نقشه اسرائیل علیه ایران لو رفت

کارشناس مسائل غرب آسیا، ایران را پایه و اساس امنیت در خلیج فارس و دریای عمان عنوان کرد و درباره اتهام‌زنی‌های اخیر علیه کشورمان، گفت: به نظر می‌رسد صهیونیست‌ها در پی تحریک تهران هستند تا ایران را عنصر و عامل ناامنی در منطقه جلوه دهند.

به نقل از ایرنا، حسن هانی‌زاده، درباره تحولات اخیر منطقه خلیج فارس و ادعای آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی علیه ایران، گفت: تحولات منطقه سرعت و شتاب شدیدی به خود گرفته و شاهد وقوع تحولات پشت سر هم هستیم. با خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، احتمال خروج کامل ارتش آمریکا از عراق نیز قوت یافته است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا به شکست نظامی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی اشاره کرد و افزود: در هفته‌های گذشته شاهد شکست‌های اخیر رژیم صهیونیستی از نظر سیاسی و نظامی در سرزمین‌های اشغالی هستیم که آسیب‌پذیری آنها را به نمایش گذاشت و نشان داد که صهیونیست‌ها با بحران سیاسی و نظامی روبه‌رو هستند.

وی با اشاره به تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای توسعه نفوذ خود در منطقه غرب آسیا ادامه داد: صهیونیست‌ها در حالی درصدد افزایش نفوذ خود در منطقه به ویژه خلیج فارس هستند که از قدرت ایران در این منطقه و توانمندی ایران در خلیج فارس نگرانی‌های شدیدی دارند.

اتهام‌زنی‌ها علیه ایران، سیاسی و بدون پشتوانه است

هانی‌زاده با تاکید بر اینکه توالی اتفاقات و نوع اتهام‌زنی‌ها به گونه‌ای است که می‌توان گفت اتفاقات اخیر سازمان‌یافته و از پیش‌ طراحی شده‌ هستند، خاطرنشان کرد: هنوز هیچ کشوری نتوانسته ثابت کند چه کسی در پشت حملات به نفت‌کش‌ها و کشتی‌های تجاری قرار دارد. تلاش برای ربودن کشتی‌های تجاری در بندر الفجیره امارات و حمله به نفت‌کش اسراییلی در دریای عمان مشکوک است.

وی ادامه داد: در حالی که تنها چند ساعت از این حملات و اتفاقات گذشته بود، آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی پیکان حملات و انگشت‌ اتهام‌ خود را متوجه تهران کردند. این در حالی است که هیچ سند و مدرک متقنی در این رابطه وجود ندارد و این اتهام‌زنی‌ها، سیاسی و بدون پشتوانه است.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه آمریکا و کشورهای غربی چون انگلیس به دنبال اجماع‌سازی علیه ایران و امنیتی کردن پرونده کشورمان هستند، ابراز کرد: احتمالا واشنگتن و لندن سعی خواهند کرد که پیش‌نویس قطعنامه‌ای تحریمی را علیه تهران در دستورکار شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دهند تا مجددا ایران در ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد قرار گیرد.

تهدیدات علیه ایران عملیاتی نخواهند شد

به گفته هانی‌زاده، با وجود تلاش‌های آمریکا و انگلیس، به احتمال بسیار زیاد این تلاش‌ها راه به جایی نخواهد برد چرا که روسیه و چین، این اتهام‌زنی‌ها را رد کرده و گفته‌اند هیچ سند و مدرکی دال بر مشارکت ایران در این حملات وجود ندارد.

وی با اشاره به جابجایی دولت در ایران بیان کرد: در شرایطی که انتقال سیاسی در ایران به آرامی انجام شده است، آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها درصدد هستند که از خلاء موجود، حداکثری بهره‌برداری را انجام دهند و با کمک برخی از متحدان منطقه‌ای‌شان بتوانند ایران را منزوی کنند و حتی در این چارچوب، تهدید حمله گسترده علیه ایران از سوی وزیر دفاع رژیم صهیونیستی مطرح شده است.

این کارشناس مسائل خلیج فارس با بیان اینکه به‌رغم لفاظی‌ها، این تهدیدات عملیاتی نخواهند شد، یادآور شد: هر گونه اقدام نظامی علیه ایران، پیامدهای سنگینی را می‌تواند برای آمریکا، رژیم صهیونیستی و متحدان آنها و حتی منطقه و جهان به همراه داشته باشد.

می‌خواهند ایران را عنصر و عامل ناامنی در منطقه جلوه دهند

هانی‌زاده درباره تاثیر این تحولات بر امنیت منطقه خلیج فارس هم عنوان کرد: امنیت منطقه خلیج فارس بیش از هر چیزی، به همگرایی و وفاق کشورهای منطقه بستگی دارد. این در حالی است که هرگاه کشورهای فرامنطقه‌ای چون آمریکا و انگلیس در منطقه مداخله کرده‌اند، ناامنی در خلیج فارس هم تشدید یافته است.

وی، ایران را پایه و اساس امنیت در خلیج فارس و دریای عمان عنوان کرد و گفت: ایران صلح، ثبات، امنیت و همکاری جمعی را در منطقه دنبال می‌کند. در این چارچوب، ایران هرگز دست به اقدامات ماجراجویانه در خلیج فارس نمی‌زند. بر این اساس، به نظر می‌رسد برخی از طرف‌ها به دنبال تحریک تهران بوده تا ایران را عنصر و عامل ناامنی در منطقه جلوه دهند.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.