پیش‌گیری از عوارض دوز یادآور واکسن با رعایت این نکات!

برای اینکه دچار عوارض دوز‌های یادآور واکسن کرونا نشویم چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

درحالیکه واکسن های کووید-۱۹ می‌توانند از افراد در برابر نوع شدید بیماری و مرگ ناشی از آن محافظت کند اما گاهی با عوارض جانبی همراه هستند که می‌تواند با علائم خفیف تا متوسط در افراد ظاهر شود. همچنین کارشناسان بر این باورند که دُزهای یادآور واکسن قطعا با عوارضی بیش از دُزهای اولیه واکسن همراه نیستند.

کارشناسان توصیه می کنند که برای به حداقل رساندن این عوارض جانبی لازم است با رعایت مواردی همچون تعادل در رژیم غذایی، نوشیدن میزان کافی آب و خواب کافی، سلامت خود را حفظ کرد. همچنین عدم مصرف مواد الکلی، خودداری از استعمال سیگار و عدم مصرف مواد غذایی ناسالم توصیه می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از هندوستان تایمز، زمانیکه واکسیناسیون انجام می شود بسته به نوع واکسن نوع مختلفی از آنتی ژن ویروسی وارد بدن می شود. این آنتی ژنها به مفهوم تولید واکنش آنتی بادی است و بنابراین هنگام حمله ویروس اصلی، آنتی بادی موجود در بدن آن را خنثی می کند. از آنجاییکه این واکنش بدن ما است، بروز تب خفیف، بدن درد و گلودرد چندان نادر نیست. این اثرات با دُز اول بیشتر و پس از دُز دوم نسبتا کمتر و حتی در دُز یادآور کمتر هم می شود.

عوارض جانبی متداول

تب، سردرد، خستگی، درد و ورم در محل تزریق همچنان عوارض جانبی رایج برای دُزهای یادآور هستند. به طور کلی، این عوارض بسیار خفیف هستند.

نکاتی که قبل و بعد از تزریق دُز یادآور باید رعایت کرد:

  • از اقدام به واکسیناسیون با معده خالی و یا پس از مصرف غذاهای سنگین، سرخ شده یا تند خودداری شود. همچنین استعمال سیگار و نوشیدنی های حاوی کافئین توصیه نمی شود.
  • وعده های غذایی کم حجم و به دفعات بیشتر داشته باشید.
  • مقدار زیادی آب بنوشید. حفظ رطوبت بدن مهم است.
  • مصرف مواد مغذی با تمرکز بر پروتئین ها و مواد غذایی با هضم آسان مانند کشک توصیه می شود.
  • مصرف میزان کافی از میوه ها و سبزیجات توصیه می شود.
  • مواد غذایی حاوی فیبر و پروبیوتیکها در رژیم غذایی گنجانده شود.
  •  مصرف غذاهای بسیار فرآوری شده محدود شود.
دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.