معاون وزیر امور خارجه روسیه: باید آمریکا را متقاعد کنیم که هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد

معاون وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: در روسیه دولت و تمام کسانی که در مذاکرات برای حصول برجام حضور داشتند تلاش می‌کنند تا دولت آمریکا را متقاعد کنند که هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد.

سرگئی ریابکوف در پاسخ به سوالی درباره روند اجرای برجام و رویکرد آمریکا در قبال این توافق گفت: دولت آمریکا در جریان بازنگری سیاست‌هایش در قبال تهران این سوال را درباره ادامه اجرای برجام پیش روی خود قرار داده است که برای ما بسیار نگران‌کننده است.
او با بیان اینکه در روسیه دولت و تمام کسانی که در مذاکرات برای حصول برجام حضور داشتند تلاش می‌کنند تا دولت آمریکا را متقاعد کنند که هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد، اظهار داشت: برجام یک توافق مفید و سودمند است که هم به نفع ایران و هم به نفع ثبات و امنیت منطقه و ثبات و امنیت جهانی است و ما هر تلاشی را برای بازنویسی این توافق یا تفسیر مجدد آن رد می‌کنیم.
معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: ما بر این باوریم که این یک توافق متوازن و مثبت است و ما به طور کامل اطمینان داریم که ایران و تمام کسانی که به درستی برجام ایمان دارند قادر خواهند بود تا از این لحظات سخت عبور کنند و هم‌چنین معتقدیم که آمریکا از این توافق منحرف نشده است. این سیاست ماست و ما هم‌چنان این مساله را در گفت‌وگو با مقامات آمریکایی تاکید می‌کنیم.
ریابکوف در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که در دیدار رییسان جمهور روسیه و آمریکا در هامبورگ موضوع برجام مورد بحث قرار گرفته است؟ تصریح کرد: من از این موضوع اطلاعی ندارم. در مورد مساله ثبات و تحولات منطقه و به ویژه بحران سوریه آنچه ما معتقدیم نقش مثبت ایران در این جریان بوده است و این مسائل از سوی این رییسان جمهور مورد بحث قرار گرفت.
او اضافه کرد: آنها بیشتر روی موضوع سوریه و توافق‌هایی در این کشور و روابط دو جانبه میان مسکو و واشنگتن که کمی با مشکل مواجه شده و اتهامات تو خالی موسوم به دخالت روسیه در انتخابات اخیر آمریکا گفت‌وگو کردند.
این مقام عالی رتبه روس تاکید کرد: موضوع برجام مورد بحث قرار نگرفت اما تاکید می‌کنم که ما هم‌چنان در سطوح مختلف این نکته را به واشنگتن تاکید می‌کنیم که برجام باید از سوی آمریکا و دیگر طرف‌های توافق حفظ شود.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.