پیش‌بینی بورس برای دوشنبه ۱۸ مرداد

روند بازار سهام امروز در دومین روز معاملاتی هفته جاری مثبت و متعادل به پایان رسید. امروز بازار سهام تحت تاثیر اخبار معرفی کابینه اقتصادی دولت بود. با وجود روند فعلی بازار پیش‌بینی کارشناسان از بازار بورس به چه صورت است؟

امروز شاخص کل بورس در پایان بازار در کانال یک میلیون و ۴۱۷ هزار واحد بسته شد و نمادهای گروه‌های خودرویی که به عنوان لیدر بازار از آن‌ها یاد می‌شود روند معاملاتی ناامید کننده‌ای داشتند. امروز نمادهای گروه پتروشیمی و نفتی هم روند اصلاحی را داشتند و برخی از تک سهم‌های این گروه‌ها با کاهش قیمت مواجه شدند. با وجود روند فعلی بازار پیش‌بینی کارشناسان از بازار به چه صورت است؟

عظیم ثابت، کارشناس بازار سرمایه گفت: بعد از انتخابات ریاست جمهوری و عدم توافقات برجام، انتظارات تورمی در بازار افزایش پیدا کرده و دلار روند صعودی را پشت سر گذاشته است. این موارد برای اقتصاد خبر خوبی نیست. بازار سرمایه باید بر اثر سرمایه‌گذاری و افزایشGDP رشد کند و روند مثبت بازار به دلیل افزایش نرخ دلار و تورم، واقعی و قابل قبول نیست.

ثابت اضافه کرد: افزایش نرخ محصولات صنایع محتلف برای بازار سهام خبر خوبی در چند وقت اخبر بوده است. همچنین قیمت‌ جهانی کامودیتی‌ها و نفت در محدوده‌های خوبی قرار گرفته‌اند و در حال حاضر بازار از این ناحیه هم مشکلی ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: تیم اقتصادی دولت در کابینه کاملا مشخص نیست اما تا اینجا اسامی افرادی که منتشر شده است، قابل قبول بوده و در حرکت‌های بعد بازار موثر واقع می‌شود. بنابراین تاثیر مثبتی را در روند بازار اگر تمایل به حذف یا تعدیل قیمت‌گذاری دستوری داشته باشند، می‌گذارند.

ثابت در بخش دیگری گفت:  با توجه به روند قابل قبول شرکت‌ها، منابع خوبی به سمت بازار سرمایه حرکت کرده است. همچنین در مقطع فعلی به دلیل تورم بازارهای دیگر جذابیت خود را از دست داده‌اند و  بازار سرمایه به دلیل اصلاح قیمتی در یک سال گذشته و بهبود فروش داخلی شرکت‌ها و  افزایش قیمت‌ کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی، بازار سهام روند صعودی را طی کرده است و در حال حاضر اقبال افراد برای ورود به بورس بیشتر شده است.

وی درباره روند شاخص کل گفت: امروز بازار مقاومت یک میلیون و ۴۱۰ هزار واحد را رد کرده است. به نظر می‌رسد مقاومت بعدی شاخص بر روی ۱٫۵ میلیون واحد باشد.

وی تاکید کرد: شهریور ماه سال جاری، به دلیل شناسایی سود و سال مالی برخی از شرکت‌ها در بازار عرضه بیشتر می‌شود و احتمالا شاهد روند اصلاحی بازار باشیم.

وی روند شاخص کل را تا پایان سال پیش‌بینی کرد: احتمال رسیدن شاخص به مرز دو میلیون واحد بر فرض پایین نیامدن دلار و فروش نفت زیاد است. اما باید توجه داشت که برای تحلیل دقیق، شرایط مختلفی را باید در نظر بگیریم که در حال حاضر روند بازار سرمایه با ابهامات سیاسی و اقتصادی زیادی در سطح داخلی و خارحی رو به رو است و اجازه تحلیل درست را نمی‎‌دهد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.