هشدار: علائم کرونا در این افراد شدیدتر است!

یک مطالعه موردی نشان می دهد که افراد سیگاری در معرض کرونا به علائم شدیدتری دچار می شوند.

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله با انجام یک مطالعه مروری مکانیسم اثر دود سیگار بر میزان ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه مقالات منتشر شده از دسامبر ۲۰۱۹ تا دسامبر ۲۰۲۰ مورد بررسی قرار گرفت. همچنین برای بررسی تاثیرات سیگار کشیدن بر سلول‌های اپیتلیال ریوی نیز مقالات منتشر شده از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ بررسی شد.

کروناویروس SARS-CoV-۲ از طریق اتصال گلیکوپروتئین‌های سطحی خود که اسپایک نام داردند، به گیرنده‌های ویژه سلولی به نام ACE۲ متصل می‌شوند. این گیرنده‌ها در نقاط مختلف بدن وجود دارند ولی بیشترین محل تجمع آن‌ها در مویرگ‌های ریه است و این ویروس از طریق این گیرنده‌ها به سلول‌های اپیتلیال تنفسی وارد می‌شود.

بررسی‌های این مطالعه مروری نشان می‌دهد که در افرادی که سیگار می‌کشند، فعالیت پروتئین ACE۲ به طور قابل توجهی بیشتر از افراد غیر سیگاری است. اگر میزان بیان پروتئین های ACE۲ به هر دلیلی روی سطح سلول‌های اپیتلیال تنفسی افزایش یابد، احتمال اشغال شدن این گیرنده‌ها با کروناویروس نیز افزایش یافته و این موضوع سبب افزایش ورود ویروس به سلول‌های اپیتلیال تنفسی می‌شود و احتمال القای آلودگی ویروس نیز تشدید می‌شود. بنابراین افراد سیگاری، بیشتر مستعد التهاب ریوی یا نارسایی تنفسی ناشی از کووید-۱۹ هستند.

پژوهشگران این مطالعه می‌گویند:‌ در شرایطی که جهان در معرض همه‌گیری ابتلا به این ویروس مرموز نوظهور جهانی قرار دارد، ارائه مکانیسم‌های اثر، ارائه پیش‌آگاهی‌های هشداردهنده و لازم مانند لزوم ترک سیگار، ارائه انگیزه‌های بهداشتی، حمایت‌های اقتصادی و مالی جوامع بشری از سوی دولت‌ها و یا سازمان‌های مردم‌نهاد و ارائه راهکارهای مناسب علمی و بهداشتی جهت ترک موفق سیگار در افراد درگیر، برای کاهش احتمال خطر ابتلا به کووید-۱۹ و افزایش مدت زنده ماندن (طول عمر) ضروری به نظر می‌رسد.

در انجام این تحقیق حسن قشونی، نرگس معرفتی، هدایت صحرایی و مصطفی مه‌آبادی؛ پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله، مشارکت داشتند.

یافته‌های این مطالعه، بهار سال جاری به صورت مقاله علمی با عنوان «تاثیر مصرف سیگار بر میزان ابتلا به کووید-۱۹ و مقایسه با افراد غیرسیگاری» در مجله طب دریا منتشر شده است.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.