذاکره نهایی شد و بازهم عده ای گفتند که اگر می توانید تحریم ها را لغو کنید.
جهانگیری با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری به پاریس ابراز داشت: فرانسوی ها 118 فروند ایرباس به ما می دهند و پولی نمی گیرند اما خیلی ها می گویند اولویت اول کشور خرید هواپیما نبوده است این در حالی است که فرانسه هواپیما به ما داده است تا مسافر جابجا کنیم و از محل پول فروش بلیت هزینه آن را به صورت قسطی پرداخت کنیم و فراموش نکنیم زمانی در کشور هواپیمای دست دوم 15 سال کار کرده را در مراسمی به مردم معرفی می کردیم.
وی ادامه داد: دنیا اکنون به این جمع بندی رسیده است که باید با ایران کار کند چرا که با تیمی رو در رو قرار گرفته است که منطق و استدلال دارد در عین حال برخی نگران هستند که آیا قرار است در رفت و آمدهای خارجی ها پس از برجام برخی مسائل مغفول بماند و بازار ما در اختیار خارجی ها قرار گیرد.
وی تاکید کرد: مدیران فعلی کشور چکیده 37 سال مدیریت نظام هستند و ممکن است از نظر سلیقه برخی را قبول نداشته باشند ولی امکان ندارد اجازه دهیم تولید داخل کشور توسط خارجی ها آسیب ببیند.
معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: به عنوان مسئول ستاد اقتصاد مقاومتی می گویم که این اقتصاد موضوعی شعاری برای ما نیست و برای ما یک واقعیت پذیرفته شده در بند بند آن است و آن را مطلوب سیاست های دوران پساتحریم می دانیم و دولت روی سیاست های اقتصادی مقاومتی ایستادگی می کند.
وی با اشاره به این که مسیر اقتصاد رو به رشد خواهد بود بیان داشت: البته سال 94 سال سختی از نظر اقتصادی و سخت ترین سال اقتصادی بعد از انقلاب بود و دولت که با نفت 100 دلار در هر بشکه عادت داشت تا اداره شود به نفت 25 دلار رسید این در حالی بود که دستگاه هایی که به هیچ وجه نباید در بودجه دولت سهیم شوند در سال های گذشته سهیم شدند و اگر بخواهیم آن ها را حذف کنیم می گویند سیاسی برخورد کرده ایم و عده ای را نان خوار دولت کرده اند، پول دولت را می گیرند و به دولت فحش می دهند.
وی افزود: در سال 90 شاهد فروش 118 میلیارد دلار نفت کشور بودیم و کل آن مصرف شد و رشد اقتصادی سال بعد از آن 6.8 درصد منفی بود و اکنون شاهدیم که در سال جاری 25 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته ایم.
جهانگیری با اشاره به این که مردم نسبت به آینده کشور امید دارند و آینده را خوب می بینند و کمتر به شوک های بازار نفت توجه می کنند اظهار داشت: عده ای در کشور تصمیم گرفته اند به هر قیمتی که شده امید مردم را از بین ببرند و این کار به خط عده ای تبدیل شده است در حالی که دستاوردهای اقتصادی دولت مفید بوده است. 
وی در ادامه سخنان خود با گرامیداشت ایام دهه فجر بیان داشت: نقش انقلاب اسلامی تا سال ها و قرن ها باقی خواهد ماند و رژیمی ریشه دار هستیم و با دنیای اسلامی سر و کار داریم که حرکت ترسیم شده ما از سوی امام راحل برای آن ها بسیار جذاب بوده و بسیاری از قلب ها به سمت ما جذب شده است.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: کارهایی به نام اسلام در گوشه و کنار دنیا انجام می شود که جز نفرت و وحشی گری، ظلم و بیداد و آدم کشی چیزی از آن ها استنباط نمی شود و همه این اقدام ها برای ضربه زدن به اسلام است و ضربه ای که اسلام از حرکت های وحشیانه داعش در بخش هایی از دنیای اسلام می خورد کم نظیر است.
وی ابراز داشت: ایجاد فضای اسلام هراسی و دین هراسی در دنیا را شاهد هستیم و برای مسلمانان محدودیت هایی ایجاد می شود ولی کشور ما کشوری شیعه است و حرکت ما می تواند چهره نورانی اسلامی و محبت آمیز آن را به خوبی به دنیا ارائه کند تا اسلام واقعی را همگان بشناسند. 
معاون اول رئیس جمهوری گفت: از رسالت های دولت اسلامی آن است که با حرکت خود الگویی از نظام اسلامی را در دنیا از نظر پیشرفت های مادی و معنوی ارائه کند و این الگو قادر است در دنیای امروز سعادت بشری را تامین کند و قادر است آزادی انسان ها و حق سرنوشت آن ها را تامین کند و سرنوشت حکومت در اختیار خود مردم باشد.
وی اظهار داشت: علیرغم همه مشکلاتی که در 37 سال اخیر علیه جمهوری بوده است و شاهد توطئه های مختلف چون درگیری داخلی و جنگ بوده ایم اگر منصفانه تحلیل کنیم جمهوری اسلامی پیشرفت ها و موفقیت های زیادی داشته است و با وجود برخی مشکلاتی که داریم و گاهی تردید می کنیم که کاری انجام شده است یا خیر، در هر جای دنیا هر حکومتی دارای مشکل است ولی بزرگی مشکلات یا حجم مشکلات ما را به سمتی باید ببرد که از نظام اسلامی و آرمان های خود مایوس نشویم.
وی امنیتی که امروز در ایران وجود دارد را مورد اشاره قرار داد و افزود: در کشورهای همسایه خود شاهدیم که وضعیت امنیت مطلوب نیست و دوست داریم کشورهای دوست و همسایه ما چون افغانستان، پاکستان و عراق آرامش و امنیت داشته باشند و در این چنین منطقه ای کانون امنی به نام ایران وجود دارد و درگیری داعش بر مبنای اصول ایدئولوژیکی که شکل گرفت با هدف ایجاد تزلزل در ایران بود و خوشبختانه به اهداف خود نرسیدند.
جهانگیری بیان داشت: ایران در منطقه بسیار نقش آفرین است و حوزه نفوذ ایران افزایش یافته است و جمهوری اسلامی یکی از کشورهایی است که رای او در مسائل منطقه باید شنیده شود و ایران در حوزه های اقتصادی، فرهنگی اجتماعی با وجود همه مشکلات حرف های زیادی برای گفتن دارد.
جهانگیری که صبح امروز با آیت الله حسین وحید خراسانی از مراجع تقلید دیدار کرد عصر امروز نیز با حضرات آیات عظام لطف الله صافی گلپایگانی، ناصر مکارم شیرازی و عبدالکریم موسوی اردبیلی نیز دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.