جانشین فرمانده ناجا مطرح کرد:مقابله با تخلفات،‌رانت‌ها و یقه‌سفیدها با راه‌اندازی پلیس اقتصادی

جانشین فرمانده ناجا با بیان این که در برنامه ششم توسعه و سال ۹۵ برنامه‌ای ویژه‌ برای افزایش امنیت در حوزه اقتصادی داریم، گفت: در بحث پیشگیری از وقوع جرم و اوباشگری قوانین باید بازدارنده‌تر باشد.

سردار اسکندر مومنی امشب در برنامه تلویزیونی حوالی فردا اظهار داشت: کشور ما از امنیت عالی برخوردار است و آرامش و امنیت امروز مدیون ایثارگری رزمندگان و شهیدانی است که جان خود را تقدیم کرده‌اند، همچنین رهبری داهیانه رهبر معظم انقلاب، مشارکت مردم و نیروی انتظامی که عهده دار امنیت است باعث شده تا هم اکنون در کشور امنیت خوبی داشته باشیم. 
وی افزود: هم اکنون در کشورهای اطراف ایران نا امنی موج می‌زند و امنیت موجود در کشور موجب حسادت سایر کشورها نیز شده است.
امنیت محصول اجتماعی است
جانشین فرمانده ناجا با اشاره به دستاوردهای نیروی انتظامی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: بعد از تشکیل نیروی انتظامی که از ادغام نیروهای انتظامی وقت تشکیل شد و پس از طی دوران گذر از ادغام، پلیس‌های تخصصی تشکیل شد و رویکرد نیروی انتظامی جامع محور شد چرا که معتقدیم امنیت محصول اجتماعی است که حاصل مشارکت مردم و تمام دستگاه‌هاست.
نیروی انتظامی معتقد به مردم محور بودن امنیت است
سردارمومنی ادامه داد: مهمترین پایه امنیت عمومی حضور و مشارکت مردم است و نیروی انتظامی با این رویکرد که امنیت، مردم محور است از ظرفیت‌های موجود در کشور یعنی مردم و نهادهای فرهنگ‌ساز استفاده می‌کند و هم‌اکنون از امنیت کافی برخوردار هستیم.
وی تصریح کرد: امنیت تا زمانی که وجود دارد، قدر آن را نمی‌دانیم و از این لحاظ به سلامت شباهت دارد، یعنی تا زمانی که فرد به بیماری مبتلا نشود قدر سلامتی را نمی‌داند و نعمت امنیت نیز در نبود آن مشخص می‌شود. 
نا امنی در برخی کشورهای مسلمان موج می‌زند
جانشین فرمانده ناجا عنوان کرد: در ناامنی در برخی کشورها‌ی مسلمان موج می‌زند این در حالی است که امنیت کافی در ایران وجود دارد؛ رویکرد نیروی انتظامی در بحث امنیت مردم محور و اجتماعی بودن آن است که حاصل مشارکت مردم، هماهنگی دستگاه‌ها و فعالیت‌های نیروی انتظامی است. همچنین تمام خدمتگذاران در نیروهای مسلح و امنیتی کشور تا پایان جان برای تامین امنیت ایران آماده هستند. 
در تامین امنیت پیشگیری از وقوع جرم نقش ویژه‌ای دارد
سردار مومنی در خصوص پیشگیری از وقوع جرم گفت: در بحث امنیت، پیشگیری نقش مهمی دارد. زمانی که یک پرونده تولید می‌شود چند سازمان باید به تکاپو بیفتند اما اگر جرمی رخ ندهد بستر تامین امنیت فراهم است. به عنوان مثال در بحث اعتیاد شاهد هستیم که وجود فرد معتاد در خانواده چندین نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و خانواده باید هزینه بسیاری را انجام دهد تا فرد معتاد نجات یابد، اما اگر پیشگیری کنیم، معتاد تولید نمی‌شود. 
وی اظهار داشت: اگر پیشگیری انجام شود حتی در شرایطی که مواد مخدر در دسترس است می‌توانیم افراد را مصون کنیم و تقاضا برای مواد مخدر کم شود.خانواده‌ها باید بدانند که اعتیاد راهی بی‌بازگشت است و در این مقوله پیشگیری در اولویت قرار دارد. پیشگیری یک فعالیت جمعی است و تمام نهادها در رابطه با آن باید تلاش کنند یعنی به غیر از سازمان‌های دولتی، افراد و خانواده‌ها در بحث پیشگیری بسیار موثر هستند. 
