بیت‌کوین فیزیکی چیست؟ / سکه بیت‌کوین چقدر ارزش دارد؟

بسیاری فک می‌کنند بیت‌کوین فقط پول دیجیتال است اما در سال ۲۰۱۱ بیت‌کوین‌ها فیزیکی با نوارهای مخصوص ضرب شدند و حالا ارزش زیادی دارند.

مایک کالدول بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ یک مجموعه بیت‌کوین فیزیکی ساخت و می‌توان گفت این مجموعه کمیاب‌ترین مجموعه در میان بیت‌های فیزیکی است و فقط ۲۰ هزار بیت‌کوین فعال دارد.

بیت‌کوین دیجیتال هم هر روز کمیاب‌تر می‌شود و هرچقدر استخراج این ارز بیشتر باشد تایید بلاک‌های جدید بسیار سخت‌تر می‌شود.

بعد از اینکه بیت‌کوین در دنیا شناخته شد برخی از افراد و شرکت‌ها اقدام به ساخت بیت‌کوین فیزیکی کردند. بیت‌کوین فیزیکی سکه‌ای است که نماد بیت‌کوین روی آن حک شده و علاوه بر شکل فیزیکی ماهیت دیجیتال هم دارد.

مجموعه بیت‌کوین فیزیکی casascius که توسط میک کالدول ایجاد شد محبوب‌ترین مجموعه ساخته شده تا امروز است و کمیاب بودن این مجموعه بر ارزش آن افزوده است.

بیت‌کوین‌های این مجموعه دارای برچسب هولوگرافی مقاوم در برابر دستکاری است و اگر این برچسب کنده شود کلید خصوصی بیت‌کوین فاش می‌شود.

دولت ایالات متحده آمریکا کالدول را مجبور کرد تولید بیت‌کوین‌های فیزیکی را متوقف کند اما او قبل از حکم دولت توانسته بود ۲۷ هزار بیت‌کوین با بارکد مخصوص ضرب کند و در طول این سال‌ها ارزش این سکه‌ها به شدت بالا رفته است و یکی از دلایل ارزش زیاد کمیاب بودن این سکه‌ها است.

سازنده در برخی موارد نوار بیت‌کوین‌ها را از بین می‌برد و ارزش بیت‌کوین را پرداخت می‌کرد تا تعداد کمتری از سکه‌ها باقی بماند و ارزش سکه‌ها بیشتر شود. حالا ۱۰ سال پس از تولید این سکه‌ها فقط ۲۰ هزار عدد باقی مانده است.

سکه‌های این مجموعه ارزش بالغ بر ۲ میلیارد دلار دارند.

امروز سکه‌های این مجموعه ارزش سکه‌شناسی قابل توجهی دارند و حتی سکه‌هایی که نوار کلکسیونی ندارند هم با قیمت‌های بالا به فروش می‌رسند. یک بیت‌کوین نقره‌ای این مجموعه که نوار ندارد و فقط یک سکه معمولی است حدود ۲۰ هزار دلار به فروش می‌رسد. همچنین سکه‌های آلومینیومی این مجموعه حدود ۵ هزار دلار به فروش می‌رسند.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.