ابتکار: فضای عمومی کشور در دولت یازدهم تغییر کرده/ همه اختیارها در دست رئیس جمهوری نیست

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست گفت: در سال ۱۳۵۸ معتقد بودیم تنها راه مقابله با دسیسه‌های آمریکا اشغال لانه جاسوسی بود و امروز در ادامه همان مسیر، مذاکره و به تعبیر مقام معظم رهبری نرمش قهرمانانه صورت می‌گیرد.

معصومه ابتکار عصر شنبه در جمع دانشجویان دانشگاه یزد اظهار کرد: دکتر روحانی وعده‌هایی داده که به سمت بسیاری از آن‌ها گام برداشته و برای رفع تحریم‌ها و ارتقای جایگاه ایران در عرصه بین‌الملل مذاکره شده است.

وی با تاکید بر اینکه فضای عمومی کشور در دولت یازدهم تغییر کرده و به سمت آزادی پیش رفته است، افزود: رشد و تعالی در فضای پادگانی و بسته محقق نمی‌شود.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران تا حد زیادی تبلور خواست جنبش دانشجویی بود افزود: دانشجویان همواره در انتخابات و دوران دفاع مقدس با آگاهی، درایت و حس آزادی‌خواهی و آزادگی تاثیرگذار بودند و به رغم پذیرش آسیب‌هایی در این راه ایستادگی کردند.

ابتکار ادامه داد: مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ تغییر به سوی اعتدال، اصلاح و بهبود شرایط را اعلام کردند و در این بین جریان دانشجویی نیز بسیار تاثیرگذار بود.

وی اضافه کرد: هر چند پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید فعالیت‌های مطلوبی در عرصه سیاسی، اجتماعی و بهبود فضای دانشگاه صورت گرفت اما این فعالیت‌ها کافی نیست و باید با کمک دانشجویان و استادان در این راستا تلاش بیشتری شود.

معاون رییس جمهوری در ادامه با اشاره به اهمیت حضور حداکثری مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نماینده مجلس باید شجاع باشد و بتواند در مقابل زیاده‌خواهی‌ها ایستادگی کند.

وی افزود: طرح موضوع گفت و گوی تمدن‌ها در دولت اصلاحات و جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری توسط دکتر روحانی در سازمان ملل نشان‌دهنده اهمیت توجه به مسائل جهانی است و ملت‌هایی که نسبت به این موضوع بی تفاوت باشند اجازه می‌دهند نابخردان امور را در دست بگیرند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به تلاش دولت یازدهم به رفع محدودیت‌ها و آزادی برخی زندانیان گفت: همه اختیارها در دست رئیس جمهوری نیست و با توجه به شرایط کشورمان باید مطالبات را با منطق، آرامش و گفت و گو دنبال کرد.

ابتکار با اشاره به اهمیت شناخت ویژگی‌های جریان دانشجویی اظهار کرد: همواره حس مردم‌دوستی و مسئولیت در مقابل مشکلات جامعه در دانشجویان وجود داشته و جریان دانشجویی با آفت بی خیالی مبارزه کرده است.

وی با بیان اینکه جریان دانشجویی فرصتی برای تفکر است، افزود: باید از این فرصت برای تقویت بینش، نگرش و پایه‌های اعتقادی خود بهره بگیریم. وی از زنده‌یاد دکتر علی شریعتی به عنوان در دست گیرنده مشعل نواندیشی و روشن‌گیری یاد کرد و گفت: پیش از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دانشجویان تلاش می‌کردند با اندیشه و آزادانه موضوعی را بپذیرند و این مهم باید برای نسل کنونی و آینده نیز محقق شود، چرا که اجبار و تحکم در دین و باورها جایی ندارد.

رئیس سازمان محیط زیست همراهی جنبش دانشجویی با جنبش‌های محیط زیست را خواستار شد و ادامه داد: این مهم یکی از برنامه‌های دولت یازدهم است، چرا که محیط زیست حقوق نسل کنونی و آینده محسوب می‌شود.

ابتکار پیشنهاد داد: شاخه محیط زیست در تشکل‌های دانشجویی راه اندازی شود، چرا که این حوزه جزو مهمترین جریان‌های سیاسی و اجتماعی در دنیا به شمار می‌رود.

در این نشست که به همت انجمن دانشجویی اعتدال و توسعه دانشگاه یزد برگزار شد، سیدمحمد میرمحمدی استاندار، محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان و رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، محمدصالح اولیاء رییس دانشگاه یزد و محمدعلی طالبی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد نیز حضور داشتند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.