جانشین فرمانده ناجا در خصوص تعامل نیروی انتظامی با سازمان‌ها و نهادهای دیگر افزود: حوزه فعالیت‌های نیروی انتظامی گسترده است و با تمام مردم در ارتباط هستیم. در حوزه پیشگیری، نهادهای فرهنگ‌ساز و رسانه‌ها بسیار موثر هستند، چرا که این مقوله نیاز به کار جمعی دارد و نیروی انتظامی به تنهایی در بحث پیشگیری موفق نخواهد بود. هم اکنون ظرفیت بزرگی در آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان و دانشگاه‌ها وجود دارد که می‌توانند در بحث پیشگیری بسیار کمک کننده باشند. 
در برخورد با جرائم قوانین باید بازدارنده و به روز باشد
سردار مومنی گفت: در بحث برخورد با جرائم قوانین باید بازدارنده و به روز باشد تا مجرم تولید نشود. نیروی انتظامی با دستگاه قضا در تعامل نزدیک است؛ در بحث مواد مخدر نیروی انتظامی از نقطه صفر مرزی تا داخل شهرها فعال است و برای مبارزه با ورود و توزیع مواد مخدر در کشور هر ماه شهید می‌دهیم و این مسائل با هدف تامین امنیت مردم است. 
تدابیر ویژه نیروی انتظامی برای تامین امنیت سرمایه‌گذاران و تروریست‌های خارجی
وی در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان حاضر در برنامه در خصوص ورود سرمایه‌گذاران و توریست خارجی به کشور در فضای پسابرجام و اقدامات نیروی انتظامی برای حفظ امنیت این افراد عنوان کرد: برای امنیت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در حوزه پلیس پیشگیری برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده‌ایم به خصوص در استان‌هایی که حضور گردشگر و سرمایه‌گذار خارجی در آنها بیشتر است.
جانشین فرمانده ناجا عنوان کرد: امنیت در حوزه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و توریست‌ها به طور کامل برقرار است. هیئت‌های خارجی زمانی که به ایران می‌آیند پس از یک یا دو روز اقامت، در ملاقات‌های خود تاکید می‌کنند که فضاسازی بسیاری علیه ایران در رسانه‌های خارجی وجود دارد در حالی که وضعیت فعلی و امنیت مردم ایران باعث تعجب ما است. 
سردار مومنی با اشاره به این که ساختارهای خاصی را برای تامین امنیت در حوزه سرمایه‌گذاران و توریست‌های خارجی پیش‌بینی کرده‌ایم، مطرح کرد: البته نرخ جرم در ایران در این زمینه از پایین‌ترین نرخ‌های جرم در دنیا است. 
وی در خصوص ایجاد پلیس اقتصادی گفت: نیروی انتظامی این آمادگی را اعلام کرده است اما ایجاد پلیس اقتصادی علاوه بر ساختار و سازمان به قوانین و اختیارات خاصی نیاز دارد، در این رابطه بحث‌هایی در دولت و مجلس مطرح است و امیدواریم این موضوع محقق شود. 
مقابله با تخلفات،‌رانت‌ها و یقه‌سفیدها با راه‌اندازی پلیس اقتصادی
جانشین فرمانده ناجا ادامه داد: پلیس اقتصادی اختیارات خاص و ویژه‌ای را نیاز دارد تا مسائل مختلف منوط به تشکیل پرونده قضایی نشود؛ ایجاد فرصت‌های برابر، شفافیت قوانین و اطلاعات در حوزه اقتصادی که از آن استفاده رانتی نشود و برخورد  با اخلالگران اقتصادی از عواملی است که منجر به تحقق امنیت اقتصادی در کشور می‌شود، در حوزه مقابله با تخلفات، رانت‌ها و یقه سفیدها پلیس اقتصادی بسیار تاثیرگذار است و ما آماده راه‌اندازی آن هستیم، اما نیازمند اختیارات و قوانینی خاصی هستیم تا بتوان جرائم را پیگیری و برخورد کرد. 
سردار مومنی گفت: نیروی انتظامی، دولت و مجلس با اصل موضوع پلیس اقتصادی موافق‌اند و تصور می‌کنیم در آینده محقق شود؛ هیئت‌های خارجی که بیتابانه وارد ایران می‌شوند نشاندهنده ثبات و امنیت بالا در کشور است و آنها نیز این موضوع را تشخیص داده‌اند. 
وی در خصوص راه‌کارهای پیگیری مستمر امنیت اجتماعی عنوان کرد: در این رابطه فعالیت‌ها در دو حوزه پیشگیری و مقابله دنبال می‌شود. عمده تلاش ما معطوف به پیشگیری و عدم وقوع جرم است، البته در رابطه با برخورد با مجرمان نیز فعالیت می‌کنیم، به عنوان مثال در حوزه مواد مخدر با وجود آن که به پیشگیری اعتقاد داریم اما با ورود و توزیع مواد مخدر به کشور مقابله می‌کنیم.
