واریز مرحله سوم وام کرونا/ دولت وام‌های قبلی کرونا را می‌بخشد؟

دولت دوازدهم در سال گذشته در دو مرحله وام کرونا را به حساب برخی از مردم واریز کرد. اکنون یک سال از زمان واریز اولین مرحله وام کرونا گذشته و این سوال برای مردم وجود دارد که آیا مرحله سوم وام کرونا هم واریز می‌شود؟

در سال گذشته مرحله اول و دوم وام یک میلیون تومانی کرونا به حساب مردم واریز و اقساط این وام از یارانه ماهانه و معیشتی کسر می‌شود. اما وام مرحله سوم کرونا هم در راه است؟

بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ نشان می‌‌دهد که دولت اعتبار جدیدی برای پرداخت مرحله سوم وام کرونا در نظر نگرفته است. بر این اساس به نظر می‌رسد که واریز وام مرحله سوم کرونا از نگاه این دولت حداقل منتفی است.

از طرف دیگر وام اول کرونا سال گذشته در شرایطی واریز شد که شرایط قرنطینه، افراد بسیاری را از نظر اقتصادی تحت فشار قرار داده بود و دولت این وام را واریز کرد.

اما اکنون واکسیناسیون کرونا آغاز شده و براساس آمارها به زودی بین ۳ تا ۴ میلیون نفر واکسینه می‌شوند. براین اساس به نظر نمی‌رسد که از وام مرحله سوم کرونا خبری باشد.

از طرف دیگر تنها چند ماه از عمر دولت دوازدهم باقی مانده و بعید است که بودجه به دولت اجازه چنین کاری را بدهد.

از طرفی، در وعده‌های هیچ‌کدام از کاندیداهای ریاست جمهوری خبری از پرداخت وام کرونا نیست. اگرچه برخی از آنها وعده‌هایی برای افزایش یارانه داده‌اند. مثلا محسن رضایی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفته که یارانه نقدی را به ۴۵۰ هزار تومان می‌رساند و عبدالناصر همتی هم وعده یارانه یک میلیون تومانی داده است.

ابراهیم رئیسی هم گفته می‌خواهد یارانه انرژی را حذف کند که احتمالا با حذف این یارانه‌ها، می‌تواند یارانه نقدی را افزایش داد و به چند برابر رساند.

اما مردم چه می‌گویند، آنها می‌گویند که بهتر است دولت به جای افزایش یارانه و یا پرداخت مرحله سوم وام کرونا، اقساط وام قبلی را به مردم ببخشد که رقم اندک یارانه دریافتی آنها کمتر نشود.

نظر مردم درباره واریز مرحله سوم وام کرونا

در ادامه نظرات برخی از مردم درباره مرحله سوم وام کرونا را می‌خوانید:

«نیازی نیست وام جدید بدهید، اقساط وام قبلی را ببخشید.»

«دولت در پرداخت همین یارانه درمانده و ماهانه نصف یارانه را به بهانه وام کرونا کسر می‌کند، بعد عده‌ای می‌گویند قرار است وام کرونای جدید بدهند.»

«بنده هم یک کارگرم وام یک میلیونی کلی هم روش گذاشتم وخرج بیمارستان وبیماریم شد .لطفآ دیگه وام را ببخشید مملکت فقیری که نداریم با این تورم واقعآ زندگی زهر شده برایمان»

«شرایط مردم اصلا خوب نیست .من خودم از جمله افرادی هستم که مشگل دارم هم زن هستم هم سرپرست هیچی هم ندارم. چه می شود دولت امسال هم وام کرونا بدهد؟»

«کاش دولت یکبار دیگر یک وام یک میلیونی برای مردم واریز می‌کرد. مردم واقعا در فشارند.»

«خدا را چه دیدی شاید دولت روحانی دم آخر به مردم وام کرونا بدهد که خاطره خوبی از خودش به جا بگذارد.»

«این دولت دیگر روزهای آخرش هست. منتظر وام و یارانه نباشید. اما دولت بعدی حتما وام کرونا می‌دهد به مردم که بگوید به فکر مردمم و با دولت قبل فرق دارم.»

«وام مرحله سوم پیشکش. شما اگر پول دارید و به فکر مردمید وام مرحله اول و دوم را ببخشید. وام مرحله سوم و چهارم نمی‌خواهیم.»

«جالبه همشون می‌گن اگر من رئیس جمهور بشوم یارانه ۴۵۰ و یک میلیون تومانی می‌دهم. اگر دولت ایران این همه پول داردچرا وام کرونا را به مردم نمی‌بخشه، چرا مردم گشنن؟ چرا سفره‌ها خالیه؟»

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.