محسن رضایی دنباله‌رو محمود احمدی‌نژاد؟

محسن رضایی معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی به نمایندگی از او برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور نیکاراگوئه وارد این کشور شد.

در پشت این سفر به ظاهر تشریفاتی به نظر می‌آید همکاری با کشور‌های آمریکای لاتین در جهت سیاست خارجی دولت در دستور کار رضایی قرار دارد. سیاستی که در زمان محمود احمدی‌نژاد نیز در پیش گرفته شد و نتیجه بخش نبود.

محسن رضایی معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی به نمایندگی از او برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور نیکاراگوئه وارد این کشور شد. اما به نظر می‌رسد پشت این سفر ظاهرا تشریفاتی ماموریتی دیگری نهفته است. سفر چهره چندگانه دولت سیزدهم به یکی از کشور‌های آمریکای لاتین تکمیل ضلع دیگری از سیاست خارجی ابراهیم رئیسی در دوره پیش رو است.

دولت رئیسی قصد دارد در کنار اتحاد منطقه‌ای و سیاست نگاه به شرق همکاری با کشور‌های آمریکای لاتین را نیز گسترش دهد. سیاستی که در بعد سیاسی آن هدف مقابله با هژمونی امریکا و یارگیری در اقصی نقاط جهان را دنبال می‌کند و در بعد اقتصادی هم به دور زدن تحریم‌های واشینگتن علیه ایران می‌اندیشد.

برخی اعتقاد دارند این سیاست در دوره احمدی نژاد آزمون شده و نتیجه بخش نبوده است.

اما تحلیل گرانی هستند که با اشاره به اتحاد قدرت‌های متوسط در مقابل قدرت‌های اصلی می‌گویند این اتحاد گرچه نمی‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در مناسبات جهانی داشته باشد، اما اگر پیش شرط‌های آن در حوزه حکمرانی و اقتصادی رعایت شود نقش اثر گذاری خواهد داشت.

ظاهرا محسن رضایی برای بدست آوردن هدف دوم به نیکاراگوئه رفته است تا یارگیری جدیدی بیخ گوش امریکا در حوزه سیاسی انجام دهد و همکاری تجاری با یک کشور جدید به منظور تعدیل اثر تحریم‌ها را دنبال می‌کند.

باید دید فرمانده دیروز میدان می‌تواند در حوزه دیپلماسی اقتصادی موفق شود.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.