در صورت موافقت دولت جاماندگان سهام عدالت سهامدار می‌شوند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: هر زمان که موافقت دولت برای پرداخت سهام عدالت به جاماندگان به مجلس اعلام شود، امکان عملیاتی شدن این طرح وجود دارد.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص جزئیات واگذاری سهام عدالت به جاماندگان تصریح کرد: به دلیل فقدان نظام جامع اطلاعات در سال ۸۴، سهام عدالت به برخی افراد در دهک‌های پایین که واجد شرایط دریافت این سهام بوده اند، اختصاص نیافته است.

او ادامه داد:  طبق قانون، سهام عدالت باید به ۶ دهک پایین جامعه تعلق پیدا می کرد. در حال حاضر این سهام به حدود ۵۰ میلیون نفر واگذار شده است اما حدود ۱۵ میلیون نفر از این افراد جزو ۶ دهک پایین جامعه نبوده اند و این یک تخلف در اجرا محسوب می شود.

پورابراهیمی بیان کرد: در مقابل برخی افراد واجد شرایط هم سهام عدالت دریافت نکرده اند . طبق بررسی های به عمل آمده ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر افراد تحت پوشش کمیته امداد، یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی و یک میلیون نفر ایثارگران سهام عدالت ندارند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: گزارش کمیسیون اقتصادی برای اصلاح تخصیص سهام عدالت آماده تصویب در صحن علنی مجلس است.

پورابراهیمی افزود: در چند روز آینده طرح واگذاری سهام به جاماندگان جمع بندی می‌شود و با نگاه مثبت دولت، این طرح ظرف چند روز آینده در دستور کار قرار می‌گیرد و امیدوارم در قالب توافق با دولت این موضوع نهایی شود.

او ادامه داد: با چراغ سبز دولت جاماندگان سهام عدالت، سهامدار می‌شوند. هر زمان که موافقت دولت در این خصوص به مجلس اعلام شود امکان عملیاتی شدن این طرح فراهم است و  آن را با اولویت واگذاری سهام به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی اجرا می کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: بر این اساس به تدریج و در چند مرحله سهام عدالت به همه جاماندگان تعلق می گیرد.

پورابراهیمی گفت: در حال حاضر ۴۰ درصد از سهامداران روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده اند.

او ادامه داد: ۱۳ شرکت غیر بورسی هنوز برای واگذاری سهام به دهک های پایین جامعه ارزش گذاری نشده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: در صورت موافقت دولت تا دو ماه دیگر گروه نخست جاماندگان سهام عدالت، سهامدار می شوند .  در فاز نخست امکان واگذاری این سهام به بیش از ۴ میلیون نفر فراهم است. برای بقیه افراد هم باید در محاسبه عدد با دولت به توافق برسیم و بعد از آن اجرایی می شود.

او تاکید کرد: به تخلفات دولت های قبلی در بحث واگذاری سهام عدالت ورود پیدا کردیم و حاکمیت و دستگاه قضایی باید با آن برخورد کند. تخلفات در این حوزه شامل موضوعاتی همچون بورسی و غیر بورسی بودن شرکت ها، بحث انتقال مالکیت  و پرداخت سهام به افرادی غیر از ۶ دهک پایین می شود.

پور ابراهیمی گفت: ما اصلاح در این موارد را از جاماندگان شروع می کنیم و محورهای اصلاحی را به تدریج به طور کامل اجرایی خواهیم کرد.

امکان واگذاری سهام عدالت به همه جاماندگان در کشور وجود دارد

در ادامه کابلی زاده کارشناس اقتصادی در این خصوص تصریح کرد: در صورتی که مشمولین واجد شرایط جاماندگان سهام عدالت را ۲۰ میلیون نفر در نظر بگیریم حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان سهام باید به این افراد اختصاص یابد.

او افزود: اکنون ۳۲۹ بنگاه دولتی مشمول واگذاری به بخش خصوصی هستند و ارزش روز ۱۵ شرکت بورسی هم اکنون بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است  این نشان می‌دهد که با فروش این شرکت‌ها امکان واگذاری سهام عدالت به همه جاماندگان در کشور وجود دارد.

کابلی زاده توضیح داد: البته یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در کشور در زمان واگذاری‌های سهام عدالت واجد شرایط بودند، ولی به دلیل عدم هماهنگی تعاونی‌های شهرستانی به موقع نتوانستند فرآیند تکمیل فرم‌های خود را انجام دهند و مدارک آن‌ها ثبت نشد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: این افراد که در آن زمان استحقاق واگذاری سهام عدالت را داشتند، باید در زمان واگذاری به جاماندگان سهام عدالت در اولویت قرار گیرند.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.