زاکانی به عنوان شهردار تهران انتخاب شد

انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان شهردار پایتخت در جلسه امروز شورای شهر تهران به رای گذاشته شد و در نهایت وی با کسب ۱۸ رای به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.

در پایان جلسه شورای شهر تهران مصوبه رای گیری برای انتخاب شهردار تهران به بحث گذاشته شد.

در ابتدا ناصر امانی گفت: برابر مصوبه هیات وزیران شورا موظف است یک ماه پس از رسمیت یافتن شهردار خود را انتخاب کند و کسانی با شرایط خاص ازجمله ۹ سال سابقه مدیریت ارشد و مدرک رشته تحصیلی مرتبط می‌توانند انتخاب شوند.

وی افزود: رشته تحصیلی آقای زاکانی پزشکی است و ارتباطی با حوزه شهری ندارد. لذا شورا موظف به بررسی احراز شرایط است.

امانی خاطرنشان کرد: بیایم در اولین مصوبه خودمان قانون را اجرا کنیم و هیچ مصوبه‌ای خلاف قانون تصویب نکنیم. در هفته های گذشته وزیر کشور به دلیل تخلف در انتخاب شهردار حائز شرایط از مجلس کارت زرد گرفت.

عضو شورای شهر تصریح کرد: لذا اجازه بدهیم مجلس نیز این امر را تایید کند و در صورت تایید شرایط تحصیلی آقای زاکانی ایشان را در روز سه شنبه انتخاب کنیم.

سپس پرویز سروری نائب رئیس شورای شهر گفت: ما دیروز صحبت کردیم و همه صحبت ها شد. اینکه روز گذشته هم پیمان شویم اما روز بعد سخنان دیگری بزنیم درست نیست.

وی تاکید کرد: به نظر بنده ما باید روال را انجام دهیم لذا ما رای خود را می‌دهیم و سپس اگر وزارت کشور تایید نکرد کار دیگری را انجام خواهیم داد.

در ادامه هاشمی تشکری گفت: نکته آقای امانی یک مسئله قانونی بود و اگر قرار است در اولین تصمیم گیری شورا قانون شکنی کنیم ظلم به مردم است.

وی افزود: ما نمی‌خواهیم بگوییم که به آقای زاکانی رای نمی‌دهیم بلکه می‌خواهیم قانون مداری خود را محک بزنیم. لذا برای حفظ قانون باید کمی صبر کنیم چراکه اگر در اولین جلسه قانون شکنی کنیم، این نشان تا پایان دوره بر پیشانی ما خواهد بود.

در ادامه علیرضا نادعلی عضو شورای شهر گفت: در جلسات گذشته به اندازه کافی درباره رای به انتخاب شهردار تهران صحبت شد و جلسات فوق العاده برگزار کردیم لذا درخواست بنده انجام رای گیری است.

در ادامه مهدی چمران رئیس شورای شهر گفت: پیشنهاد بنده عدم رای گیری در امروز است و بگذاریم پس از اصلاح مصوبه هیات دولت رای گیری را انجام دهیم.

در ادامه پیشنهاد تعویق رای گیری انتخاب شهردار به رای گذاشته شد که با ۵ رای موافق تعویق رای گیری تصویب نشد.

سپس انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان شهردار پایتخت به رای گذاشته شد و در نهایت وی با کسب ۱۸ رای به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.