پیاز بدون اشک به بازار آمد

تولیدکنندگان این نوع پیاز می‌گویند ساختار ژنتیکی آن را دست‌کاری نکرده‌اند.

به تازگی نوعی پیاز در بریتانیا به بازار آمده که قرار نیست اشک شما را دربیاورد. خرد کردن پیاز کابوس تکراری آشپزخانه است اما پیاز جدید  قرار است قرمزی چشم‌ها و اشک چشم را جزئی از تاریخ آشپزی کند.

یک فروشگاه مواد غذایی در بریتانیا با انتشار خبر عرضه پیازهای جدید در شعبه‌های خود اعلام کرد نوعی پیاز قهوه‌ای، بدون اشک و شیرین را به بازار خواهد آورد. آن‌ها می‌گویند بیش از ۳۰ سال طول کشیده تا بالاخره موفق به تولید پیازی شوند که حتی یک قطره اشک هم از چشم آشپزها در نیاورد. آن‌ها اسم این پیاز را «سونیون» گذاشته‌اند.

تحریک ناشی از گازهای آزاد شده هنگام خرد کردن پیاز باعث می‌شود تا غدد اشکی برای تمیز کردن چشم دست‌به‌کار شده و با تولید اشک منطقه آلوده به مواد متصاعد شده از پیاز را تمیز کنند. اگرچه ترفندهایی مانند قرار دادن پیازها در یخدان، خیساندن آن‌ها در آب یا حتی استفاده از عینک شنا ممکن است در کاهش اشک‌ریزی مؤثر باشد اما احتمال آن را به از بین نمی‌برد.

بااین‌حال، این پیاز ممکن است جور دیگری اشک شما را در بیاورد. قیمت تمام‌شده سونیون سه برابر پیازهای معمولی است که در بریتانیا به فروش می‌رسند.

رقابت برای تولید پیاز بدون اشک طولانی بوده است و دانشمندان در سراسر جهان برای چندین دهه بر روی نمونه‌های اولیه کار می‌کنند. کار بر روی ایده اصلی سونیون چهار سال پیش در ایالات‌متحده آغاز شد.

این پیاز در ابتدا توسط غول کشاورزی بایر ساخته شد، اما اکنون متعلق به شرکت مواد شیمیایی BASF است که بخشی از تجارت بذر و محصولات زراعی آن را به دست آورده است. خبر خوب این است که سونیون‌ها از نظر ژنتیکی اصلاح‌ نشده‌اند، بلکه محصول دهه‌ها پیوند نژادهای شیرین‌تر پیاز هستند.

در وب‌سایت این فروشگاه آمده است که سونیون ها برخلاف سایر پیازها، «هر روز شیرین‌تر می‌شوند». ترکیبات فرار موجود در پیاز مسئول اشک‌ریزی و طعم تند آن است و مقدار آن ترکیبات در پیازهای معمولی با گذشت زمان افزایش می‌یابد. در سونیون، این ترکیبات دقیقه برعکس عمل می‌کنند و کاهش می‌یابند تا پیازی بدون اشک، شیرین و ملایم ایجاد کنند.

پیاز بدون اشک قدرت انتخاب آشپزها را در انتخاب مواد اولیه بیشتر و دست آن‌ها را بازتر می‌کند اما آن‌ها که عاشق مزه تندوتیز پیاز هستند احتمالاً ترجیح می‌دهند همان پیازهای اشک‌آور معمولی را استفاده کرده، اندکی گریه و زاری در آشپزخانه را به جان بخرند اما دست از طعم محبوبشان نکشند.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.