کشف ۵۰۰ تن مواد مخدر در ۱۰ ماه گذشته
جانشین فرمانده ناجا ادامه داد: در ۱۰ ماه گذشته ۵۰۰ تن مواد مخدر کشف شد که ۸۰ درصد آن در نوارهای مرزی‌ بود و شهدای بسیاری را تقدیم کردیم. در مقایسه با سال گذشته میزان کشفیات ۱۶ درصد افزایش یافته و تعداد شهدا نیز ۵۰ درصد کاهش یافته است. 
قوانین در برخورد با مجرمان و اوباش‌گری باید بازدارنده‌تر باشد
سردار مومنی ادامه داد: در مقابله با ارازل و اوبالش همکاران ما در سطح کشور فعالیت می‌کنند. اخیرا در شمال کشور اتفاقاتی افتاد و مجرمان به سرعت دستگیر شدند، اما قوانین باید بازدارنده‌تر باشد چرا که طیفی از افراد مجرم هستند که تاکنون چندین بار دستگیر شده‌اند. اوباش‌گری منجر به سلب آرامش مردم می‌شود و هرگز از وظیفه خود در مقابله با آن کوتاه نمی‌آییم اما قوانین در این رابطه باید بازدارنده‌تر باشد.
وی در خصوص فضایی که نیروی انتظامی طی ۱۰ سال آینده برای دستیابی به افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ ترسیم کرده است، بیان کرد: در عین این که تلاش می‌کنیم فضای امن موجود را تثبیت کنیم، جرایم نیز باید کاهش یابد. شاخص‌های هر سال در نیروی انتظامی در بخش‌های مختلف تعیین می‌شود تا بتوانیم به اهداف ترسیم شده در افق ۱۴۰۴ برسیم.
امسال جرایم در حوزه سرقت‌ها ۷ درصد کاهش یافت
جانشین فرمانده ناجا افزود: برنامه‌های سال ۹۵ در زمینه‌های مختلف تدوین و مشخص است به عنوان مثال می‌دانیم در حوزه سرقت و مواد مخدر شاخص‌هایمان باید چند درصد بهبود یابد. همچنین امسال جرائم در حوزه سرقت‌ها ۷ درصد کاهش یافته و کشفیات مواد مخدر افزایش یافته است.
سردار مومنی در خصوص چشم‌انداز‌های پلیس راهنمایی و رانندگی برای تامین امنیت جاده‌ها گفت: هنر پلیس راهنمایی و رانندگی این بود که موفق به ایجاد حساسیت در جامعه شد البته تمام قوا نیز با ما همراه شدند و هیچ قانونی نبود که پیشنهاد شود و برای تصویب آن همراهی نکنند. از سوی دیگر رسانه‌ها و نهادهای فرهنگ‌ساز کمک ویژه‌ای کردند، تا مردم متوجه شوند این حجم تصادفات شایسته ایران نیست. 
وی افزود: در سال ۸۵ تعداد خودروهای موجود در کشور ۷ میلیون دستگاه بود و سالانه ۲۸ هزار کشته ناشی از تصادفات داشتیم، اما در سال ۹۳ تعداد خودروهای موجود ۱۸ میلیون بود، اما تعداد کشته‌ها به کمتر از ۱۷ هزار نفر رسید و هم اکنون از میانگین تصادفات در دنیا کمتر هستیم.
جانشین فرمانده ناجا در ادامه در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان حاضر در برنامه در خصوص رابطه میان امنیت اقتصادی و امنیت ملی و راهکارهای نیروی انتظامی برای عدم خروج سرمایه داخلی به سمت بازارهای خارجی عنوان کرد: امنیت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از مولفه‌های امنیت ملی هستند و امنیت اقتصادی یکی از مهمترین و تعیین کننده‌ترین مولفه‌هاست. وظیفه ما تامین بستر امن سرمایه‌گذاری در داخل کشور، ایجاد فرصت‌های برابر و قوانین کمک کننده به تولید است. 
سردارمومنی بیان کرد: هم‌اکنون استقبال برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور زیاد شده است و در برنامه‌ ششم توسعه و سال ۹۵ برنامه‌های ویژه‌ای را برای افزایش ضریب امنیت در حوزه اقتصادی داریم، سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این زمینه هیچ دغدغه‌ای نخواهند داشت.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.