بازتاب خبر کاهش تعهدات برجامی ایران در رسانه‌های بین‌المللی

خبر توقف اجرای برخی از تعهدات برجامی از سوی ایران مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت.

رییس‌جمهور ایران در نشست امروز هیئت دولت برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام در راستا کاهش این تعهدات را اعلام کرد. اعلام این برنامه‌ها توسط حسن روحانی مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت:
راشاتودی رسانه‌ای بود که این خبر را فوراً منتشر کرد و نوشت: ایران، کشورهای خارجی را از تصمیم خود برای توقف برخی تعهدات برجامی خود آگاه کرد.
در ادامه این خبر آمده‌ است که روحانی این تصمیم را واکنشی متقابل به اقدامات اخیر آمریکا دانست و از توقف برخی از تعهدات این کشور بر اساس توافق هسته‌ای خبر داد.
راشا تودی در ادامه خبر خود به سالگرد خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و تصمیمات اخیر آمریکا برای حداکثر فشار به ایران پرداخت.
آسوشیتدپرس هم روز چهارشنبه در نخستین خبر خود، در انعکاس کاهش تعهدات برجامی ایران از آن به عنوان خروج ایران از بخشی از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ یاد کرد و به انتشار سخنان رییس‌جمهور ایران مبنی بر توقف اجرای برحی از تعهدات ایران به برجام پرداخت.
الجزیره هم رسانه دیگری بود که به این خبر اشاره کرد و این خبر را با تیتر «خروج ناقص ایران از برجام» منتشر کرد.
در ادامه این خبر آمده است که رییس‌جمهور ایران اظهار کرد: امروز ما به سران ۵ کشور اعلام کردیم که از دو اقدامی که تاکنون انجام دادیم صرف‌نظر خواهیم کرد، این دو اقدام، دو فروش بوده است، هروقت مواد غنی‌شده به ۳۰۰ کیلوگرم می‌رسید اضافه آن را به کشوری می‌فروختیم و کیک زرد می‌گرفتیم از امروز این فروش متوقف می‌شود. فروش دوم، آب سنگین بود که اگر از ۱۳۰ تن تجاوز می‌کرد مقدار اضافی را می‌فروختیم و از امروز‌ آن فروش را متوقف می‌کنیم.
روحانی در ادامه افزود: این اعلام ما برای ۶۰ روز است و به طرف مقابل اعلام کردیم اگر ظرف ۶۰ روز پای میز مذاکره آمدند و به منافع اصلی ما یعنی نفت و بانک دست یافتیم، به نقطه اول برمی‌گردیم. اگر در پایان ۶۰ روز به نتیجه نرسیم دو اقدام دیگر می‌کنیم.
اردوپوینت نیز رسانه دیگری بود که سخنان رییس‌جمهور ایران را مبنی بر توقف اجرای برخی از توافقات هسته‌ای از سوی ایران منتشر کرد.
در این خبر آمده است که رئیس‌جمهور ایران اعلام کرد که تهران برخی از تعهدات برجامی خود را متوقف می‌کند.
وی در این باره گفت: ما برخی از تعهدات خود را متوقف می‌کنیم اما این توقف هرگز به معنای پایان برجام نیست، برجام زنده است. بر این اساس، ایران فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین  را به مدت ۶۰ روز تعلیق می‌کند. 
شینهوآ نیز رسانه خبری دیگری بود که این خبر را منتشر کرد در این خبر  آمده است که ایران خرید و فروش آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده را متوقف می‌کند. در ادامه این خبر، سخنان حسن روحانی در مورد تداوم برجام آمده است که گفت: برجام کماکان پایدار است و این تصمیم ما به معنی پایان برجام نیست. بلکه ما آماده‌ایم که با کشورهای باقی‌مانده برجام مذاکره کنیم.
نیویورک تایمز هم در خبری به این تصمیم ایران برای توقف برخی از تعهدات برجامی خود پرداخت و در اینباره نوشت: امروز حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران از توقف اجرای دو تعهد برجامی از سوی ایران خبر داد. روحانی با تاکید بر عدم تمایل ایران به جنگ و درگیری گفت: راه ما، راه جنگ نیست بلکه مسیر ما دیپلماسی و گفت‌وگو است، ما به کشورهای اروپایی ۶۰ روز فرصت می‌دهیم تا بین ترامپ و یا زنده‌نگه‌داشتن برجام یکی را انتخاب کنند.
اس‌بی‌اس هم در خبری به این موضوع پرداخت و از توقف خرید و فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین توسط ایران خبر داد.
واشنگتن پست هم رسانه خبری دیگری بود که از جزئیات تصمیم ایران در راستای توقف اجرای برخی از تعهدات برجامی خود خبر داد و بر گفته‌های روحانی مبنی بر لزوم دیپلماسی و گفت‌وگو با سایر اعضای برجام تاکید کرد.
تاس هم در اخبار خود به سخنان رییس‌جمهور ایران پرداخت و در این باره نوشت: ایران در راستای توقف اجرای برخی از تعهدات خود در برجام، از توقف فروش اورانیوم غنی شده خبر داد. در ادامه این خبر آمده است که رئیس‌جمهور ایران، این تصمیم را به معنای پایان برجام ندانست و در این باره گفت: برجام هرگز از بین نرفته‌است. برجام همچنان وجود دارد. 
اسپوتنیک هم در خبری از مهلت ۶۰ روزه ایران به سایر اعضای برجام خبر داد، روحانی در این‌باره گفت: این اعلام ما برای ۶۰ روز است و به طرف مقابل اعلام کردیم اگر ظرف ۶۰ روز پای میز مذاکره آمدند و به منافع اصلی ما یعنی نفت و بانک دست یافتیم، به نقطه اول برمی‌گردیم. اگر در پایان ۶۰ روز به نتیجه نرسیم دو اقدام دیگر می‌کنیم.
رویترز نیز در خبری به تصمیم ایران برای توقف اجرای خرید و فروش اورانیوم غنی‌شده پرداخت و در این باره نوشت: ایران در واکنش به اقدامات ترامپ تصمیم گرفته‌است که فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین را متوقف کند. این تصمیم در واقع توقف اجرای برخی از تعهدات برجامی از سوی ایران به حساب می‌آید. در ادامه این خبرآمده است که رییس‌جمهور ایران بر تداوم برجام تاکید کرده است و کشورهای عضو برجام را دعوت به مذاکره و گفت‌وگو کرده است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.