آغازاولین پروژه مشترک همکاری کمیسیون اروپا و نظام ایمنی هسته‌ای ایران از امروز

هیات عالی اتحادیه اروپا و مرکز نظام ایمنی هسته ای در بیانیه ای مشترک اعلام کردند اولین پروژه مشترک خود را به ارزش ۲.۵ میلیون یورو در زمینه ایمنی هسته‌ای از امروز (چهارشنبه ) – ۲۱ تیرماه – در تهران کلید زده اند.

در پی مذاکرات سه روز گذشته هیات عالی اتحادیه اروپا به ریاست اولیور لویکس Oliver Luyckx رئیس بخش ایمنی هسته ای کمیسیون اتحادیه اروپا با هیات کشورمان به ریاست حجت الله صالحی رئیس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور، روز چهارشنبه بیانیه مشترک در رابطه با شروع پروژه ارتقاء توانمندی های نظام ایمنی هسته ای جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر مورد توافق طرفین قرار گرفت.
متن بیانیه به شرح زیر است:
کمیسیون اروپا و نظام ایمنی هسته‌ای ایران اولین پروژه مشترک همکاری خود به ارزش ۲.۵ میلیون یورو در زمینه ایمنی هسته‌ای را در تاریخ ۱۲ جولای ۲۰۱۷ (۲۱ تیرماه ) در تهران آغاز کردند.
این اقدام یکی از مساعدت‌های اتحادیه اروپا در راستای اجرای ضمیمه IIIسند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به شمار می‌رود که در جولای ۲۰۱۵ مابین ایران و ۶ کشور انگلیس، فرانسه، آلمان، آمریکا ، چین و روسیه به امضاء رسید.
این پروژه اولین پروژه از یک بسته ۵ میلیون یورویی ویژه ایران است که توسط کمیسیون اروپا در ۲۰۱۶ مطابق با سند همکاری ایمنی هسته‌ای به تصویب رسید.
پروژه دیگری به‌منظور حمایت از اجرای آزمایشات مقاومت استحکام در نیروگاه هسته‌ای بوشهر در حال آماده سازی است.
این پروژه یک مناقصه بین‌المللی، با حضور ایران به‌عنوان عضوی از کمیته ارزیابی آن، به یک کنسرسیوم اروپایی تحت هدایت شرکت ENCO به همراه نظام‌های ایمنی هسته‌ای کشورهای اسلوونی، مجارستان، چک و جمهوری اسلوواکی واگذا شد.
این پروژه سه سال و نیم به طول خواهد انجامید و از اهداف اصلی آن ارتقاء توانمندی نظام ایمنی هسته‌ای ایران در حوزه‌های مختلف از جمله ایجاد یک مرکز ایمنی هسته‌ای، استقرار چارچوب نظارتی و انجام ارزیابی نحوه اجرای آزمایشات مقاومت استحکام در یک نیروگاه قدرت هسته‌ای و همچنین ارائه فعالیت‌های آموزشی بیشتر خواهد بود.
همکاری در زمینه ایمنی هسته‌ای در بردارنده مزایایی برای دیگر حوزه‌های همکاری مابین ایران و اتحادیه اروپا نیز خواهد بود و موجب تسهیل در استقرار یک ساختار قانونی و نظارتی هم راستا با استانداردهای بین‌المللی شده، محیطی دوستانه برای یک همکاری جامع هسته‌ای را فراهم می‌نماید که علائق دو جانبه اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا را نیز در مسیر مناسب قرار خواهد داد.
اتحادیه اروپا یک پروژه تکمیلی به ارزش ۴ میلیون یورو را نیز در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۷ به‌منظور ادامه حمایت از نظام ایمنی هسته‌ای ایران در سال‌های آتی به تصویب رساند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.