آخرین مهلت ثبت‌نام یارانه خودرو/ چه کسانی مشمول می‌شوند؟

در طرح جدید فروش فوق‌العاده خودرو بیش از ۱۴۵ میلیون تومان جایزه یا همان یارانه یا همان رانت نصیب کسی می‌شود که نام او در قرعه‌کشی ایران‌خودرو در بیاید. این درحالیست که خودروساز بزرگ کشور در اوج زیان است و احتمالا در آینده درخواست کند که با منابع عمومی کسری‌هایش جبران شود.

خودروسازان در اوج زیان خود هستند و انبوهی از خودروهای ناقص آنها هم به دلیل نبود قطعه هنوز در پارکینگ‌های آنها باقی مانده است. با این حال در اوج بحران خود دست از فروش فوق‌العاده خودرو برنمی‌دارند و معلوم نیست بعدا قرار است چطور زیان آنها ناشی از این طرح‌ها جبران شود.

طبق آخرین آمارها خودروسازان سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان زیان ناشی از طرح‌های پیش‌فروش دارند و از سوی دیگر تعداد خودروهای ناقص در پارکینگ آنها به دلیل نبود قطعه به ۱۵۰ هزار خودرو افزایش یافته است.

پنجشنبه اخیر در حالی ثبت نام برای خرید خودرو پژو پارس تو فایو (Tu5) با قیمت ۱۴۵ میلیون تومان آغاز شد که همین خودرو در بازار دو برابر و معادل ۲۹۰ میلیون تومان قیمت دارد. در واقع سود ۱۰۰ درصدی تنها در ۹۰ روز که قرار است ایران خودرو این خودرو را تحویل مشتری دهد. بعید است بازاری بتواند در این مدت کوتاه این طور بازدهی داشته باشد اما اگر رانت خودرو پیش‌فروش ایران‌خودرو نصیب کسی شود چندین برابر بازارهای سرمایه‌گذاری سود کرده است.

علاوه بر این، خودرو پژو پارس بنزینی نیز با قیمت ۱۴۰ میلیون تومان در لیست فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو قرار دارد. این درحالیست که قیمت این خودرو در بازار ۲۵۵ میلیون تومان است. ۱۱۵ میلیون تومان سود معادل ۸۲ درصد نیز سود به شدت قابل توجهی است. البته این در صورتی است که خودروسازان بتوانند سر موعد خودروها را تحویل دهند تا با قرعه‌کشی این رانت نصیب مشتریان شود.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.