پیش‌نویس قطعنامه ۱+۵ دوشنبه در کمیسیون مشترک بررسی می‌شود

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزرات امور خارجه ایران گفت: پیش نویس قطعنامه ۱+۵ در کمیسیون مشترک (روز دوشنبه آینده) مورد بحث قرار خواهد گرفت.

حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزرات امور خارجه ایران درباره نشست کارشناسی ایران و ۱+۵ که از روز پنجشنبه در وین جریان دارد، به خبرگزاری صداو سیما در وین گفت: روز دوشنبه آینده جلسه رسمی کمیسیون مشترک در وین برگزار خواهد شد و جلسات کارشناسی در سطح ایران و اعضای ۱+۵ در وین که اغاز شده همچنان ادامه دارد.

وی افزود: امیدواریم تصمیماتی که برای اجرایی شدن برجام نیاز است اتخاذ شود و جلسه کمیسیون مشترک بتواند ماحصل مباحث کارشناسی را در جلسه خود تصویب کند.

بعیدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا پیش‌نویس قطعنامه۱+۵ یکی از موضوعات این نشست خواهد بود گفت: قطعا یکی از موضوعاتی که مورد توجه ایران و تمام کشورهای عضو۱+۵ است پیش‌نویس قطعنامه‌ای است که قرار است شورای حکام در روز ۱۵ دسامبر در ارتباط با مختومه شدن بحث پی‌ام‌دی تصویب کند.

وی افزود: این موضوع یکی از مسائل مطرح در کمیسیون مشترک خواهد بود تا بتوانیم به یک پیش‌نویس واحد برسیم.

بعیدی‌نژاد گفت: اما در جلسه کمیسیون مشترک موضوعات مختلفی مطرح است که بیشتر به جنبه‌های اجرایی شدن برجام اشاره دارد و همین موضوعاتی است که الان در سطح کارشناسی هم دارد بررسی می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران از متن پیش‌نویس قطعنامه ۱+۵ که در نشست ۱۴ دسامبر ارائه می‌شود، اطلاع خواهد داشت، گفت: بله، قطعا پیش‌نویسی که توسط کشورهای ۱+۵ تهیه خواهد شد با مشورت و گفت‌وگوی مستقیم با ایران خواهد بود و امیدواریم ان متنی که آماده می‌شود متنی باشد که بتواند ما را به اجرای برجام نزدیک کند که درواقع بعنوان پیش نیار باید بحث پی‌ام‌دی را کلا در آژانس مختومه اعلام کند.

بعیدی‌نژاد درپاسخ به این سوال که گزارش ارزیابی یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه منتشر شد و آیا ایران انتقاداتی بر این گزارش دارد، گفت: قطعا ما خودمان جزو طرف‌هایی هستیم که انتقاداتی به این گزارش داریم. از نظر ما این گزارش ایده‌آل و کاملا مطلوب نیست اما با توجه به واقعیت‌هایی که در صحنه وجود دارد نسبت به این گزارش ارزیایی داریم.

وی گفت: مهمترین بحث این است که براساس نقشه راه قرار بود آژانس و مدیرکل اژانس ارزیابی نهایی خود را در خصوص بحث برنامه هسته‌ای ایران اعلام کند و پیرو آن بطور کلی مساله پی‌ام‌دی مختومه اعلام شود.

وی افزود: همین روند اکنون در جریان است و همه چیز براساس برنامه خوب پیش رفته است و آژانس توانسته است ارزیای نهایی خود را اعلام کند و طبیعی است که این ارزیابی نهایی ممکن است مطلوب ایران نباشد و قطعا مطلوب ایران نیست، بسیاری از عناصری که در این گزارش آمده مورد موافقت ایران نیست و ما این را بارها اعلام کردیم.

وی افزود: به خود آژانس در مذاکرات کارشناسی که داشتیم و مذاکراتی که در سطوح مختلف بین ایران و آژانس برگزار شده بود همواره مخالفت خود رابا برخی از عناصری که آژانس به آن اعتقاد داشته، اعلام کردیم. بنابراین از نظر ما این گزارش، گزارش ایده‌آلی نیست. اما اگر شما مفاد این گزارش را با گزارش سال ۲۰۱۱ مقایسه کنید، می‌بینید که تفاوت بسیار زیادی دارد و این تفاوتی که شما امروز احساس می‌کنید تفاوتی است که بخاطر همکاری‌هایی که ایران داشته که در اجرای نقشه‌راه در واقع محقق شده است.

وی گفت: ما خوشحال هسیتم که به هرحال علیرغم نقص‌ها و ضعف‌هایی که این گزارش دارد به هیچ وجه آن ضعف‌ها مورد قبول ما نیست اما آژانس توانسته است در ارزیابی نهایی خود به این نقطه برسد که برنامه هسته‌ای ایران به هیچ‌وجه به اهداف غیرصلح‌آمیز انحراف نداشته و برنامه هسته‌ای ایران یک برنامه صلح‌آمیز است و به هیچ وجه اقداماتی خلاف ان‌پی‌تی صورت نگرفته است. این‌ها نتایج بسیار مثبتی است که در این گزارش آمده و ارزیابی نهایی مدیرکل آژانس این است که برنامه هسته‌ای ایران انحراف نداشته و این نقطه محوری در خصوص این گزارش است و همین نقطه‌ای خواهد بود که ما انتظار داریم منجر به مختومه شدن پرونده پی‌ام‌دی در آژانس شود.

بعیدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که در نشست شورای حکام، روند تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای که از سوی ۱+۵ ارائه خواهد شد چگونه خواهد بود، گفت: این قطعنامه مانند قطعنامه‌های دیگر تابع رویه تصمیم‌گیری در آژانس است و هیچ‌چیز مستنثی نیست و براساس همین رویه خواهد بود وما پیش‌بینی می‌کنیم که این قطعنامه با اتفاق آرا و با حمایت کامل اعضای شورای حکام تصویب خواهد شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.